پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | هواپیمای مسافربری ترکیه پس از خروج از باند نصف شد + فیلم و تصاویر

تاریخ خبر: // کد خبر: 272293 // ٬ // // // // خبر مهم


هواپیمای مسافربری ترکیه پس از خروج از باند نصف شد + فیلم و تصاویر

یک فروند هواپیمای مسافربری متعلق به خطوط هوایی «پگاسوس» ترکیه هنگام فرود در فرودگاه «صبیحه گوکچن» استانبول از باند خارج و دچار آسیب جدی شد.


هواپیمای مسافربری ترکیه پس از خروج از باند نصف شد + فیلم و تصاویر

هواپیمای بوئینگ ۷۳۷-۸۰۰ متعلق به خطوط هوایی «پگاسوس» ترکیه از «مبدأ» ازمیر به استانبول ، هنگام فرود در فرودگاه «صبیحه گوکچن» از باند خارج شد. در پی این حادثه، هواپیما دچار آسیب جدی شده است. پرواز مورد اشاره،  ۱۷۷ مسافر داشته و فیلم منتشر شده از حادثه، نشان می‌دهد در اثر این حادثه، بدنه هواپیما ترک برداشته و به سه قسمت تقسیم شده است. بخش دماغه، ظاهراً از هواپیما جدا شده است.

آخرین خبرها حاکی از آن است که تعداد کشته هاى سانحه بوئینگ٧٣٧ پگاسوس ٣ نفر می باشد. حال حداقل ٧ نفر هم وخیم گزارش شده است. بیشتر مجروحانى که حال وخیم دارند، در جلوى هواپیما بودند و یا در محل شکستگى سازه هواپیما بوده اند.

بر اساس گزارش های قبلی تعداد مجروحان این سانحه 157 نفر اعلام شده بود، که 52 نفر از آنها به بیمارستان منتقل شده بودند.

لحظه خروج هواپیمای مسافربری شرکت پگاسوس از باند فرودگاه

رسانه‌های ترکیه گزارش داده‌اند که در پی بروز حادثه، مخزن سوخت هواپیما متلاشی و دچار حریق شده است.

در پی این حادثه، پروازها از فرودگاه «صبیحه گوکچن» به فرودگاه استانبول منتقل شده است. کهیت تورهن، وزیر حمل و نقل ترکیه این سانحه را تنها یک «فرود دشوار» نامیده و اعلام کرده این سانحه هیچ کشته‌ای برجای نگذاشته است. مقامات ترکیه ای، هم‌چنین اعلام کرده‌اند که 52 نفر در پی وقوع این حادثه به بیمارستان منتقل شده‌اند.

ویدئوهای منتشر شده از این حادثه، مسافرانی را نشان می‌دهد که هواپیمای بوئینگ 737 را از طریق شکاف‌های ایجاد شده در بدنه آن ترک می‌کنند. شرکت هواپیمایی پگاسوس نیز ضمن تائید حادثه، از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرده است.

شماز زیادی از نیروهای امدادی و آتش‌نشان به محل حادثه اعزام شده‌اند. شرایط جوی ناپایدار، مه غلیظ و پیش‌بینی بارندگی شدید در استانبول و هم‌چنین تاریک شدن هوا شرایط جست‌وجو و امدادرسانی برای مسافران باقی‌مانده احتمالی را دشوار ساخته است. خبرگزاری آناتولی نوشت، حریق توسط آتش‌نشانان مهار شده و مسافران از هواپیما تخلیه شده‌اند.

گزارش حسن میربها از سانحه متلاشی شدن هواپیمای مسافربری در فرودگاه صبیحا گوکچن

 

***داده‌های تازه از سانحه هواپیمای بوئینگ B738 پگاسوس

تماس های رادیویی میان خلبان هواپیمای سانحه دیده و کنترلر برج نشان می‌دهد هواپیما در حال تقرب دستگاهی (ILS) برای فرود در باند 06 بوده است.
پیش از صدور مجوز فرود، کنترلر به کرو اطلاع می دهد که دو هواپیما پیش از این پرواز مجبور به لغو لندینگ شده‌اند.
کنترلر پس از صدور مجوز فرود، به کرو اعلام کرده که باد از سمت 270 درجه و با شدت 22 نات گاست 37 نات در حال وزیدن است.
کروی پرواز درخواست مجوز فرود را تکرار و اپروچ را ادامه می‌دهند.

در این زمان، کنترلر واحد زمینی فرودگاه به هواپیمای دیگری که در حال آماده شدن برای تیک آف بود اعلام می کند که بدلیل تغییر جهت باد ( از سمت 270 درجه و با شدت 25 نات)، باند 24 برای تیک آف و فرود قابل استفاده خواهد بود.

گزارش شده که 13 دقیقه پیش از سانحه، برج وضعیت باد را 100 درجه با شدت 10 نات به هواپیمای در حال فرود در باند 06 اعلام کرده بود.

ویدئویی از یک مصدوم این سانحه که از سانحه جان سالم بدر برده است:

*****

هواپیمای حادثه دیده در کارخانه Being’s Renton ساخته شده و اولین پرواز خود را در سال 2009 میلادی انجام داده است. این هواپیما توسط کمپانی SMBC Aviation Capital به شرکت هواپیمایی پگاسوس اجاره داده شده بود و پیش‌تر بخشی از ناوگان هوایی برلین بود. برخی از خبرنگاران حاضر در صحنه ادعای دولت ترکیه مبنی بر نبود تلفات در این حادثه را «قابل توجه» دانسته و اظهار کرده‌اند که بدنه هواپیمای بوئینگ حادثه دیده نه تنها به سه قسمت تقسیم شده بلکه به صورت واژگون روی زمین فرود آمده است.
بنا بر گزارش خبرگزاری اسکای نیوز، این حادثه در حالی رخ داده که در یک ماه گذشته نیز یک هواپیمای دیگر متعلق به شرکت هواپیمایی پگاسوس در همین فرودگاه هنگام فرود از باند فرودگاه خارج شد اما آن حادثه نیز هیچ کشته و زخمی بر جای نگذاشت.

 

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از فارس نیوز / ایسنا / ایرنا / کانال تلگرامی خبرآنلاین / کانال تلگرامی اویانیوز / کانال تلگرامی مرجع هوانوردی پارسی / کانال تلگرامی کن نیوز

اختصاصی ایرلاین پرس


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو