پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | تراژدی زیرساخت‌های حمل و نقل در خراسان شمالی؛ از فرودگاه بیمار تا خط آهنی که نیست

تاریخ خبر: // کد خبر: 277108 // // // // // خبر مهم


تراژدی زیرساخت‌های حمل و نقل در خراسان شمالی؛ از فرودگاه بیمار تا خط آهنی که نیست

حال و روز وضعیت حمل و نقل در خراسان شمالی به عنوان یکی از پر تردد ترین استان‌های کشور وضعیتی است که نیازمند نگاه ویژه تمام مدیران در بخش‌های مختلف مدیریتی و تصمیم‌گیری است.


تراژدی زیرساخت‌های حمل و نقل در خراسان شمالی؛ از فرودگاه بیمار تا خط آهنی که نیست

حال ناوگان حمل و نقل٬ ریلی٬ هوایی و زمینی در خراسان شمالی رو به راه نیست. خراسان شمالی یکی از پر تردد ترین استان‌های کشور و در مسیر استان‌های شمالی و حرم مطهر امام رضا(ع) است. بنا بر برخی از آمار٬ خراسان شمالی در فصل‌های مسافرتی سال٬ سالانه پذیرای بیش از 20 میلیون زائر و گردشگر است. از سوی دیگر، این استان دارای قریب به 300 کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکمنستان است که می‌تواند به عنوان استانی ترانزیتی سهم بسزایی در ترانزیت کالا و خدمات به این همسایه شمالی داشته باشد که متاسفانه به علت نبود زیرساخت‌های حمل و نقل٬ از این موضوع سودی نبرده است.

فرودگاه بجنورد که می‌تواند به نقطه ثقل حمل و نقل کالا و مسافر شمال کشور تبدیل شود٬ به علت جانمایی نامناسب٬ تا کنون نقش خود را به خوبی ایفا نکرده و در روزهای گذشته مدیر منتقد توسعه این فرودگاه نیز٬ از بجنورد رفت. در این گزارش٬ نگاهی داریم به وضعیت حمل ونقل و زیرساخت‌های آن در بخش‌های مختلف استان و نقشی که می‌تواند در توسعه اقتصادی خراسان شمالی داشته باشد.

راه‌آهن؛ وعده و فرصت‌هایی که در حال سوختن است

خراسان شمالی تا کنون چشمش به جمال خط آهن در هیچ یک از مناطق شهری خود روشن نشده است. مشکل راه‌آهن و نبود این زیرساخت حمل و نقل در خراسان شمالی سال‌ها است به پای ثابت وعده‌های مدیران استان تبدیل شده اما تا کنون خبری از ایستگاه قطار در استان نیست. اتصال بجنورد به خط راه آهن سراسری کشور یکی از وعده‌های دولت تدبیر امید در سفر خرداد ماه سال 94 به استان بوده و مقرر بود این طرح تا پایان سال 96 به سرانجام برسد.

در تازه‌ترین خبر٬ معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان شمالی با بیان این خبر که با پیگیری‌های استان و همکاری آستان قدس رضوی اراضی پروژه راه آهن نقاب-اسفراین آزاد سازی شد، اظهار داشت: تعهد دولت در سفر ریاست جمهوری برای پروژه‌های راه آهن اتصالی جوین-اسفراین-بجنورد-شیروان 200 میلیارد تومان اعتبار بود که از اعتبار مربوط به سال 98 که 20 میلیارد تومان می‌باشد 100 درصد آن تخصیص یافته است.

تیر ماه امسال هم در جریان سفر رییس جمهور به خراسان شمالی٬ وزیر راه و شهرسازی در این باره اظهار داشت:  پروژه راه آهن جوین-اسفراین به طول 57 کیلومتر با اعتبار 2 هزار میلیارد ریال اجرا شده و خراسان شمالی از این طریق به راه آهن سراسری وصل می شود.

داستان به همین جا ختم نمی‌شود. اهالی استان خراسان شمالی خرسند از سفر رئیس مجلس به خراسان شمالی در تابستان سال جاری٬ بر این باور بودند که مهم‌ترین دستاورد سفر وی تعیین تکلیف نهایی در خصوص راه‌آهن گرگان بجنورد مشهد است که رئیس مجلس در این باره تنها به بیان مسائل کلی و تکراری که گوش مردم استان از آن‌ها پر بود پرداخت.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: راه آهن گرگان، بجنورد به مشهد پروژه‌ای راهبردی و حائز اهمیت برای کشور است. علی لاریجانی اظهار داشت: پروژه راه آهن گرگان، مشهد و بجنورد که بخش عمده آن در خراسان شمالی است یک پروژه ملی و راهبردی برای کشور است. از قبل مطالعات زیادی در این خصوص انجام گرفته است اما در حال حاضر تأمین منابع فاینانس اهمیت بسیار زیادی در این پروژه دارد. لاریجانی تاکید کرد: در این خصوص مذاکراتی انجام شده است که با پیگیری‌هایی که می‌کنیم امیدواریم به سرانجام برسد.

حال باید دید آیا این پروژه مهم و راهبردی ملی که می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای در رشد و ارتقای خراسان شمالی داشته باشد به سرمنزل اصلی خود یعنی توافقات و اجرایی شدن پروژه می‌رسد یاخیر؟

فرودگاه؛ پیست دوچرخه سواری و بازار وعده‌های داغ است

فرودگاه بجنورد٬ خودش داستان هفتاد من مثنوی است. فرودگاهی که تابستان‌ها حالش خوب می‌شود و زمستان‌ها به خواب زمستانی عمیقی می‌رود. چندی پیش بیان انتقاداتی صریح از سوی مدیر فرودگاه بجنورد درباره عدم لزوم هزینه‌کرد برای فرودگاه در شرایط فعلی٬ موجی از انتقادات را به همراه داشت.

منتقدان این صحبت‌ها٬ پرواز روزانه فرودگاه بجنورد و برقراری 9 پرواز در هفته را علت این موضوع و رد سخنان مدیر سابق فرودگاه می‌دانستند٬ این در حالی است که با شروع فصل سرما٬ تقریبا روز در میان، پروازهای فرودگاه بجنورد کنسل شده و دوباره صحبت‌های مدیر سابق روی زبان‌ها گل می‌کند.

سید مهدی رزاز مدیر سابق فرودگاه بجنورد با تاکید بر اینکه مسئولان استان خراسان شمالی اطلاع دقیقی از شرایط فرودگاه بجنورد ندارند٬ اظهار داشت: شرکت فرودگاه‌های کشور تمامی ابزار لازم در خصوص تجهیز فرودگاهی ایده‌آل مطابق با قوانین ایکائو را در بجنورد پیاده کرده و به جر‌أت می‌توان گفت فرودگاه بجنورد با فرودگاه مجهزی مانند مشهد قابل برابری است. وی افزود: دارا بودن آی اس ال، داشتن طولانی‌ترین باند و مجهزترین ترمینال ازجمله مزیت‌های فرودگاه بجنورد است.  فرودگاه بجنورد فرودگاهی خاص، با شرایط خاص است که تنها هواپیما‌های خاص می‌توانند در آن بنشینند.

رزاز در ادامه اظهار داشت: رفرنس فرودگاه بجنورد٬ نامه‌ها و طرح جامع مطالعاتی فرودگاه‌های کشور است و نمی‌توانم توجهی به اظهار نظر‌های نمایندگان و دیگر افراد داشته باشم. مدیر سابق فرودگاه بجنورد عنوان کرد: بر اساس نامه سازمان هواپیمایی کشور فرودگاه بجنورد با توجه به شرایط جغرافیایی توان پاسخگویی به دستگاه آی ال اس را ندارد و باید خاموش شود. وقتی فرودگاهی در منطقه کوهستانی «آی ال اس» آن خاموش شد یعنی دیگر هواپیمایی نمی‌تواند به آن منطقه بیاید.

وی با بیان اینکه پرداختن به مسائل فرودگاه نیاز به دانش فنی و تخصصی دارد٬ افزود: بر اساس سند‌هایی در سال 80 گفته‌اند که فرودگاه بجنورد توانایی نصب آی ال اس را ندارد، اما در سال 92 شاهد آن بودیم که این دستگاه گران قیمت را خریداری کرده و نصب کرده‌اند.

رزاز در خصوص قول‌های فراوانی که مسئولان و نمایندگان استان در خصوص فرودگاه بجنورد می‌دهند٬ اظهار داشت: استانی که پتانسیل‌های موجود آن برای سرمایه‌گذاری در اکثر موارد مغفول واقع شده، مشخص است که فرودگاه دست‌آویز خوبی برای جلب توجه افکار عمومی خواهد شد. وی افزود: فرودگاه بجنورد فرودگاه خاصی است که در شرایط بحرانی و شش ماه دوم سال توانایی انجام پرواز را ندارد.

مدیر سابق فرودگاه بجنورد خاطرنشان کرد: سرمایه گذاری‌ها باید بر اساس پتانسیل‌های موجود در نظر گرفته شود که متاسفانه این موضوع در خصوص فرودگاه بجنورد انجام نگرفته است و شاهد بسیاری از هزینه‌های بی‌مورد بوده‌ایم. فرودگاه بجنورد مانند معلولی است که از آن انتظارات بی‌جا داریم بلکه باید با آن کنار آمده و واقعیت را بپذیریم.

علی‌رغم هزینه‌های میلیاردی برای تجهیز و توسعه فرودگاه بجنورد٬ اینک فرودگاه به علت شرایط بد جغرافیایی و سایر مشکلات مکانی٬ در هفته فقط میزبان دو پرواز از تهران بوده و آن هم در بیشتر مواقع٬ لغو و یا باطل می‌شود و هیچ شرکتی رغبت به حضور در فرودگاه بجنورد را ندارد.

راه‌های شهری و روستایی و دریغ از یک کیلومتر آزادراه

داستان راه‌های بین شهری و روستایی نیز شباهت زیادی با ماجرای فرودگاه و راه آهن خراسان شمالی دارد. استان خراسان شمالی یک کیلوتر آزادراه نداشته و پر رفت و آمد‌ترین جاده این استان در مسیر استان شمالی کشور نیز٬ سال‌ها است در حال تعمیر بوده و هنوز به مرحله بهره‌برداری کامل نرسیده است. بنا بر برخی آمارها در هر 20 ساعت در جاده‌های خراسان شمالی یک نفر جان خود را از دست می دهد.

به قول استاندار خراسان شمالی ابنیه و پل از نداشته‌های راه‌های روستایی در استان خراسان شمالی است. محمد علی شجاعی در این‌باره اظهار  داشت: در برخی از مناطق بستر رودخانه‌ها به عنوان راه روستایی تعریف و به استناد همان زیرساخت‌هایی همچون برق و آب نیز ایجاد شده است که در سیل دچار تخریب می شوند.

وی افزود: با توجه به شرایط اقتصادی کشور ایجاد راه جدید روستایی امکان پذیر نیست و باید به دنبال بهسازی و ترمیم راه‌های موجود باشیم. در ایجاد راه‌های روستایی به بحث ابنیه و پل‌ها توجه نشده است و با بحران سیل ارتباط بین روستایی قطع شد؛ بنابراین ایجاد ابنیه و پل یکی از اولویت‌های استان است.

وضعیت بزرگراه بجنورد به گلستان هم تعریفی ندراد. معاون عمرانی استاندار خراسان شمالی درباره تکمیل این طرح٬ گفت: 200 میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل بزرگراه بجنورد به جنگل گلستان در سفر ریاست جمهوری مصوب شده است که از 62 میلیارد تومان اعتبارات سالجاری 52 میلیارد تومان آن تخصیص یافته و مابقی تا پایان سال تخصیص خواهد یافت.

نقد ایرلاین پرس : 

درخواست شفاف از سازمان بازرسی کل کشور جهت تشکیل پرونده و ارسال به دادگاه ، برای کلیه مدیران ارشد شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران که در برنامه ریزی و جهت دهی به توسعه فرودگاه بجنورد نقش داشته و دچار قصور شده اند

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از تسنیم


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو