پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | گزارش جامع در خصوص تصمیم گیری برای قطع پرواز به چین

تاریخ خبر: // کد خبر: 270263 // // // خبر مهم


گزارش جامع در خصوص تصمیم گیری برای قطع پرواز به چین

در حالی که سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری، بیان داشته بود که تصمیم خاصی در خصوص قطع پرواز به چین گرفته نشده است. وزیر بهداشت، در نامه ای از معاون اول رئیس جمهور، درخواست قطع پرواز را نموده و این پیشنهاد مورد توجه دولت قرار گرفته و تا اطلاع ثانوی، پرواز به چین قطع خواهد شد. گزارش زیر، به ابعاد مختلف این موضوع می پردازد.


گزارش جامع در خصوص تصمیم گیری برای قطع پرواز به چین

در حالی که سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری، بیان داشته بود که تصمیم خاصی در خصوص قطع پرواز به چین گرفته نشده است. وزیر بهداشت، در نامه ای از معاون اول رئیس جمهور، درخواست قطع پرواز را نموده و این پیشنهاد مورد توجه دولت قرار گرفته و تا اطلاع ثانوی، پرواز به چین قطع خواهد شد. گزارش زیر، به ابعاد مختلف این موضوع می پردازد.


هنوز تصمیمی برای محدود کردن پروازهای چین گرفته نشده است

در پی شیوع ویروس کرونا در چین و انتشار آن در برخی نقاط جهان که البته تا همسایگی ایران یعنی اقلیم کردستان عراق نیز گزارش شده است، بسیاری از کشورها قرنطینه‌های انسانی خود را در مبادی ورودی‌شان فعال‌تر و نظارت‌هایشان را شدیدتر کرده‌اند تا بتوانند از شیوع و بروز این ویروس در مرزهای خود جلوگیری کنند.

در این رابطه رضا جعفرزاده، سخنگوی سازمان هواپیمایی در گفت‌وگو با ایسنا درباره آخرین وضعیت رصد و پایش ویروس کرونا در فرودگاه‌های بین المللی کشورمان اظهار کرد: غربالگری ویروس کرونا در مبادی ورودی و فرودگاه‌های بین‌المللی به ویژه فرودگاه بین‌المللی امام‌ خمینی(ره) همچنان ادامه دارد و این مسئله تحت کنترل است.

وی با بیان اینکه رصد و پایش این ویروس به صورت مستمر انجام می‌شود، درباره احتمال محدودیت یا ممنوعیت پروازهای بین‌المللی از چین به مقصد ایران گفت: فعلا گزارشی در این زمینه نداشته‌ایم و تصمیمی درباره قطع یا محدودیت پروازها در این مسیر گرفته نشده است.

سخنگوی سازمان هواپیمایی با بیان اینکه وزارت بهداشت خودش مستقیما موضوعی درباره پروازها اعلام نمی‌کند، افزود: این دستگاه متولی در شرایط خاص اگر درخواستی مبنی بر محدودیت یا ممنوعیت پروازها در راستای پیشگیری یا کنترل بیماری داشته باشد، آن را به سازمان هواپیمایی اعلام می‌کند.


وزیر بهداشت خواستار جلوگیری از ورود مسافران از مبدا چین شد

دکتر سعید نمکی در یک پیام توئیتری از نامه‌اش به معاون اول رییس جمهوری برای توقف پروازها از چین به ایران خبر داد.

در متن توئیت وزیر بهداشت آمده است:

“در نامه‌ای از آقای دکتر جهانگیری خواستم به وزارت خارجه و وزارت راه ابلاغ کند تا اطلاع ثانوی از ورود هرگونه مسافر از مبدا چین به هر طریقی(هوایی، زمینی و دریایی) جلوگیری شود،

همچنین تمام پایگاه‌های بهداشتی در تمام ورودی‌های کشور از آغاز شیوع کرونا در حال آماده باش کامل هستند. ”

وزیر بهداشت خواستار جلوگیری از ورود مسافران از مبدا چین شد

 


چرا وزیر بهداشت نامه اش به دولت را رسانه ای کرد؟

چه کسانی عامدانه از لغو پروازهای چین سر باز می‌زند.
چرا نامه وزیر بهداشت افاقه نکرده، و موضوع را علنی طرح نموده!


سازمان هواپیمایی: برای تعلیق پروازها به چین آماده‌ایم

در حالی که وزیر بهداشت ساعتی قبل در حساب توییتر خود نوشت که در نامه‌ای به اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور از وی خواسته است تا از طریق وزارت خارجه ایران و وزارت راه  و شهرسازی مانع ورود هرگونه مسافر از چین به ایران شوند؛ دانشجویان ایرانی زیادی هستند که تمایل دارند هر چه زودتر چین را به مقصد ایران ترک کنند.

گفته می شود که ۵۰ ایرانی در ووهان چین که کانون انتشار کروناویروس جدید است سکونت دارند که ۱۵ نفرشان دانشجو هستند.

«عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه نیز روز پنج شنبه ۱۰ بهمن درباره اقدامات برای انتقال ایرانیان ساکن شهر ووهان چین که کانون انتشار ویروس کرونا است، گفت که خارج کردن دانشجویان و ایرانیان مقیم از این شهر، هدف اصلی  است اما عملیاتی شدن روند انتقال ایرانیان از این شهر را منوط به موافقت دولت چین بر اساس مقررات بین‌المللی بهداشت و ایمنی دانست که مانع از گسترش بیشتر ویروس‌ها و بیماری‌های کشنده و خطرناک در دیگر کشورها می‌شود.

«رضا جعفرزاده» سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا در پاسخ به این سوال که آیا با پروازهای فوق‌العاده، برنامه‌ای برای انتقال فوری دانشجویان ایرانی که درحال تحصیل در دانشگاههای چین هستند، دارید گفت: این تصمیم به وزارت امور خارجه بازمی‌گردد و درصورتی که این وزارتخانه برای بازگرداندن دانشجویان ایرانی از شهرهای چین به تفاهم با دولت چین رسیده باشد، سازمان هواپیمایی آماده انتقال دانشجویان به ایران است.

وی گفت: اکنون پروازهای برنامه‌ای از مبدا چین به ایران برقرار است و مشکلی برای انتقال وجود ندارد و حتی اگر درخواستی برای این انتقال باشد با سرعت اقدام به بازگرداندن دانشجویان ایرانی خواهیم داشت.

جعفرزاده همچین در پاسخ به این سوال که آیا بعد از درخواست صبح امروز وزارت بهداشت برای تعلیق پروازها، اقدامی صورت گرفته است،گفت: این تصمیم نیز مشروط به دستور نهادهای بالادستی است.

مدیرکل روابط عمومی سازمان هواپیمایی گفت: غربالگری ویروس کرونا در مبادی ورودی و فرودگاه‌های بین‌المللی به ویژه فرودگاه بین‌المللی امام‌ خمینی (ره) همچنان ادامه دارد و این مساله تحت کنترل است اما ما در هماهنگی با نهادهای بالادستی از هر دستوری برای حفظ سلامت مردم استقبال می‌کنیم.


توضیح سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری درباره پروازها به چین


ممنوعیت سفر گردشگری به چین

به دنبال شیوع ویروس کرونا تمهیدات جدیدی برای جلوگیری از شیوع این بیماری در ایران اندیشیده شد.

علیرضا رئیسی معاون وزیر بهداشت در مصاحبه‌ای اعلام کرده که اگرچه آمادگی‌های لازم برای کنترل این بیماری در همه مرزهای کشور وجود دارد و همه افرادی که از ایران به خارج سفر می‌کنند، تحت آموزش پیشگیرانه قرار می‌گیرند اما از هفته آینده سفرهای غیرضروری به چین ممنوع می‌شود و با کاهش پروازهای ورودی و خروجی چین و محدود شدن این پروازها، اقدامات کنترلی در فرودگاه‌ها نیز کمتر خواهد شد.

همچنین حرمت‌الله رفیعی رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران در نامه‌ای به علی‌اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نوشت: متأسفانه بیماری کرونا وسعت زیادی پیدا کرده، در سطح جهان نیز تدابیری در این خصوص اندیشیده شده و در ایران نیز نگرانی‌های زیادی را در بین همکاران و شهروندان ایجاد کرده است. با توجه به شرایط موجود، مستدعی است تدابیری پیش‌بینی شود که مدت‌زمان کوتاهی به عنوان مثال برای دو هفته از آوردن توریست از مقصد چین خودداری شود. همچنین از ایرلاین‌های داخلی که در مسیر کشور چین پرواز دارند، درخواست شود مدت زمان کوتاهی تا رفع کامل نگرانی شیوع این بیماری مهلک، از آوردن هر نوع مسافر توریستی و غیر توریستی به مقصد ایران خودداری شود.

علاوه بر این، ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درباره ممنوعیت و محدودیت برای سفرهای تفریحی و کاری به کشور چین گفت: از آنجایی که وزارت بهداشت مسئول حفاظت از سلامت مردم و جلوگیری از شیوع این ویروس در کشور است، ما هم با آنها در این زمینه همکاری خواهیم کرد و فردا نیز دستورالعملی را به همه دفاتر مسافرتی اعلام خواهیم کرد. علاوه بر این، از سفرهای تفریحی به کشور چین، خودداری و سفرهای کاری نیز با محدودیت انجام شود.


نمکی: هفتاد دانشجوی ایرانی حاضر در ووهان چین در روزهای آینده به ایران باز می‌گردند


موسوی: شبانه‌روز پیگیر وضعیت دانشجویان ایرانی در چین هستیم

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در صفحه توئیتر خود نوشت: «وزارت امور خارجه از روز اول پیگیر وضعیت دانشجویان عزیز در ووهان بوده و ضمن هماهنگی تأمین مایحتاج برای این عزیزان، همه راههای ممکن برای حفظ سلامت آنها از جمله بازگشت موقت به ایران را پیگیری کرده است. همکاران ما در تهران و چین بی‌وقفه به‌صورت شبانه‌روزی پیگیر موضوع بوده و هستند.»

موسوی در توئیتی دیگر افزود: «وزیر امور خارجه در جلسه یکشنبه گذشته هیئت دولت پیشنهادهای متعدد برای رسیدگی به وضعیت ایرانیان مقیم چین و پیشگیری از انتقال ویروس کرونا به داخل کشور از جمله محدود کردن رفت‌وآمد به چین را مطرح کرد. وزارت امور خارجه تا کنون بر اساس تصمیم هیئت دولت عمل کرده است.»

ویروس مرگبار و به‌شدت مسری کرونا که شیوع آن از شهر «ووهان» چین آغاز شده، تاکنون حدود 8000 نفر را در چین و بیش از 20 کشور دیگر مبتلا کرده و به مرگ بیش از 170 نفر منجر شده است.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) روز پنجشنبه در واکنش به شیوع روزافزون ویروس کرونا حالت فوق‌العاده بین‌المللی اعلام کرد و از تمام کشورهای جهان خواست برای مقابله با این ویروس مرگبار آمادگی لازم را داشته باشند.


سخنگوی دولت: ایرانیان مقیم چین در صورت تمایل به بازگشت، با هواپیمای تجهیزشده به کشور بازگردانده می‌شوند


وزیر بهداشت: پروازهای رفت و برگشت ایران – چین متوقف شد

 


واکنش سفیر چین به اقدام ایران برای توقف پروازها

چانگ هوآ سفیر چین در ایران در توییتی به زبان فارسی نوشت:‌ «امیدوارم همگان توجه داشته باشند که سازمان بهداشت جهانی به کشورها توصیه نمی‌کند محدودیت‌‌های سفر یا تجارت با چین اعمال کنند.»

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از همشهری آنلاین / پارسینه / ایرنا / کانال تلگرامی رویداد 24 / کانال تلگرامی تسنیم / کانال تلگرامی اخبار موثق / خبرگزاری مهر / تسنیم / خبربان / کانال تلگرامی جماران

اختصاصی ایرلاین پرس


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو