پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | روحانی: بستن آسمان وظیفه سازمان هواپیمائی است، اما با دستور نیروهای مسلح

تاریخ خبر: // کد خبر: 277071 // ٬ // // // // خبر مهم


روحانی: بستن آسمان وظیفه سازمان هواپیمائی است، اما با دستور نیروهای مسلح

با وجود شفافیت و بیان ادله های قانونی در صحبت های رئیس جمهور در خصوص حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی ، بخشی از روایات ایشان در خصوص عدم اطلاع وزیر و همچنین کم توجهی به انتقال اطلاعات لازم به بالاترین مقام اجرایی یک کشور، جای بحث فراوان دارد.


روحانی: بستن آسمان وظیفه سازمان هواپیمائی است، اما با دستور نیروهای مسلح

چهاردهمین نشست خبری حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری کشورمان با رسانه های داخلی و خارجی، عصر یکشنبه در محل نهاد ریاست جمهوری برگزار شد. در این نشست خبری، حسن روحانی با بیان اینکه در موضوع هواپیمای اوکراینی حادثه صبح چهارشنبه اتفاق افتاد و ما در دولت بودیم افزود: آنچه در دولت مطرح شد، یک «سانحه» بود و من هم پرسیدم ۷۳۷MAX بود یا خیر که معلوم شد نبوده است. ما بعدازظهر جلسه شورای عالی امنیت ملی داشتیم که برای ماجرای عین‌الاسد بود. ۳ تا ۵ و نیم جلسه بود و در آن هم گرچه بحث اصلی‌مان نبود اما آنجا هم «سانحه» مطرح شد.

روحانی گفت: شب لحن رئیس جمهور اوکراین متفاوت بود و اطلاعاتی را می‌داد. با وزیر راه صحبت کردم که باز هم «سانحه» مطرح شد زیرا پدافند هوایی می‌گفت شلیکی نبوده است. پنجشنبه شبهات ما بیشتر شد. رئیس جمهور اضافه کرد: غروب پنجشنبه که با ستاد کل صحبت می‌کردم تقریبا احتمال قوی بود که خطایی صورت گرفته است. گفتم اگر همینطور فکر می‌کنید، اعلام رسمی کنید. گفتند هنوز شبهاتی داریم.

وی افزود: قبل از ظهر جمعه جلسه‌ای داشتند و حدود ساعت ۲ بعدازظهر به جمع‌بندی رسیدیم. گفتم اعلام کنید، گفتند بیانیه می‌نویسیم. اولین لحظه به طور رسمی ۱۶: ۳۰ جمعه بود، گفتم اعلام کنید. بعد دیدم تصمیم گرفتند جلسه شورا را تشکیل دهیم و تشکیل دادیم.بحث مفصل شد. بیانیه ستاد کل هم آنجا مطرح شد و تصمیم نهایی اتخاذ شد. ساعت ۱۲ دیدم اعلام نشده تعجب کردم، به هر حال صبح اعلام کردند. رئیس جمهور خاطرنشان کرد:  کل ماجرا این بود. الان هم طبق مقررات بین المللی دنبال می‌کنیم و در حال مذاکره با اوکراین هستیم امیدواریم حل شود.

کلیپی از فرمایشات رئیس جمهور(1)    IMG_5621

 کلیپی از فرمایشات رئیس جمهور(2)   IMG_5622

روحانی در پاسخ به این سوال که چرا آسمان ایران در زمان حمله موشکی به پایگاه عین‌الاسد به روی پروازهای مسافری بسته نشد؟ گفت:آسمان، باز است. در شرایطی خاص می توان آسمان را تنها در بخشی بست . مسئولیت این کار هم با هواپیمایی کشوری است .  اینکه چه کسی به سازمان هواپیمایی کشوری بگوید که آسمان را ببندید ، معمولا دو مقام بیشتر نیست. یا نیروهای مسلح هستند و یا سازمان هواشناسی . اگر بحث حوادث و شرایط طبیعی مطرح نباشد ، دولت در این زمینه مسئولیتی برای کلیر کردن به عهده ندارد. در مسائل امنیتی مربوط به نیروهای مسلح است و همواره همین روال بوده است.

کلیپی از فرمایشات رئیس جمهور(3)    IMG_5600

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از تین نیوز / کانال تلگرامی خبرگزاری برنا

اختصاصی ایرلاین پرس


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو