پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | سلامت و ایمنی ورزشکاران ورزش های هوایی در محیط فعالیت

تاریخ خبر: // کد خبر: 270111 // // //


سلامت و ایمنی ورزشکاران ورزش های هوایی در محیط فعالیت

با تمام تلاش‌ها و توجهاتی که از سوی مدیران و مسؤولان انجام می‌شود؛ متاسفانه حوادث و اتفاقات ورزشی در محیط‌های ورزشی روبه افزایش است. اثرات تخریبی و منفی این‌گونه بر کارایی سازمان‌های ورزشی و عملکرد ورزشکاران و در نتیجه اثرات منفی بر توسعه و تعمیم ورزش در جامعه قابل بررسی است.


سلامت و ایمنی ورزشکاران ورزش های هوایی در محیط  فعالیت

آمارهای تکان دهنده‌ای ازحوادث و اتفاقات ناشی از تمرینات و فعالیت ورزشی در محیط‌ های ورزشی و سایت های مجاز و غیر مجاز انتشار می‌یابد که نگران‌کننده است؛ بنابراین مدیران ورزشی به‌طور جدی توجه خود را معطوف به کاهش حوادث و افزایش سلامت ورزشکاران خود کرده‌اند.
با تمام تلاش‌ها و توجهاتی که از سوی مدیران و مسؤولان انجام می‌شود؛ متاسفانه حوادث و اتفاقات ورزشی در محیط‌های ورزشی روبه افزایش است. اثرات تخریبی و منفی این‌گونه بر کارایی سازمان‌های ورزشی و عملکرد ورزشکاران و در نتیجه اثرات منفی بر توسعه و تعمیم ورزش در جامعه قابل بررسی است.
برخی از حوادث ورزشی حتی منجر به مرگ شده و برخی از اتفاقات و حوادث سبب معلولیت و یا آسیب مادام‌العمر ورزشکاران می‌شود. سایر حوادث که منجر به شکستگی استخوان‌ها، آسیب مفاصل و سایر بیماری‌ها می‌شود نیز بسیار زیاد است، که گزارش نمی‌شود.
برای مثال حوادثی که درحین پرواز برای خلبانان ورزش های هوایی رخ داده، به‌طور مشابه حوادثی که برای کوهنوردان در کوهستان؛ شناگران در دریا و استخر؛ کشتی‌گیران و …. سایر رشته‌های ورزشی در محیط‌های ورزشی و در حین تمرینات و مسابقات ایجاد می‌شود؛ ضرورت بررسی وضعیت ایمنی و بهداشت محیط ها مکان های تمرینی توسط مدیران ورزشی را اجتناب ناپذیر کرده است.
متاسفانه با وجود قوانین مقررات اجباری از سوی نهادها مرتبط و اعمال استانداردهای ایمنی در انجمن ورزش های هوایی و سازمان هواپیمایی به‌ منظور حداقل رساندن حوادث و اتفاقات، دستورالعمل واحدی تدوین نشده و هنوز سازمان هواپیمایی تکلیف خود رابا جامعه ورزشی روشن نکرده است.
ایجاد فضای سالم و ایمن در محیط‌های ورزشی مستلزم همکاری متقابل همه نیروها به‌ویژه ورزشکاران و سازمان‌های ورزشی است. درست است که بسیاری از حوادث ورزشی توسط ورزشکاران به وجود می‌آیند؛ اما نقش وسایل و تجهیزات ورزشی؛ محیط‌ های ورزشی استاندارد و قابل قبول و فراهم کردن مکان‌های ایمن و واجد شرایط برای تمرین اهمیت زیربنایی دارد.
تدارک سایت های پروازی ایمن و سالم یک فرآیند دو طرفه میان مدیریت و سایر نیروها است. به‌منظور دستیابی به چنین اهدافی ابتدا باید دو تکلیف مورد توجه قرار بگیرد: اول استاندارهای قراردادی سازمانی باید دقیقا‌ درک، اجرا و هدایت شوند.

دوم مدیران ورزشی و مربیان و همچنین ورزشکاران باید در طراحی، استقرار و اجرای برنامه‌های بهداشت و ایمنی به‌طور دائم با یکدیگر همکاری داشته باشند.

دلایل ایجاد حوادث در محیط‌ های ورزشی

حوادث، سوانح و اتفاقاتی که در محیط‌ های ورزشی در حین تمرینات و یا پرواز برای خلبانان به‌ ویژه خلبانان مبتدی به وجود می‌آیند، معمولاً نتیجه شرایط و یا عملیات نامطمئن و نا ایمن و اجرای برنامه‌های ورزشی طراحی نشده است.
شرایط نا ایمن شامل استفاده از تجهیرات و وسایل و مکان‌های ورزشی بد طراحی شده و غیر استاندارد و پرخطر است. برای نمونه، استفاده خلبانان از تجهیزات فرسوده قدیمی به علت هزینه بالا.
عملیات و برنامه‌های ورزشی نا مطمئن و نا ایمن از سوی ورزشکاران دلیل استفاه نامناسب از ابزار و تجهیزات ورزشی و تمرینات طراحی نشده و سهل‌انگاری ورزشکاران در رعایت برخی قوانین و مقررات ورزشی است. درست است که بسیاری از تمرینات و فعالیت‌های ورزشی غیرایمن نیز به حادثه منجر نمی‌شود و تمام حوادث به آسیب و صدم ختم نخواهد شد، اما فرهنگ ورزشی موجود در جامعه نیز به‌گونه‌ای است که بسیاری از حواث را معلول ماهیت فعالیت‌های ورزشی می‌دانند و بعضاً با توجیه غیر منطقی حوادث و اتفاقات ورزشی، به سادگی از کنار قضیه عبور می‌کند.

عدم رعایت دقیق قوانین و مقررات ورزشی

غیر استاندارد بودن بسیاری از سایت ها و اماکن وفضاها ورزشی، عدم رعایت فرهنگ ورزشی در بین ورزشکاران به ویژه جوانان و عدم آشنایی با ماهیت رشته‌های ورزشی و گسترش فرهنگ رقابت ناسالم بین خلبانان و مربیان از جمله عوامل مهم و قابل ذکر در بروز حوادث و اتفاقات در محیط‌های ورزشی است.

” ر.حاتمی”

 

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از کانال تلگرامی سروش پرواز


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو