پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | بیمارانی که برای انجام پرواز نیاز به اخذ مجوز دارند

تاریخ خبر: // کد خبر: 269754 // // // خبر مهم


بیمارانی که برای انجام پرواز نیاز به اخذ مجوز دارند

امروزه هواپیماها به یکی از وسایل نقلیه پرکاربرد در جهان تبدیل شده‎اند که افراد زیادی برای جابجایی با تهیه بلیط هواپیما از این نوع وسیله نقلیه استفاده می‎کنند. بخشی از این مسافران را افرادی تشکیل می‎دهند که ممکن است از داشتن بیماری خاصی رنج ببرند.


بیمارانی که برای انجام پرواز نیاز به اخذ مجوز دارند

امروزه هواپیماها به یکی از وسایل نقلیه پرکاربرد در جهان تبدیل شده‎اند که افراد زیادی برای جابجایی با تهیه بلیط هواپیما از این نوع وسیله نقلیه استفاده می‎کنند. بخشی از این مسافران را افرادی تشکیل می‎دهند که ممکن است از داشتن بیماری خاصی رنج ببرند.

سازمانهای هواپیمایی برای استفاده این نوع افراد از خدماتی که توسط هواپیماها ارائه میشود یک سری قوانین خاص و منحصربفرد وضع کردهاند که مسافران در صورتیکه تمایل دارند از این خدمات با تهیه بلیط هواپیما و یا بلیط خارجی بهرهمند شوند میبایست این قوانین را اجرا کنند.

تشخیص برخی از بیماریها و یا شرایط توسط خدمه پرواز بسیار مشکل میباشد. به عنوان مثال تشخیص خانم بارداری که در ماههای آخر بارداری خود به سر میبرد بسیار راحت خواهد بود اما تشخیص و شناسایی فردی که به تازگی سکته قلبی داشته کاری آسان نمیباشد.

البته قابل به ذکر است که همه بیماریها و همه بیمارانی که با تهیه بلیط هواپیما و یا تهیه بلیط ارزان هواپیما قصد استفاده از خدمات این وسیله نقلیه را دارند نیازی به اخذ مجوزهای مربوطه ندارند. در ادامه به معرفی بیماریهایی که در صورت وجود آن در افراد، آنها برای انجام پرواز نیاز به اخذ مجوز دارند خواهیم پرداخت.

بعد از سکته قلبی

به بیمارانی که دچار حمله قبلی و سکته قلبی میشوند پیشنهاد و تاگید میشود که تا هفتهها و یا حتی ماهها از انجام سفرهای هوایی با استفاده از بلیط هواپیما و یا بلیط خارجی خودداری به عمل آورند. این موضوع به این دلیل است که ممکن است این افراد به دلیل اختلاف فشار در هواپیما دچار مشکل شوند و با خطرات جدی روبرو شوند که امکان آسیب رساندن جدی به این افراد را دارا میباشد. علاوهبر این انجام پرواز هوایی میتواند سبب بروز اختلالاتی در این گونه افراد شود.

برخی از افراد در انجام پرواز هوایی دچار استرس و هیجان میشوند که این موضوع سبب میشود تا به قلب خود فشار وارد کنند و بر ریتم قلب اثری منفی میگذارند. از اینرو اگر فردی از مشکل قلبی رنج میبرد ممکن است در طول سفر هوایی  که با استفاده از بلیط هواپیما و تهیه بلیط ارزان هواپیما صورت گرفته است دچار مشکلاتی جدی شود.

 این افراد بهتر است تا حد امکان از انجام پروازهای هوایی اجتناب کنند و یا در صورتیکه مجبور به استفاده از هواپیما هستند با پزشک خود مشورت کنند و بسیار محتاطانه رفتار کنند.

نارسایی قلبی

افرادی که از این نوع بیماری رنج میبرند و یا دچار تنگی نفس ناشی از آن خواهند شد در صورتیکه تمایل دارند از هواپیما با تهیه بلیط هواپیما و یا بلیط خارجی استفاده کنند برای سوار شدن نباید از پلههای این وسیله نقلیه استفاده کنند و در صورن نیاز بهتر است از ویلچر استفاده کنند.

در صورتیکه از این نوع بیماری رنج میبرید و قصد استفاده از هواپیما را دارید بهتر است از چند روز قبل از انجام پرواز از داروهای ادرار آور و قرصهایی که برای تقویت قلب تجویز میشود استفاده کنند تا در طول انجام سفر هوایی با مشکلی روبرو نشوند و به سلامت به مقصد مورد نظرشان برسند.

آنژیوپلاستی

این فرآیند که یک عمل تشخیص میباشد سبب میشود تا فردی که آن ار انجام داده است تا دو روز اجازه انجام پرواز را نداشته باشد. در این فرآیند رگهای بسته شده قلب توسط بال زدن و یا استفاده از فنر باز میشود. این عمل برروی سرخ رگها انجام خواهد شد. این افراد تا زمانیکه به بهبودی کامل دست پیدا نکردند حق انجام پرواز با استفاده از لیط هواپیماو بلیط خارجی را نخواهند داشت.

جراحی قلب باز

جراحی قلب باز یکی از عملهای سنگین و پیچیده میباشد که برخی از افراد ممکن است مجبور به انجام این عمل شوند. در این نوع عمل استخوان جناق بریده خواهد شد و برای ترمیم آن بیمار نیاز به استراحت و سپری کردن زمان در آرامش دارد.

از اینرو اگر فردی که در چنین شرایطی قرار دارد قصد انجام پرواز هوایی با استفاده از بلیط خارجی و یا بلیط ارزان هواپیما را دارد بهتر است حداقل دوهفت از انجام عمل قلب بازی که انجام داده است گذشته باشد.

هموگلوبین

در هنگام پرواز هواپیما اختلاف فشاری در هواپیما بوجود خواهد آمد که بخش بیشتر آن با استفاده از سیستمهای مختلف بررسی و تعدیل میشود اما این فرآیند صد در صدی نمیباشد و اختلاف فشار اندکی باقی خواهد ماند. در انجام پروازهای هوایی افرادیکه دارای هموگلوبین کم هستند ممکن است در طول سفر دچار احساس درد در ناحیه قفسه سینه شوند. گاها ممکن است این افراد در پرواز هوایی که با استفاده از بلیط خارجی و یا بلیط ارزان هواپیما صورت گرفته است دچار سکته قلبی شوند و آسیبهایی جدی به سلامتی آنها وارد شود. افرادی که از این نوع بیماری رنج میبرند باید قبل از انجام هرگونه پرواز هوایی به کعالجه خود بپردازند یا تحت نظر پزشک متخصص عمل کنند و در صورت نیاز با توجه هب دستورات پزشک به آنها خون تزریق شود.

بیماری سلولی  داسی شکل

این بیماری یکی از بیماریهای ژنتیکی میباشد که به دلیل فشار پائین اکسیژن در بیماران رخ خواهد داد. در این بیماری زمانیکه فشار اکسیژن کاهش پیدا میکند گلوبولهای قرمز موجود در خون این افراد به شکلی داسی مانند در خواهند آمد و همین امر سبب میشود تا خون این افراد انعقاد پیدا کند و سبب بسته شدن عروق در این افراد خواهد شد. درصورتیکه این افراد تصمیم دارند با استفاده از بلیط خارجی و یا با استفاده از بلیط ارزان هواپیما به سفر هوایی بروند باید زیر نظر پزشک اینکار را انجام دهند. در صورت نیاز این افراد باید به تزریق خون بپردازند یا در طول سفر از کپسول اکسیژن استفاده نمایند تا دچار مشکلی در طول سفر نشوند و به سلامت به مقصد مورد نظرشان برسند.

صرع

این افراد ممکن است در هر لحظه دچار شک شوند و حمله عصبی به آنها دست دهد و دچار مشکل شوند. افرادی که از این نوع بیماری رنج میبرند اجازه رانندگی را نیز نخواهند داشت و به این افراد گواهینامه داده نمیشود. در صورتیکه  فردی از این بیماری رنج میبرد و قصد انجام سفر هوایی را با استفاده از بلیط ارزان هواپیما را دارد باید از پزشک معالج خود کج.ز دریافت کند و از طریق آن اقدام به سوار شدن به هواپیما کند.

در صورتی که این افراد رد هواپیما و در پرواز دچار مشکل شوند باید همان اقداماتی که برروی زمین باید برروی این افراد اعمال شود اجرا شود. در اولین مرحله باید راه تنفسی این افراد باز شود و از ورود مواد استفراغی و یا اشیا خارجی به داخل آن جلوگیری شود. در این موارد باید بسیار مراقب بود تا سر بیمار به جایی از هواپیما برخورد نکند و موجب آسیب یدن آن شود.

حمله مغزی ایسکمیک و گذرا

بیمارانی هستند که از حمله ایسکمیک گذرا رنج میبرند. این حمله که نوعی از حملههای مغزی میباشد ممکن است بعد از 48 ساعت دوباره در فرد بیمار رخ دهد. افرادیکه دچار سکته مغزی شدهاند نیز از شرایط مشابهی برخوردار هستند. این افراد باید از انجام هرگونه سفر هوایی در خد ممکن خودداری کنند. انجام اینگونه سفرها که گاها با بلیط ارزان هواپیما شکل میگیرد میتواند برای این افراد بسیار خطر ساز باشد و ممکن است با عدم توجه به اهمیت این موضوع در سفر هوایی دچار مشکلات مغزی شوند و جان خود را از دست بدهند.

جراحی مخچه

برخی از افراد ممکن است بنا به دلایلی این عمل را انجام داده باشند. با توجه به این که ممکن است این افراد بعد انجام این عمل دچار خونریزی شوند بهتر است تا 24 ساعت بعد از انجام این عمل از انجام سفرهای هوایی خودداری کنند تا با مشکلی روبرو نشوند. همانطور که گفته شد در هنگام پرواز در هواپیما اختلاف فشار بوجود خواهد آمد که این اختلاف فشار برروی سیستم مغزی این افراد میتواند تاثیرات منفی بگذارد و در نتیجه آن این افراد در طول سفر هوایی دچار مشکلاتی شوند که ممکن است سلامت این افراد را با خطری جدی روبرو سازد.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت ساعت 24


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو