پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | قدرتمندترین «تلسکوپ» ناسا با تأخیر پرتاب می‌شود

تاریخ خبر: // کد خبر: 269508 // // //


قدرتمندترین «تلسکوپ» ناسا با تأخیر پرتاب می‌شود

قدرتمندترین و پیچیده‌ترین تلسکوپ فضایی ناسا که قرار بود پس از چندین بار تأخیر در مارس 2021 پرتاب شود، باز هم با تأخیر مواجه شده است.


قدرتمندترین «تلسکوپ» ناسا با تأخیر پرتاب می‌شود

قدرتمندترین و پیچیده‌ترین تلسکوپ فضایی ناسا که قرار بود پس از چندین بار تأخیر در مارس ۲۰۲۱ پرتاب شود، باز هم با تأخیر مواجه شده است.

کارشناسان فناوری تأکید می‌کنند، تأخیر در پرتاب این تلسکوپ علاوه براینکه برنامه‌‌های تنظیم شده برای آن را طولانی می‌کند،‌ بودجه مورد نیاز را هم افزایش می‌دهد.

جیمز وب قرار است جانشینی برای هابل باشد؛ ساخت این تلسکوپ برای آژانس هوانوردی آمریکا بیش از ۱۰ میلیارد دلار هزینه برداشته و قرار است پس از ۱۲ سال تأخیر به زودی آخرین مراحل مونتاژ را پشت سر بگذارد.

در حال حاضر مشکلات فنی پیش بینی نشده، روند اتمام کار این تلسکوپ را طولانی‌تر کرده و همین موضوع منجر به اختلال در برنامه‌های دیگر  آژانس ناسا شده است.

به لطف آنالیز جدیدی که در ماه اکتبر توسط افراد مشغول به کار در این برنامه انجام شد، تنها ۱۲ درصد شانس وجود دارد که ناسا بتواند به هدف خود در مارس ۲۰۲۱ برسد.

به گفته متخصصان، در دهه ۱۹۹۰ تصور می‌شد این تلسکوپ بین ۱ تا ۳.۵ میلیارد دلار هزینه بردارد، اما درنهایت ساخت جیمز وب بیش از ۱۰ میلیارد دلار هزینه داشته که تأخیر در پرتاب، این مبلغ را مجدد افزایش خواهد داد.

مونتاژ تلسکوپ جیمز وب در مرکز پروازهای فضایی گادرد در حال انجام است؛ این مرکز نخستین و قدیمی‌ترین مرکز فضایی ناسا و یکی از مراکز مهم ناسا است که در واشینگتن، دی. سی.گرین‌بلت، ماریلند، ایالات متحده آمریکا قرار دارد.

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از فارس نیوز


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو