پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | اوکراین گیت احتمالی عابدزاده : آیا مدیران سازمان هواپیمایی کشوری از اصل ماجرای سقوط هواپیمای اوکراینی باخبر بودند؟

تاریخ خبر: // کد خبر: 271431 // // // // // // خبر مهم


اوکراین گیت احتمالی عابدزاده : آیا مدیران سازمان هواپیمایی کشوری از اصل ماجرای سقوط هواپیمای اوکراینی باخبر بودند؟

از حدود دو هفته پیش زمزمه سخنان خلبان هواپیمایی آسمان در برخی از محافل تخصصی بشکل محرمانه پیچید. زمزمه هایی که قرار بود در قالب ارسال یک نامه محرمانه برای وزیر راست آزمائی شود. با انتشار گسترده کلیپی از این واقعه ، برخی از کارشناسان پیش بینی می کنند که شاهد ایجاد اوکراین گیت برای رئیس سازمان هواپیمایی کشوری خواهیم بود. باید منتظر بود و نظاره گر شد.


اوکراین گیت احتمالی عابدزاده : آیا مدیران سازمان هواپیمایی کشوری از اصل ماجرای سقوط هواپیمای اوکراینی باخبر بودند؟

یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ 737 متعلق به خطوط هوایی اوکراین پس از پرواز از فرودگاه امام خمینی(ره) ساعت 6:19 روز 18 دی 1398 توسط پدافند خودی هدف قرار گرفت و ساقط شد که در پی آن مسافران این هواپیما از جمله گروهی از هموطنانمان درگذشتند. پیش از اعلام رسمی عامل این حادثه، رئیس سازمان هواپیمایی کشور منکر برخورد موشک شده بود و پس از آن نیز ادعا شد که او از عامل حادثه خبر نداشته است. اکنون طرف اوکراینی صوتی از مکالمه خلبان پرواز EP3768  هواپیمای مسافری تهران-شیرازِ شرکت آسمان با برج مراقبت و همچنین تماس با خلبان هواپیمای سقوط کرده را منتشر کرده که نشان می‌دهد حتی خلبان هواپیمایی آسمان نیز برخورد موشک با هواپیمای اوکراینی را دیده که برج فرودگاه امام به خلبان هواپیمایی آسمان می‌گوید چنین چیزی به آنه ا گزارش نشده است! در واقع این فایل صوتی نشان می‌دهد مسئولان هواپیمایی از همان لحظه اول از عامل احتمالی اطلاع پیدا کرده بودند.
در این فایل صوتی، خلبان پرواز هواپیمایی آسمان به زبان فارسی به برج مراقبت می‌گوید که شاهد نور شلیک موشک و همچنین انفجار پس از آن است، ولی برج مراقبت از وجود چنین موضوعی اظهار بی اطلاعی و سپس ۹ بار تلاش می‌کند تا با خلبان هواپیمای اوکراینی ارتباط بگیرد، ولی پاسخی دریافت نمی‌کند.

متن گفتگو :

خلبان: «قربان آن منطقه روی هدینگ ۳۲۰ است. منطقه اکتیو است؟»

برج: «جی‌پی‌اس … (درست متوجه نمی شوم چه می‌گوید.)

خلبان: «یک سری نورهایی مثل موشک، حالا موشک است. چیزی هست؟»

خلبان: «محلش را من نمی‌توانم تشخیص بدهم ولی فکر کنم طرف پیام کرج  باشد.»

برج: «چند مایلی؟ کجا؟»

خلبان: «الان من نورش را می‌بینم از این‌جا.»

برج: «چیزی به ما گزارش نشده. نمی‌دانم.»

برج: «چه جوریه؟ نورش به چه صورتیه؟»

خلبان: «نور موشک است.»

برج: «(موشک) به سمت شرق (عراق) که حرکت نمی‌کند؟ خیر؟»

خلبان: «شاید … نه، نه، از اونجا (شرق) بلند شد. یک همچین چیزی.»

برج: «به ما چیزی گزارش نشده است  ولی شما پورشن (؟) داشته باشید.»

خلبان: « … اپروچ گرفتم  (احتمالا یعنی: برای فرود اقدام می‌کنیم)»

برج مراقبت سپس ۹ بار پشت سر هم به پرواز تهران-کی‌یف پیام می‌دهد و تلاش می‌کند با آن صحبت کند اما هیچ پاسخی از پرواز پی‌اس ۷۵۲ تهران-کی‌یف نمی‌گیرد.

برج سپس دوباره به پرواز ۳۷۶۸ آسمان پیام می‌دهد.

برج: «شما دیگر چیزی مشاهده نمی‌کنید؟»

خلبان: «مهندس جان، انفجار بود…

خلبان:«مهندس جان، انفجار بود… یک نور بسیار بزرگی آنجا ما دیدیم. نمی‌دانم چه چیزی بود واقعا.»

برج:«…(کلمه‌ای برای من نامفهومی می‌گوید)»

خلبان:«برای ما همه چیز نرمال است؟ (احتمالا برای فرود)»

برج:«بله فکر نکنم مشکلی برای شما باشه.»

خلبان: «انشالله، مرسی.»


واکنش مدیرکل سوانح سازمان هواپیمایی
در مقابل حسین رضایی فر مدیرکل سوانح سازمان هواپیمایی کشوری اظهار داشت: «تیم بازرسی فنی سقوط هواپیمای اوکراینی در اقدامی عجیب، فایل صوتی محرمانه مکالمه خلبان یکی از پروازهای همزمان با پرواز هواپیمای اوکراینی را منتشر کرد. این فایل صوتی مربوط به مکالمه خلبان یک پرواز داخلی هواپیمایی آسمان است که همزمان با پرواز اوکراینی در حال انجام بوده است. اقدام تیم فنی اوکراینی در انتشار این فایل محرمانه، نقض قانون است و بر ادامه همکاری ایران با اوکراین در این پرونده تاثیر خواهد گذاشت.»؛ موضع گیری که به منزله تایید این فایل است.
وی با بیان اینکه سازمان هواپیمایی کشوری از انتشار چنین فایلی مطلع و متعجب شده، گفت: این فایل از مجموعه اسنادی بوده که در تیم مشترک بررسی سانحه هوایی در اختیار گروه کارشناسان اوکراینی قرار گرفته است. وی افزود: این اقدام اوکراینی‌ها سبب شد دیگر هیچ سندی به آن‌ها ارائه ندهیم.

رضایی فر یادآور شد: در حال حاضر تیم اوکراینی کشور را ترک کرده و فعلاً هیچ گروه کارشناسی از کشور‌های ذی نفع در این پرونده که بر اساس انکس ۱۳ ایکائو (سازمان جهانی هوانوردی) می‌توانند همزمان در حین بررسی‌های کارشناسی کشور محل وقوع سانحه حضور داشته باشند، در ایران حاضر نیستند.

او افزود : من هم‌اکنون در مأموریت هستم و دسترسی به فایل صوتی ندارم بنابراین نمی‌توانم اظهار نظری در این باره داشته باشم، اما بعید است که فایل صوتی که در فضای مجازی منتشر شده مربوط به پرواز اوکراین باشد.

گفتنی است بر اساس مقررات داخلی و بین المللی، مکالمات خلبانان با برج مراقبت جز اسناد محرمانه هر کشور است و هیچ فرد یا کشور دیگری نمی‌تواند این مکالمات را بدون هماهنگی با کشور مالک این خدمات، منتشر کند.

با انتشار این فایل شائبه جدیدی بین کاربران به وجود آمده مبنی بر اینکه اگر این اطلاع به برج مراقبت صورت گرفته پس احتمالا سازمان هواپیمایی از ماجرا آگاه بوده یا حداقل شک و تردیدهایی داشته در حالی که این سازمان از لحظات ابتدایی امکان برخورد موشک را منتفی می دانست و حتی پس از قبول مسئولیت سپاه پاسداران اعلام کرد که از موضوع آگاه نبوده است.


ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین سندیت فایل صوتی که شب گذشته توسط گزارش یک شبکه تلویزیونی اوکراینی منتشر شد را مورد تائید قرار داد.زلنسکی همچنین با تاکید بر لزوم رمزگشایی جعبه‌های سیاه این هواپیما و تحویل آنها به کی‌یف گفت: این مسئله برای ما بسیار حائز اهمیت است. وی مدعی شد : این فایل صوتی نشان می‌دهد که ایران از همان ابتدا و از همان لحظه اول مطلع بوده که هواپیما هدف قرار گرفته است.

ایران انتشار این فایل صوتی را محکوم و تاکید کرد که این اقدامی غیر حرفه‌ای بوده چراکه فایل منتشر شده بخشی از یک گزارش محرمانه بوده است.


محمد جواد ظریف در سخنرانی امروز خود با اشاره به سانحه هواپیمای اوکراینی تاکید کرد: ایران طبق مقررات حق دارد که بررسی ها و تحقیقات را خودش هدایت کند. آنها به هر شکلی می خواهند حق ما را نادیده می‌گیرند و امکانات لازم را در اختیار ما قرار نمی دهند. بر اساس ضمیمه 13 کنوانسیون شیکاگو از همه طرف هایی که باید، دعوت کردیم. آنها هم وظیفه دارند بر اساس درخواست ما ابزار خواندن جعبه سیاه را به ما بدهند چون از این مدل هواپیما نداشتیم. آنها استنکاف کردند در حالی که حق این کار را نداشتند و ما هم پیگیر این مساله هستیم.


واکنش سازمان هواپیمایی به انتشار فایل صوتی یک پرواز داخلی: دیگر هیچ سندی به اوکراینی‌ها نمی‌دهیم

مدیرکل سوانح سازمان هواپیمایی کشوری گفت: تیم بازرسی فنی سقوط هواپیمای اوکراینی در اقدامی عجیب، فایل صوتی محرمانه مکالمه خلبان یکی از پروازهای همزمان با پرواز هواپیمای اوکراینی را منتشر کرد. این فایل از مجموعه اسنادی بوده که در تیم مشترک بررسی سانحه هوایی در اختیار گروه کارشناسان اوکراینی قرار گرفته است. این اقدام اوکراینی‌ها سبب شد دیگر هیچ سندی به آن ها ارائه ندهیم.

در این فایل صوتی، خلبان پرواز هواپیمایی آسمان به زبان فارسی به برج مراقبت می‌گوید که شاهد نور شلیک موشک و همچنین انفجار پس از آن است.چ

مکالمه بین خلبان پرواز شیراز-تهران آسمان وبرج مراقبت نشان می دهدحداقل سه خلبان درکابین آن هواگرد شاهد زنده شلیک و اصابت موشکها و کشتارپرواز PS752 بوده اندو موضوع در برج مراقبت هم دانسته بوده و امکان ندارد از صدر تا ذیل نظام منجمله رییس هواپیمایی کشوری از موضوع بیخبر بوده باشند.

‏مکالمه ی خلبان آسمان که در ۲۵ ه/پ پرواز می کرده است به غیر از ماهوارهای اطلاعات مخابراتی برای پرنده شنودی که در ارتفاع ۴۰ هزار پا یا بیشتر تا ۸۰۰ کیلومتری در پرواز بوده است قابل ضبط بوده است و برای هواپیماهای عادی حداقل در شعاع ۳۰۰ کیلومتری!
باوجوداین شواهد۳روز دروغ می گفتند!


علیرضا منظری معاون اسبق سازمان هواپیمایی کشوری نیزدر خصوص این اقدام اوکراین عنوان کرده است: طبق مقررات انکس 13 طبیعی است که در حین رسیدگی بررسی سانحه تا زمانی که کمیسیون اعلام نظر نکرده است باید اطلاعات آن محرمانه باقی نگه‌داری شود.

وی اظهار داشت: در این مدت هر کدام از اعضایی که داخل عضویت هستند حق ندارند اطلاعات افشا کنند تا زمانی که نتیجه بررسی سانحه تکمیل و نظریه کمیسیون بررسی سانحه اعلام شود.

 

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت نواندیش ایرانیان / سایت تابناک / پایگاه خبری انتخاب / خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان/ فردا نیوز / سایت راهبرد معاصر/ باشگاه خبرنگاران جوان / پایگاه خبری تین نیوز/ کانال تلگرامی OhNews / 

اختصاصی ایرلاین پرس


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو