پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | گزارش جامع پرواز چین-تهران و نجات دانشجویان از کرونا

تاریخ خبر: // کد خبر: 272197 // // // // // خبر مهم


گزارش جامع پرواز چین-تهران و نجات دانشجویان از کرونا

ایرباس ۳۱۰ اعزامی هواپیمایی ماهان برای انتقال ۸۰ هموطن از شهر قرنطینه چینی ها، ساعتی قبل در فرودگاه امام به زمین نشست. مسافرین این پرواز که خوشبختانه همگی در سلامت هستند برای دو هفته در قرنطینه خواهند ماند و در صورت عدم بروز علائم بیماری به جمع خانواده‌های‌شان می‌روند. گزارش زیر ، با نگاهی جامع، به ابعاد مختلف این خبر و حاشیه های آن می پردازد.


گزارش جامع پرواز چین-تهران و نجات دانشجویان از کرونا

ایرباس ۳۱۰ هواپیمایی ماهان به علامت ثبت EP-MNX که برای عملیاتی مهم انتقال دانشحویان ایرانی ، راهی شهر ووهان چین شد ، قرار بود که۸۰ هموطن را از شهر قرنطینه چینی ها به کشور برگرداند.

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه : «خدا را شاکریم که با تلاش مستمر وزارت امور خارجه و سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن، دانشجویان عزیز ایرانی در وضعیت سلامت در حال بازگشت به میهن هستند.» ایشان از همکاری نزدیک همه سازمان ها به‌ویژه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شرکت هواپیمایی ماهان و خدمه این پرواز اختصاصی قدردانی کرد.

*****

دستور وزیر بهداشت به اورژانس درباره نحوه بازگشت دانشجویان ایرانی مقیم چین

 سعید نمکی خطاب به رئیس فوریت های پیش بیمارستانی کشور: حتی­ الامکان مسافرین ورودی مستقیماً از پای پرواز به محل قرنطینه منتقل شوند که در این راستا، امور مربوط به کنترل گذرنامه و غیره می­‌تواند به شکل فوق­‌ العاده و ویژه از طریق رایزنی با مسؤولین ذیربط صورت پذیرد. هرگونه تماس و مواردی از قبیل استقبال خانواده­‌ها از این عزیزان به شدت جلوگیری گردد و موارد به نحو مقتضی به اطلاع عموم برسد.

*****

عملیات ویژه اورژانس تهران در انتقال دانشجویان ایرانی ساکن چین به محل قرنطینه

تیم عملیات ویژه اورژانس تهران در قالب پنج دستگاه آمبولانس، یک دستگاه اتوبوس آمبولانس عملیات انتقال دانشجویان ایرانی ساکن چین را از فرودگاه به محل اسکان را بر عهده دارد.

آمبولانس‌های اورژانس به همراه تیم‌های پزشکی و متخصصان بهداشت محیط تا پایان شرایط قرنطینه در محل‌های اسکان حضور دارند.

*****

رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت:

مسافران ورودی به سه دسته تقسیم می شوند

گروه اول هیج علامتی از سرما خوردگی و آنفولانزا ندارند. اینها بعد از معاینه اولیه به منزل می روند و از آنها خواهش می کنیم تا دو هفته در منزل بمانند و اگر علائمی در ایشان پیدا شد با فوریت به ما مراجعه کنند

گروه دوم کسانی که علائم جزیی سرماخوردگی دارند از اینها نمونه گیری می شود و به منزلشان می روند و علاوه بر توصیه های گروه اول ما تا 14 روز با ایشان در تماس هستیم تا خدای نکرده اگر مشکلی بود سریعا جهت درمان و مراقبت و قرنطینه این افراد تحت نظر قرار خواهند گرفت و به سرعت به مراکز مشخص شده، منتقل خواهند شد.

گروه سوم افراد ورودی مشکوک به ابتلا هستند که مستقیم به مراکز قرنطیه منتقل خواهند شد و تا دو هفته در آنجا مورد مراقبت هستند.

در تمام مبادی ورودی و مرزهای زمینی، دریایی و هوایی افراد آموزش دیده جهت غربالگری موارد بالا حضور دارند

*****

فیلم | خروج مسافران ایرانی از شهر قرنطینه‌شده ووهان چین

ویدئویی از جریان انتقال شهروندان خارجی از فرودگاه ووهان چین، ده‌ها ایرانی به همراه مسافرانی از عراق،‌ سوریه و لبنان، با پرواز چارتر ماهان، شهر قرنطینه شده ووهان را به مقصد ایران دقایقی قبل ترک کردند.

*****

آیا برخی اتباع  با پرواز ایران به کشور وارد شده‌اند؟

-خیر. این هواپیما با گروهی که از ووهان به تهران پرواز کرده بود، عازم بغداد شده و سپس یک پرواز از بغداد به دمشق انجام خواهد داد و سپس بدون مسافر از دمشق به تهران پرواز کرده و در تهران هواپیما گراند شده و کروى پروازى آن موقع قرنطینه مى‌شوند. هیچ یک از مسافران غیر ایرانی در تهران پیاده نشده‌اند.

*****

آیا انتقال بیماران توسط نیرو‌های اورژانس با گان‌، به این معنی است که ویروس کرونا به ایران آمده است؟

در نظام سندرمیک در هر جای ایران فردی با علائم اولیه مشکوک باشد باید تا مشخص شدن جواب آزمایش تحت مراقبت باشد. تمام مواردی که فیلم و عکسش در فضای مجازی منتشر شده موارد مشکوک هستند که تا جواب ویروس شناسی نهایی تحت مراقبت قرار دارند. هر بیمار با علائم تنفسی قرار نیست یک مورد قطعی باشد.

*****

انتقال ۵۰ تن از ۸۰ ایرانی ساکن ووهان به کشور / از هواپیما جز “ایرانی” کسی پیاده نشد

دکتر محمدمهدی گویا در جلسه هم اندیشی با اصحاب رسانه که در معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد برگزار شد، ضمن تاکید بر اینکه هنوز هیچ مورد تایید شده کرونا ویروس در کشور گزارش نشده، درباره بازگشت تعدادی از ایرانیان مقیم ووهان چین به کشور در بامداد امروز، گفت: حدود ۸۰ نفر ایرانی ساکن ووهان چین بودند که از این تعداد ۵۰ نفر داوطلب بازگشت به کشور بودند و صبح امروز با پروازی اختصاصی انتقال آن‌ها به کشور صورت گرفت. منابع غیر رسمی عنوان می دارند که عدم حل شدن و غیر شفاف بودن روند حل مشکل سربازی ، عاملی برای کم تمایلی برخی از دانشجویان برای ورود به کشور بوده است.

وی با تاکید بر قرنطینه ۱۴ روزه مسافران چین، گفت: نیمی از این ۵۰ نفر که به کشور بازگشتند، خانم هستند ، حال تمامی مسافران خوب بوده (جز یک نفر که علایم دارد)، همچنین هماهنگی لازم برای مراقبت‌های بهداشتی خاص از وی و سایر مسافران، انجام شده است.

گویا افزود: در تمام گلوگاه‌های مرزی  کشور اعم از هوایی، زمینی و دریایی، پایگاه‌های بهداشتی با ماموران آموزش دیده و تعلیم دیده مستقر هستند و مراقبت‌ها و غربالگری‌ها هنگام ورود به کشور صورت می‌گیرد. رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه امکانات تشخیصی کروناویروس به میزان کافی  در اختیار داریم، ادامه داد: روز گذشته نیز امکانات تشخیصی پیشرفته در اختیارمان قرار گرفت و بنابراین از نظر تشخیص بیماری نگرانی نداریم. وی در پاسخ به سوالی درباره تشدید یا تخفیف بیماری با تغییر فصل، گفت: هنوز نمی‌توان پیش بینی خاصی در این زمینه داشت و این موضوع قابل پیش بینی نیست و ما خوشبینانه به این موضوع نگاه نمی‌کنیم که با تغییر فصل، بیماری کاهش یابد.

گویا با بیان اینکه پروازها به چین متوقف شده، گفت: اما اگر کسی خواستار بازگشت به کشور باشد برای بازگشت وی امکانات را فراهم می‌کنیم. وی همچنین برخی اظهارات درباره حضور اتباع برخی از کشورها در هواپیمای حامل ایرانیان مقیم چین، تاکید کرد: از هواپیما جز ایرانی کسی پیاده نشد و همه مسافرانی که از این پرواز پیاده شدند ایرانی بودند. به گفته گویا، تاکنون ۹ مورد مشکوک به این بیماری در کشور بودند که البته نتایج آزمایشات‌شان منفی بود.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در پایان صحبت‌هایش گفت: از رسانه‌ها می‌خواهم که مردم را نگران نکنند، بهداشت روان مردم را در نظر داشته باشند و جنبه‌های پیشگیری از بیماری را برجسته کنند؛ چراکه مردم می‌توانند با رعایت نکات بهداشتی از ابتلا و انتقال ویروس جلوگیری کنند.

*****

پرواز ووهان-تهران صبح به زمین نشست/ مسافران دو هفته در قرنطینه

پرواز ووهان-تهران که حامل دانشجویان و ایرانیان مقیم چین بود، حوالی ساعت ۵:۴۱ بامداد امروز در فرودگاه امام خمینی (ره) به زمین نشست. یک مقام مسئول : سرنشینان این پرواز اعم از مسافران و کروی پروازی قرار است دو هفته در قرنطینه نگهداری شوند. ضمن اینکه در این پرواز، تعدادی از پزشکان متخصص به معاینه همه مسافران پرداختند. در این پرواز علاوه بر ۵۳ ایرانی، به درخواست دانشجویان ایرانی، تعدادی از شهروندان کشورهای همسایه نیز حضور داشته‌اند.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا ورود هواپیمای حامل ایرانیان مقیم چین به فرودگاه امام خمینی (ره) پوشش رسانه‌ای نداشت، یادآور شد: بر اساس ابلاغ نهادهای ذی ربط در جلسات هماهنگی پیش از ورود هواپیما و دستور العمل ابلاغی از سوی نهادهای مربوطه، امکان حضور اصحاب رسانه برای پوشش ورود اتباع ایرانی از شهر ووهان چین به کشور وجود نداشت.

روز گذشته نیز محمدمهدی کربلایی، مدیرعامل شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) در حاشیه نشست معرفی فرصت‌های سرمایه گذاری در شهر فرودگاهی در جمع خبرنگاران اعلام کرد: مسیر ورود ایرانیان در این پرواز از ترمینال اصلی فرودگاه امام خمینی (ره) نبوده و از مسیر اختصاصی با همکاری وزارت بهداشت مستقیماً به قرنطینه منتقل می‌شوند.

گفتنی است سخنگوی وزارت بهداشت نیز دقایقی قبل اعلام کرد: هیچیک از مسافران این پرواز علائم ابتلاء به ویروس کرونا را در معاینات حین پرواز نداشته‌اند. در برخی شبکه‌های اجتماعی از ساعاتی قبل و زمانی که پرواز ایرانی در چین حضور داشت و هنوز به سمت ایران پرواز نکرده بود، شایعه شده بود که مسافران این پرواز بدون قرنطینه شدن، هر یک به شهر محل زندگی خود عزیمت کرده‌اند.

*****

تصاویری از داخل پرواز حامل ایرانیان مقیم چین

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*****

اتوبوس حامل‌دانشجویان در‌حال انتقال به محل قرنطینه

*****

وضعیت دانشجویان ایرانی از چین آمده

یکی از نزدیکان این مسافران ووهان به خبرنگاران گفت : تلفن های همراه این مسافران به محض ورود به ایران در لابی هتل محل قرنطینه از آنان گرفته شده است . وی با بیان اینکه بعد از انجام تست اولیه باید این افراد 5 روز منتظر نتیجه باشند گفت : پس از اعلام نتیجه تست اگر مبتلا نبودند که از قرنطینه خارج می شوند و در صورت مشکوک بودن به ابتلا تا 14 روز دیگر در قرنطینه خواهند ماند.

*****

شهرام آدم نژاد معاون حمل و نقل وزیر راه وشهرسازی با بیان این که هواپیمای حامل دانشجویان ایرانی ساکن ووهان چین صبح امروز در فرودگاه امام خمینی به زمین نشست، گفت: بر اساس هماهنگی‌های انجام شده فی مابین شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی به نمایندگی از وزارت راه و شهرسازی و وزارت بهداشت، اورژانس کل کشور، سازمان پدافندغیرعامل و نیروی انتظامی، روز گذشته شرکت هواپیمایی ماهان برای بازگرداندن ساکنان و دانشجویان ایرانی ووهان چین پروازی را به این شهر اعزام کرد و صبح امروز اتباع ایرانی از هواپیما پیاده و فرودگاه را به مقصد مورد نظر وزارت بهداشت ترک کردند.
وی افزود: عملیات پذیرش و پرواز با رعایت اصول بهداشتی انجام شد و هیچ کدام از مسافران خدمه پرواز در ترمینال فرودگاه حضور پیدا نکرده و از مسیر ویژه فرودگاه را ترک کردند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این که کار‌های اولیه نظافتی و بهداشتی هواپیما نیز انجام شده است، تصریح کرد: پس از انجام بررسی‌های اولیه، افراد به محل قرنطینه از پیش تعیین شده اعزام می‌شوند و برای اطمینان از سلامت‌شان، ۱۴ روز تحت مراقبت‌های خاص بهداشتی قرار خواهند داشت. براساس دستور مستقیم سعید نمکی وزیر بهداشت و درمان مدیریت نقل و انتقال دانشجویان منطقه ووهان چین و تمامی امور مربوط به آن برعهده ی سازمان اورژانس کشور است.

*****

یک نفر از دانشجویان ایرانی مقیم چین علائم جزئی بیماری دارد

دکتر گویا رییس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت گفت:حال همه دانشجویان ایرانی منتقل شده به ایران ظاهرا خوب است. یک نفر علائم جزیی دارد که البته همگی در یک مرکز نگهداری می شوند تا کاملا مورد معاینه قرار گیرند و نسبت به وضعیت شان اطمینان حاصل شود. همه افراد تحت مراقبت هستند و هیچ کس ترخیص نشده است. تقریبا نیمی از افراد بانوان هستند و بعضی خانواده هستند. تاکنون 9 مورد مشکوک به کرونا در کشور مورد بررسی و آزمایش قرار گرفتند و هیچکدام مبتلا به کرونا نبودند. دانشجویان ایرانی منتقل شده حداقل 14 روز در یک محل نگهداری و تحت نظر و مورد مراقبت قرار خواهند داشت.

هیچ موردی از ورود ویروس کرونا به ایران تا الان نداریم و مواردی که بوده آنفولانزاهای نوع B و یا انواع دیگر بوده که در کشور از قبل بوده البته موج دوم آنفولانزا در کشور در حال فروکش هست. از نظر امکانات تشخیصی درباره کرونا در داخل کشور هیج مشکلی نداریم. معمول هست که با تغییر فصل این نوع ویروسهای آنفولانزا فروکش کنند اما ما آمادگی خود را حفظ خواهیم کرد و ذره ای از مراقبت فروگذار نخواهیم کرد.

پروازهای بین ایران و چین لغو شده ولی آمادگی وجود دارد که اتباع ایرانی از جین به ایران و اتباع جینی از ایران به چین منتقل شوند. در خصوص تشخیص و مراقبت؛ در سطح استاندارد قرار داریم و برخی فیلمهایی که درباره کشورهای دیگر منتشر شده اند جنبه تبلیغاتی دارد و مردم عزیز مقایسه نکنند.

پرسنل امدادی در این مورد اعم از اورژانس و وزارت بهداشت که در حال مراقبت از ورود کرونا به کشور هستند یا در موارد مشکوک حاضر می شوند، در کار خود متخصص هستند و به مردن عزیز تضمین می دهیم. همه تلاش ما این است و اگر کسی به کرونا مبتلا شد به صورت شفاف و روشن اعلام خواهیم کرد. تا کنون چنین موردی نداشتیم

*****

وزیر راه عدم انتقال مسافران ووهان به قرنطینه را تکذیب کرد

محمد اسلامی در پاسخ به پرسش مبنی بر عدم انتقال مسافران پرواز امروز ووهان به تهران که دانشجویان ایرانی مقیم چین را به کشور انتقال داده، اظهار داشت: خبرهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود باید اصالتشان بررسی شود. این خبر واقعیت ندارد.

اسلامی تاکید کرد: مسافران این پرواز مستقیماً به قرنطینه رفتند و وزارت بهداشت رأسا این عملیات را انجام داد. حتی مسافران پرواز ووهان وارد ترمینال اصلی فرودگاه امام خمینی نشده و مستقیماً به قرنطینه رفتند.

وزیر راه افزود: حتی در طول پرواز نیز از کروی پروازی فاصله داشتند و می‌شود که از قرنطینه به قرنطینه منتقل شدند.

*****

دانشجویان عراقی مقیم چین با پرواز ایرانی به کشورشان بازگشتند

دانشجویان عراقی مقیم چین که با پرواز اختصاصی هواپیمایی ماهان از «ووهان» به تهران بازگشته بودند، صبح امروز چهارشنبه وارد فرودگاه بغداد شدند. نایب رییس مجلس نمایندگان عراق در اظهاراتی ورود دانشجویان عراقی مقیم کشور چین و خانواده هایشان را به خاک این کشور اعلام کرد. «حسین الکعبی» گفته است که در بین دانشجویان عراقی هیچ موردی از ابتلا به ویروس کرونا شناسایی نشده است. جمهوری اسلامی ایران با هماهنگی دولت چین توانست ۵۹ دانشجوی عراقی را به همراه خانواده هایشان به تهران برگرداند.

تمامی دانشجویان ایرانی و عراقی و دیگر اتباع کشورها که در پرواز اختصاصی ایران بودند، به مدت ۱۴ روز در کشور چین تحت مراقبت بهداشتی در قرنطیه قرار داشتند و پس از اطمینان از عدم ابتلای آنها به ویروس کرونا، اجازه خروج به آنها داده شده است. بر اساس گزارش ها، ۷۰ دانشجوی ایرانی، ۵۹ دانشجوی عراقی، ۲۴ تبعه سوری و یک تبعه لبنانی مجموعه مسافران پرواز اختصاصی ایران را تشکیل داده بودند .

ویروس کرونا اواخر دسامبر گذشته (آذر/دی) میلادی در بازار غذاهای دریایی شهر ووهان واقع در استان هوبی چین که به طور غیرقانونی حیوانات وحشی می‌فروشند، آغاز شد. این ویروس اکنون علاوه بر ۳۰ استان و منطقه در چین به ۱۲ کشور دیگر از جمله آمریکا، استرالیا، تایلند، کره جنوبی، ژاپن، کانادا و فرانسه هم سرایت کرده است. بر اساس آخرین آمار تاکنون بیش از ۱۰ هزار نفر در چین به این ویروس مبتلا شده اند و ۴۹۰ نفر نیز بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند. تا کنون هیچ موردی از شیوع بیماری ناشی از ویروس کرونا در ایران و عراق مشاهده نشده است و دوربین‌های حرارتی مستقر در مبادی ورودی ایران بطور مستمر مسافران را چک می کنند.

*****

فیلم| وضعیت پرواز امروز شانگهای به تهران

منابع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم /  پایگاه خبری فانوس( لینک 1 ) ( لینک 2 ) / سایت باز خبر / خبرگزاری ایرنا / افکار نیوز / خبر آنلاین / خبرگزاری مهر (لینک 1)، (لینک 2) / خبرگزاری صدا و سیما / اسکان نیوز / پایگاه خبری ناطقان / سالم خبر / کانال تلگرامی رهنمون سلامت / کانال تلگرامی اخبار دانشگاهی / کانال تلگرامی جماران /باشگاه خبرنگاران جوان / کانال تلگرامی خبرگزاری فارس

 

اختصاصی ایرلاین پرس


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو