پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | حرکت ایرانیان در مرز‌های دانش فضایی

تاریخ خبر: // کد خبر: 269545 // // //


حرکت ایرانیان در مرز‌های دانش فضایی

کارشناس ارشد رسانه در یادداشتی نوشت: ماهواره آماده پرتاب ظفر ساخت دانشگاه علم و صنعت را از نزدیک دیدم. جایی که ساخت دومین ماهواره پیشرفته هم پایان یافته است. ماهواره‌هایی که در اوج خودباوری به دست دانشمندان ایرانی ساخته شده است.


حرکت ایرانیان در مرز‌های دانش فضایی

حسن عابدینی کارشناس ارشد رسانه، در یادداشتش اورده است: بزرگ مردانی که میانگین سن انان حدود ۳۰ سال است. جوانانی پرانرژی، اندیشمند و کم ادعا که به اینده درخشان و بالندگی کشور بسیار امیدوارند. همه انان دانش اموخته ایران زمینند. ماهواره ظفر در لبه‌های فناوری نوین حرکت می‌کند. کشور‌های دارنده دانش چرخه کامل فناوری ساخت پایگاه پرتاب، پرتاب و ساخت ماهواره به اندازه انگشتان دو دست هم نمی‌رسد.
دارندگان دانش فضایی در اشتراک گذاری علم شان با دیگران بسیار خسیس اند، زیرا این دانش از مولفه‌های قدرت ملی در دهه دوم قرن بیست و یکم تلقی می‌شود. تحریم علم، اما هرگز برای یاران سلمان فارسی محدودیت ساز نیست. این وعده صادق است که اگر دانش در ثریا هم باشد، این قوم به ان دست خواهد یافت.
ده‌ها دانشمند ایرانی رشته‌های گوناگون از مکانیک تا الکترونیک، مخابرات تا متالورژی و از دانش جاذبه زمینی تا تشعشعات کهکشانی در حال همکاری هستند تا زمینه ساخت و پرتاب ماهواره میسر شود. بالای سر دانشمندان جوان تصویری از پیشقراول مقاومت اسلامی شهید حاج قاسم سلیمانی است. او که خوباوری را در نسل نو نهادینه و غلبه بر ابرقدرت‌ها را دست یافتنی کرد.
فناوری نوین پرتاب ماهواره در ایران زمین بصورت مستمر در حال پیشرفت است. پیشرفتی که شگفتی دوستان و خشم دشمنان را برانگیخته است. ایران بدون اتکا به دیگران در مرز‌های تحقیق و توسعه دانش قدم بر می‌دارد.
دانشمندان جوان ایرانی هر گامی که در این حوزه فرا فناوری بر می‌دارند یک گام بلند در مسیر تسخیر فضاست. تلاش مستمر از ساخت ماهواره بر تا ساخت ماهواره و از دریافت سیگنال تا قرار گرفتن در مدار هر یک گامی بلند در عصر فناوری نوین است. عدم دستیابی به هدف در یک مرحله شکست تلقی نمی‌شود بلکه مرحله تازه‌ای از یادگیری است.
پیشانی سربازان دانشمند وطن که در اوج تحریم، راه‌های چند دهه‌ای را میان بر طی می‌کنند باید بوسید.
پایگاه فضایی امام خمینی در سمنان که سال ۹۶ بصورت رسمی به بهره برداری رسید، حس غرور ملی را در هر ایرانی برمی انگیزد. جایی که نماد بلوغ دانش است. عظمت کار زمانی روشن شود که پایگاه سکوی برج پرتاب که یکهزار و ۱۰۰ تن به ارتفاع ۴۵ متر است، ۸۰ متر برای اماده سازی جابجا می‌شود.
همه چیز ان شاالله برای پرتاب ماهواره ظفر با ماهواره بر سیمرغ در مدار ۵۰۰ کیلومتری در روز‌های دهه فجر اماده است. امپراتوری رسانه‌ای نظام سلطه البته طبق روال بسیار کوشش خواهد کرد تا نگذارد موفقیت ایرانیان عالم گیر شود و اگر نتوانست، دستاورد‌ها را اندک جلوه می‌دهد یا به تحریف روی می‌اورد.
همگان می‌دانند که ماهواره بر با موشک متفاوت است. ماهواره بر حرکتی علمی و پژوهشی است، اما موشک کاربرد نظامی دارد. موشک برای پرتاب بایستی دراوج محرمانگی رخ دهد تا دشمن نتواند از ان اگاهی یابد، اما کار اماده سازی ماهواره بر چند روز در جایی که برای همگان امکان رصد ان فراهم است به درازا کشیده می‌شود.
نقش ماهواره‌ها در زندگی بشر قابل کتمان نیست. کمک به پیش بینی اب وهوا، هوانوردی، دریانوردی و حتی هدایت ناوگان زمینی، کشف معادن، تغییرات اقلیمی، شناسایی مناطق بحران طبیعی، مخابرات، انتقال اطلاعات و تقویت پیوند صنعت با دانشگاه و در یک کلام در رشد اقتصاد کشور نقشی کانونی دارد.
اقتدار کشور فقط در زمین نیست بلکه، هوا را هم تا ارتفاع ۹۹ کیلومتری شامل می‌شود، اما بدون نقش افرینی و کسب سهم مناسب در فضا، حکمرانی در قرن اینده که دو سه سال دیگر شروع می‌شود دشوار خواهد بود.
فارغ از همه هیاهو و الودگی اطلاعاتی که امپراتوری رسانه‌های نظام سلطه برای کم رمق نشان دادن حرکت شتابان ملت ایران انجام می‌دهند، فرزندان ایران اسلامی در اینده‌ای نه چندان دور به قله‌های دانش دست خواهند یافت. ان شاالله

 

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از صدا و سیما


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو