پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | پرتاب مدارگرد خورشیدی ناسا و آژانس فضایی اروپا هفته آینده

تاریخ خبر: // کد خبر: 269722 // // //


پرتاب مدارگرد خورشیدی ناسا و آژانس فضایی اروپا هفته آینده

ناسا اخیرا با همکاری “آژانس فضایی اروپا” در حال تلاش برای پرتاب مدارگرد خورشیدی “سولار اوربیتر”(Solar Orbiter) است تا توسط داده‌های جمع آوری شده آن بتوانند بهتر رخدادن طوفان‌های خورشیدی را پیش‌بینی کنند.


پرتاب مدارگرد خورشیدی ناسا و آژانس فضایی اروپا هفته آینده

مدارگرد خورشیدی “سولار اوربیتر”(Solar Orbiter) که یک مأموریت مشترک بین ناسا و آژانس فضایی اروپا است، اولین دید ما از مناطق قطبی خورشید از عرض‌های جغرافیایی بالا را فراهم خواهد کرد. به این ترتیب بینشی بی‌سابقه در مورد نحوه عملکرد این ستاره غول‌پیکر برای ما فراهم خواهد شد. همچنین قرار است در این ماموریت مهم ارتباط خورشید – زمین هم بررسی شود و به محققان کمک کند دوره‌های بروز آب‌وهوای طوفانی در فضا را بهتر پیش‌بینی کنند.

مدارگرد خورشیدی “سولار اوربیتر” در تاریخ ۷ فوریه (۱۸ بهمن) ۲۰۲۰ میلادی ساعت ۱۱:۱۵ به وقت منطقه زمانی شرقی (۱۹:۴۵ به وقت تهران)  از مرکز فضایی “کندی”(Kennedy) در آمریکا به فضا پرتاب خواهد شد.

بنابر برنامه ریزی‌ها پس از پرتاب، این مدارگرد به اندازه ۰.۲۸ واحد نجومی به خورشید نزدیک خواهد شد تا بتواند بسیار خوب و دقیق نحوه عملکرد خورشید را مورد بررسی و مطالعه قرار دهد. انتظار می‌رود این ماموریت هفت سال به طول بیانجامد.

ماموریت جدید ناسا می‌تواند با ثبت تصاویر از  قطب‌های شمالی و جنوبی خورشید درک دانشمندان از خورشید را افزایش دهد.

با همکاری آژانس فضایی اروپا(ESA)، این تیم در حال تلاش برای پرتاب مدارگرد خورشیدی سولار اوربیتر است که این مدارگرد خورشیدی از نیروی سیاره زهره و زمین استفاده می‌کند تا بتواند خود را از “هواپیما گرفتگی”(ecliptic plane) (منطقه‌ای از فضا که با خط استوای خورشید که تمام سیارات در آن مدار قرار دارند، در یک راستا است) خارج کند.

در این موقعیت، فضاپیما به بررسی انبوهی از “ستاره‌های کوتوله زرد”(yellow dwarf star)  که داده‌های بهتری را در اختیار دانشمندان قرار می‌دهد تا طوفان‌های خورشیدی را دقیق‌تر پیش بینی کنند، می‌پردازد. ستاره کوتوله فراوان‌ترین نوع ستاره در کهکشان ما است.

مدارگرد خورشیدی مذکور مجهز به یک محافظ گرمایی تیتانیومی است که روی آن با یک فسفات خاص پوشانده شده است و به همین دلیل این مدارگرد قادر به تحمل دمای بیش از ۹۰۰ درجه فارنهایت است و این موضوع به آن اجازه می‌دهد تا در فاصله ۲۶ میلیون مایلی از خورشید قرار گیرد.

این مأموریت هفت سال به طول خواهد انجامید و در آن سولار اوربیتر ابتدا ۲۴ درجه بالاتر از خط استوای خورشید قرار خواهد گرفت و پس از سه سال به ۳۳ درجه خواهد رسید و سپس هنگامی که در فاصله ۲۶ میلیون مایلی از خورشید قرار گرفت ماموریت او به پایان خواهد رسید.

دانشمندان توسط داده‌های جمع‌آوری شده این فضاپیما میدان مغناطیسی خورشید را مطالعه می‌کنند تا بتوانند پیش‌بینی کنند چه موقع طوفان‌های خورشیدی رخ خواهند داد.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایسنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو