پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | خریداران دلار صرافی ملی چه کسانی‌ هستند؟

تاریخ خبر: // کد خبر: 272249 // // // خبر مهم


خریداران دلار صرافی ملی چه کسانی‌ هستند؟

چه کسانی در صف طولانی جلوی در صرافی ملی برای دریافت ارز ایستاده‌اند و آنها برای تامین کدام نیاز خود به اینجا مراجعه کرده‌اند؟


خریداران دلار صرافی ملی چه کسانی‌ هستند؟

روزانه شاهد شکل‌گیری صف طولانی از مردم جلوی در صرافی ملی در خیابان فردوسی تهران هستیم که قیمت ارز در این مکان تقریبا کمتر از قیمت در بازار آزاد است.

سهمیه هر فرد برای خرید دلار ۲۲۰۰ دلار در سال است که افراد بنا به نیازهای خود می‌توانند آن را دریافت کنند. در یک گزارش میدانی به سراغ افرادی رفته که در صف طولانی جلوی درب صرافی ملی برای دریافت ارز ایستاده‌اند و از آنها این سوال پرسیده شده است که برای تامین کدام نیاز خود به اینجا مراجعه کرده‌اند؟

فردی که ادعا دارد بیش از دو ساعت است که در صف ایستاده می‌گوید: برای مسافرتی که در پیش دارم آمده‌ام سهمیه دلار خود را دریافت کنم، نزدیک به پایان سال است و نمی‌خواهم سهمیه ۲۲۰۰ دلاری‌ام نیز از بین برود، قسمتی از آن را برای مسافرت می‌خواهم و باقی‌مانده را نیز نگه می‌دارم؛ به هرحال الان دلار مثل طلا می‌مونه و تو این شرایط بد اقتصادی باید هر کسی مقداری دلار داشته باشد. پیش فروش ماشین را نمی‌شود ثبت نام کرد تا سایت را باز می‌کنیم تمام می‌شود، حداقل دلار داشته باشیم.

پسر جوان نیز که در ابتدای صف ایستاده بود در پاسخ به سوال خبرنگار تجارت‌نیوز می‌گوید: دلار را برای مهاجرت می‌خواهم، ۲۰ روز دیگر از ایران خارج می‌شوم. حدود شش هزار دلار می‌خواهم که سهمیه ۲۲۰۰ دلاری‌ام را از اینجا می‌گیرم و مابقی باید از بازار آزاد تهیه کنم. در انتهای آن صف طولانی، زنی که به همراه خواهرش آمده می‌گوید: ارزش پول ما هر روز در حال کاهش است. به همراه خواهرم آمده‌ایم سهمیه دلارمان را بگیریم و نگه داریم، داشتن دلار بهتر از نداشتن است، اگر گران شد می‌فروشیم، ارزان هم شد نگه می‌داریم بالاخره یک روزی به درد می‌خورد.

یکی از افراد ایستاده در صف طولانی جلوی درب صرافی ملی می‌گوید: به همراه دوستم برای دریافت دلار به درخواست یکی از اقوام‌ آمده‌ایم. او به ما گفته که سهمیه دلارمان را ۱۰۰ تومان گران‌تر از ما می‌خرد. در میان صف، چهار نفر که در کنار در ورود و در حال چک کردن مدارک مورد نیاز خود برای دریافت دلار هستند هم از انگیزه خود حرف می‌زنند. یکی از آنها توضیح می‌دهد: ما چهار نفر یک خانواده هستیم که برای دلار مورد نیاز برادرم که در خارج از کشور درحال تحصیل بوده آمده‌ایم. سهمیه ۲۲۰۰ دلاری برای نیاز برادرم کفاف نمی‌دهد و به همین خاطر با دیگر اعضای خانواده آمده‌ایم که سهم‌مان را برای او بگیریم.

فرد دیگری که به همراه دوستش پس از دریافت دلار از صرافی ملی بیرون آمد نیز می‌گوید: به همراه دوستم برای دریافت دلار به درخواست یکی از اقوام‌ آمده‌ایم. او به ما گفته که سهمیه دلارمان را ۱۰۰ تومان گران‌تر از ما می‌خرد، حالا پس از یک ساعت در صف ایستادن توانستیم هزار دلار بگیریم، بیشتر از این ندادند.

در انتهای صف هم مردی می‌گوید: برای مسافرتی که در نوروز در پیش داریم به اینجا مراجعه کرده‌ام، صرافی‌های دیگر می‌گویند دلار برای فروش نداریم. امیدوارم اینجا بتوانم هزار دلار تهیه کنم. اکثر پاسخ‌هایی که افراد به سوال علت خرید دلار داده شده مربوط به ارز مورد نیاز برای مسافرت و نگهداری برای مقابله با کاهش ارزش پول ملی بوده است. تعدادی از افراد نیز برای فرد دیگری در صف ایستاده بودند که سهم دلاری خود را به آن شخص بدهند چه در ازای دریافت وجه چه بدون آن.

 

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از تجارت نیوز


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو