پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | جزئیات پرتاب ماهواره ظفر توسط ماهواره بر سیمرغ؛ ظفر در مدار قرار نگرفت

تاریخ خبر: // کد خبر: 274072 // // // // // خبر مهم


جزئیات پرتاب ماهواره ظفر توسط ماهواره بر سیمرغ؛ ظفر در مدار قرار نگرفت

وشک ماهواره‌بر سیمرغ در چهارمین پرتاب و دومین پرتاب با ماهواره خود شکست خورد و نتوانست ماهواره ظفر را در مدار قرار دهد.


جزئیات پرتاب ماهواره ظفر توسط ماهواره بر سیمرغ؛ ظفر در مدار قرار نگرفت

موشک ماهواره‌بر سیمرغ در چهارمین پرتاب و دومین پرتاب با ماهواره خود شکست خورد و نتوانست ماهواره ظفر را در مدار قرار دهد. ماهواره‌بر سیمرغ امشب ساعت ساعت ۵ عصر فرآیند پرتاب ماهواره آغاز  و در نهایت دو نیم ساعت بعد یعنی در ساعت 19:15 از پایگاه فضایی امام خمینی پرتاب شد. حدود ۹۰درصد مسیر طی شد‌.‌ماهواره‌بر به ارتفاع بالای 540 کیلومتر و سرعت 6500 متر بر ثانیه رسید. اما در نهایت به سرعت لازم برای تزریق مداری دست نیافت و ماهواره ظفر در مدار قرار نگرفت.

ماهواره برای قرار گرفتن در مدار چند مرحله را باید طی می کرد. مرحله اول ۱۰۲ ثانیه بود. در این زمان عملکرد ماهواره به درستی انجام شد.

مرحله دوم که نزدیک به ۳۸۵ ثانیه زمان نیاز داشت نیز با به درستی به سرانچام رسید و ظفر کارش را در مدار ۱۷۰ کیلومتری با سرعت ۲۹۰۰ آغاز کرد. اعداد مربوط به مدار زمین و سرعت با تناسب خوبی بالا رفت تا این که ارتباط با ماهواره قطع شد.

طبق اعلام‌رسمی این پرتابگر نتوانست به سرعت لازم جهت تزریق ماهواره به مدار 540 کیلومتری که برابر 7.5 کیلومتر بر ثانیه است برسد.

زمان پرتاب تا استقرار این ماهواره حدود ۸ دقیقه طول کشید.

سال گذشته هم این موشک که بزرگترین پرتابگر فضایی کنونی ایران است نیز نتوانست در فاز نهایی ماموریت خود ماهواره محمول را به مدار تزریق کند.

به گفته وزیر ارتباطات ماهواره ظفر در اقیانوس هند افتاده است.

ویدئویی از لحظه پرتاب موشک ماهواره‌بر سیمرغ

واکنش وزیر ارتباطات به قرار نگرفتن ماهواره ظفر در مدار

در حساب توییتری خود به زبان انگلیسی نوشت:

​«امروز پرتاب ماهواره «ظفر» ناموفق بود. مثل بسیاری از پروژه های علمی شکست هم رخ می دهد. فالکون 9، جونو 2، اطلس، پروتون اِم، انتارس فقط نمونه های از پرتاب های ناموفق آمریکا هستند.

ولی ما توقف ناپذیریم! ماهواره های ایرانی عالی دیگری در راه داریم!»

آذری جهرمی در توئیتی دیگر به زبان فارسی نوشت:

«‌دوست داشتم با ‎خبر خوب شما را خوشحال کنم اما گاهی زندگی آن‌طور که بخواهیم پیش نمی‌رود. پرتاب ماهواره ظفر توسط ماهواره‌بر ‎سیمرغ موفقیت‌آمیز نبود. جزئیات تا دقایق دیگر (شاید لایو اینستاگرام)…

‌لطفا به اخبار جعلی و فیک توجه نکنید.

پیام ویدئویی وزیر ارتباطات

دلیل در مدار قرار نگرفتن ماهواره ظفر ۱/ برنامه بعدی پرتاب ماهواره

محمدجواد آذری جهرمی در محل پایگاه فضایی امام خمینی پس از انجام پرتاب ماهواره سنجش از دور ظفر که قرار بود در مدار ۵۳۰ کیلومتری زمین قرار گیرد، گفت: ماهواره ظفر نیز شبیه ماهواره پیام پس از آنکه از ماهواره بر جدا شد موفق به استقرار در مدار نشد.

جهرمی افزود: در ماهواره پیام مشکل از مدار الکترونیکی ماهواره بود اما این بار در ماهواره ظفر، موتور ماهواره بر کم آورد و با افت سرعت، ماهواره در مدار نایستاد و به اقیانوس هند افتاد.

وی گفت: ما ناامید نمی‌شویم و در خردادماه ماهواره ظفر ۲ را با ماهواره بر سیمرغ به فضا ارسال می‌کنیم.

واکنش گروه فضایی وزارت دفاع به قرار نگرفتن ماهواره ظفر در مدار

سخنگوی گروه فضایی وزارت دفاع گفت: ماهواره بر “سیمرغ” ماهواره “ظفر” را با موفقیت به فضا پرتاب کرد؛ اما ماهواره‌بر به سرعتِ مورد نیاز جهت تزریق ماهواره در مدار مورد نظر نرسید و بهینه ‌سازی‌های لازم جهت پرتاب آتی انجام خواهد شد.

پروژه پایگاه فضایی حضرت امام خمینی (ره) که کار ساخت آن از چند سال پیش و بر اساس مصوبه شورای عالی فضایی کشور آغاز شد،‏‎ توسط سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جهوری اسلامی ایران اجرا و تکمیل شده است. همچنین این سازمان به عنوان نخسین پرتاب‌کننده‌ ماهواره در جهان اسلام، مسئولیت طراحی، ساخت و بهره‌برداری تخصصی از این پایگاه را نیز بر عهده دارد.

سید احمد حسینی، سخنگوی گروه فضایی وزارت دفاع گفت: در مأموریت پرتاب ماهواره “ظفر” توسط ماهواره‌بر “سیمرغ” کلیه فرآیندهای پرتاب فضایی از قبیل مونتاژ مراحل ماهواره‌بر و ماهواره، تست‌های پیش پرتاب، تزریق سوخت و پیش فشارگذاری، به طور کامل به انجام رسید. فرآیند پرتاب و استارت موتورهای مرحله ۱ ماهواره‌بر و جدایش مراحل و استارت موتور مرحله ۲ به درستی انجام شد و در انتهای مسیر، ماهواره‌بر به سرعتِ مورد نیاز جهت تزریق ماهواره در مدار مورد نظر نرسید.

بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت دفاع، اهداف تحقیقاتی مد نظر از این پرتاب محقق شده است و داده‌های تله‌متری از فرآیند پرتاب به طور کامل احصاء شده که با تحلیل این داده‌ها و تطبیق عملکرد زیرسیستم‌ها با طراحی انجام شده، بهینه‌سازی‌های لازم جهت پرتاب آتی انجام خواهد شد.

واکنش رئیس سازمان فضایی به قرار نگرفتن ماهواره ظفر در مدار

مرتضی براری با اشاره به پرتاب ماهواره ظفر توسط ماهواره‌بر سیمرغ، از دستیابی به ارتفاع بیش از ۵۴۰ کیلومتر با سرعت بیش از ۶۵۰۰ متر بر ثانیه برای اولین بار در پرتاب‌های فضایی کشور خبر داد.

او با بیان این که برای تثبیت این فناوری نیاز به تکرار داریم، تاکید کرد:

از پا نمی‌نشینیم و از همین فردا کار را آغاز می‌کنیم.

“سیمرغ” چهارمین پرتاب خود را انجام داد

ماهواره‌بر سیمرغ چهارمین پرتاب خود را با ماهواره ظفر _۱ دانشگاه علم و صنعت آغاز کرده بود . از این ماهواره‌بر برای تزریق ماهواره “پیام” به مدار ۵۰۰ کیلومتری استفاده شده بود. در بخش بدنه بزرگ ماهواره‌بر “سیمرغ” به طول ۲۶ متر و استوانه‌ای به قطر ۲.۵ متر مخزن سوخت قرار دارد که ۸۰ تن سوخت مایع در آن تزریق می‌شود.

 

منابع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از برنا / ایسنا (لینک 1 ) ( لینک 2 ) (لینک3 ) / کانال تلگراکی مرجع هوانوردی پارسی / باشگاه خبرنگاران / اکوفارس / کانال تلگرامی اصلاحات پرس / خبرگزاری مهر / خبرگزاری ایرنا (لینک1  ) (لینک 2 ) /

اختصاصی ایرلاین پرس


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو