پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | اقدام انقلابی نیروهای پایگاه دوم شکاری تبریز، چند ماه پیش از پیروزی انقلاب

تاریخ خبر: // کد خبر: 277097 // // // خبر مهم


اقدام انقلابی نیروهای پایگاه دوم شکاری تبریز، چند ماه پیش از پیروزی انقلاب

زمانی که امام خمینی (ره) تازه به پاریس مهاجرت کرده بودند، یکی از افراد برجسته و باسابقه نیروی هوایی که بیش از ۱۰ هزار ساعت پرواز در کارنامه خودش داشت، به پایگاه دوم شکاری آمد و علیه امام خمینی (ره) برای ما سخنرانی کرد.


اقدام انقلابی نیروهای پایگاه دوم شکاری تبریز، چند ماه پیش از پیروزی انقلاب

امیر سرتیپ «حسین خلیلی» مشاور عالی فرمانده نیروی هوایی ارتش، در بخشی از گفت‌وگوی تفصیلی خود، در پاسخ به این سوال که حال و هوای بدنه ارتش در ماه‌های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی چگونه بود، گفت:

من آن زمان نیروی پایگاه دوم شکاری تبریز بودم. زمانی که امام خمینی (ره) تازه به پاریس مهاجرت کرده بودند، یکی از افراد برجسته و باسابقه نیروی هوایی که بیش از ۱۰ هزار ساعت پرواز در کارنامه خودش داشت، به پایگاه دوم شکاری آمد و علیه امام خمینی (ره) برای ما سخنرانی کرد. او در سخنانش گفت «یک نفر که دَم از روحانیت می‌زند، در پاریس زیر یک درخت سیب نشسته است و بچه‌های مردم را در اینجا زیر گلوله می‌اندازد». ما خیلی از این حرف‌ها ناراحت شدیم، اما در آنجا واکنشی از خودمان نشان ندادیم. فردای آن روز بچه‌های پایگاه دوم شکاری در اعتراض به صحبت‌های این فرد، کابل‌های ۵۰ هواپیما را قطع کردند. این کابل‌ها هواپیما‌ها را مسلح می‌کردند و به آن قدرت رزمی می‌دادند. بچه‌های پایگاه دوم شکاری قدرت رزمی این ۵۰ هواپیما را قطع کردند تا خدای نکرده علیه مردم انقلابی استفاده نشوند. این کار بچه‌های پایگاه دوم شکاری که اکثر آن‌ها تحصیل‌کرده آمریکا بودند و چند صد ساعت پرواز را در کارنامه خودشان داشتند، ضربه سختی بر سران وابسته رژیم شاه وارد کرد. وابستگاه شاه در نیروی هوایی، برای اینکه دیگر شاهد چنین اتفاقی نباشند، تصمیم گرفتند که هواپیما‌ها را وارد آشیانه‌ها کنند تا از دسترس بچه‌های پایگاه دور شوند. آن‌ها همچنین اعلام کردند از این به بعد هر کس می‌خواهد به سراغ هواپیمایی برود، باید نام و مشخصات خودش را در دفتر ثبت کند. اتفاقا چند وقت بعد از این دستورات، چند نفر از افرادی را که برای کنترل این فرآیند بکارگیری شده بودند، به دلیل جانبداری از امام خمینی (ره) و همکاری با بچه‌های پایگاه و سرپیچی از دستورات سلسله مراتب، بازداشت شدند.

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبرگزاری میزان


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو