پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | اپلیکیشن خلبان شرکت گارمین

تاریخ خبر: // کد خبر: 279645 // // // خبر مهم


اپلیکیشن خلبان شرکت گارمین

شرکت گارمین اپلیکیشن خلبانی دارد که از مهمترین آن می توان به امکان مشاهده بالدرنگ یا بازخوانی بیسیم داده های موتور از طریق 510 stream flight و یک مرورگر اسناد که به کتابخانه های هوایی شرکت گارمین متصل است، اشاره کرد.


اپلیکیشن خلبان شرکت گارمین

شرکت گارمین اپلیکیشن خلبانی دارد که از مهمترین آن می توان به امکان مشاهده بالدرنگ یا بازخوانی بیسیم داده های موتور از طریق 510 stream flight و یک مرورگر اسناد که به کتابخانه های هوایی شرکت گارمین متصل است، اشاره کرد. اپلیکیشن خلبان گارمین امکان دسترسی به دنیای وسیعی از اطلاعات مهم هوانوردی از جمله داده های هواشناسی، مسیرهای هوایی، نقشه های سه بعدی، وضعیت ترافیک هوایی،NOTAM ها و غیره را برای خلبانان و خدمه پرواز هواپیما یا بالگرد فراهم می کند. خلبان می تواند از طریق این اپلیکیشن یک نقشه پرواز کامل را طرح ریزی کند. این طرح پرواز می تواند بر اساس قوانین بصری VFR یا قوانین دستگاه ها IFR آماده شود. اپلیکیشن می تواند در حالت IFRبا دریافت مبدا و مقصد از کاربر، مسیر را با توجه به ویژگیهای هواپیما به طور خودکار طرح ریزی کند. این طرح های پروازی می تواند در اپلیکیشن برای استفاده های بعدی ذخیره شوند. این اپلیکیشن در نسخه های IOS و اندروید برای دستگاه هایی همچون تبلت ها و تلفنهای همراه با نمایشگر بزرگ طراحی شده است.
■ قابلیت های پیش از پرواز
نقشه های هواشناسی متحرک مبتنی بر ماهواره دید کاملی از وضعیت جوی مسیر را قبل از طرح ریزی نقشه پرواز به خلبان می دهد. در واقع قابلیت پیشبینی وضعیت جوی، امکان بررسی تغییرات وضعیت آب وهوا را پیش از شروع پرواز به خدمه می دهد. کاربر می تواند محدودیتهایی برای عوامل پس از دریافت طرح پرواز از کاربر، در صورت مواجهه با این محدودیت ها به کاربر هشدار خواهد داد. علاوه بر این در صورت استفاده از قابلیت طرح ریزی خودکار، اپلیکیشن مسیری را انتخاب خواهد کرد که محدودیت های اعمالی از سوی کاربر نقض نشوند. قابلیت دیگر این اپلیکیشن امکان تخمین میزان مصرف سوخت و طول زمان پرواز است. این اطلاعات بر اساس ویژگیهای اعلام شده از سوی کاربر در مورد هواگرد خود و همچین سابقه پروازهای قبل محاسبه می شوند. ویژگیهای هواگرد می تواند به طور دستی توسط کاربر به اپلیکیشن داده شود یا اینکه در صورت استفاده از هواپیماها یا بالگردهای محبوب، اپلیکیشن به طور خودکار آنها را از کتابخانه های شرکت گارمین بارگیری کند. این محصول گارمین همچنین میتواند قبل از آغاز پرواز، بالانس وزن هواپیما را بررسی و در صورت نقض محدودیتها به کاربر هشدار دهد.
چک لیستهای الکترونیکی موجود در اپلیکیشن می تواند خلبان را از صحت وضعیت هر بخش قبل از شروع پرواز مطمئن کند. کتابخانه های الکترونیکی شرکت گارمین شامل تعداد زیادی چک لیست از قبل آماده شده برای انواع هواپیماها و بالگردها است و کاربر می تواند به راحتی از طریق اینترنت به آنها دسترسی داشته باشد.
اپلیکیشن خلبان همچنین به کاربر اجازه بروزرسانی بیسیم پایگاه داده هوایی سیستم های اویونیک سازگار با گارمین را می دهد. در واقع پایگاه داده دستگاه های اویونیک که توسط شرکت گارمین ساخته شده اند یا با طراحی گارمین سازگار هستند می توانند به راحتی از طریق داده های از قبل بارگیری شده، در کمتر از چند دقیقه بروزرسانی شوند.
■ قابلیت های حین پرواز

اپلیکیشن می تواند از طریقGPS تبلت یا حتی از طریق دستگاههای GPS قابل اتصال به تبلت عملیات ناوبری را انجام دهد. یک منوی رادیویی به راحتی امکان مرور نقطه مسیرها یا اطلاعات فرودگاه مبدا و مقصد شامل موقعیت، اطلاعات باند فرود، طرحهای نشست و برخاست، فرکانسهای ارتباطی و ناوبری و غیره را برای خدمه فراهم می کند.
در صورت استفاده از عرشه های پرواز، شرکت گارمین یا محصولات سایر شرکتها که با طراحی های گارمین سازگار هستند، امکان مشاهده نمایشگرهای وضعیت هواپیما شامل نمایشگرهای سرعت زمینی، سرعت هوا، ارتفاع، وضعیت افق، نرخ تغییرات ارتفاع و غیره وجود خواهد داشت. اپلیکیشن همچنین هشدارهایی همچون خروج از مسیر پرواز، ارتفاع نامناسب یا وضعیت جوی نامناسب پیشرو را به خدمه اعلام می کند. به علاوه با فعالسازی قابلیت پرواز بهینه، امکان دریافت توصیه هایی برای کاهش مصرف سوخت همچون افزایش یا کاهش سرعت و ارتفاع از سوی اپلیکیشن به خدمه داده خواهد شد.
در صورت اتصال یک گیرنده ADS-B به عرشه پرواز، امکان مشاهده ترافیک لحظه ای اطراف هواپیما نیز وجود خواهد داشت. این قابلیت بخصوص در داخل یا فضای اطراف فرودگاهها برای مشاهده وضعیت حرکت سایر هواپیماها یا خودروهای سطح فرودگاه بسیار مفید خواهد بود.

■ قابلیت های پس از پرواز

اپلیکیشن خلبان شامل یک بخش برای مرور پروازهای گذشته است. در این قسمت کاربر می تواند تمام اطلاعات مربوط به هر پرواز شامل تاریخ و زمان، مسیرهای طی شده، وضعیت عملکرد دستگاه ها و غیره را مشاهده کند. علاوه بر این، امکان دریافت آمارهای مختلف مثل تعداد و طول پروازها، هواپیماهای استفاده شده و مقدار زمان فعالیت و بسیاری اطلاعات دیگر برای بازه های زمانی دلخواه وجود دارد. این اطلاعات می تواند به طور خودکار روی سرورهای ابری شرکت گارمین نیز بارگذاری شود.

■ قابلیت های جدید در بروزرسانی اخیر

تابستان پارسال، گارمین قابلیتهای جدیدی به اپلیکیشن خلبان خود اضافه کرد. مهمترین و کاربردیترین ویژگی جدید امکان مشاهده بالدرنگ عملکرد موتورهای هواپیما است. این اطلاعات علاوه بر نمایش لحظه ای، بلافاصله پس از اتصال به اینترنت از طریق حساب کاربری خلبان، برای مرورهای بعدی روی سرورهای گارمین قرار می گیرد. این اطلاعات روی سایت گارمین پردازش شده و درصورت وجود احتمال بروز خطا یا خرابی، شرکت بلافاصله از طریق ایمیل و یک آگاهی روی تبلت، خلبان را مطلع می کند. این قابلیت ها در حال حاضر در صورت استفاده از نسخه های خاصی از عرشه های پرواز شرکت گارمین همچون G1000 NXI فعال است.
قابلیت دیگر اضافه شده به این اپلیکیشن یک مرورگر اسناد است که ضمن اتصال به کتابخانه های الکترونیکی گارمین، امکان دسترسی مستقیم به هزاران سند و کتاب مرتبط با خلبانی، تجهیزات کابین و اویونیک، اطلاعات هوانوردی و نقشه های پروازی را با امکان جستجوی سریع فراهم می کند.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از کانال اخبار هوانوردی و فرودگاهی تبریز 


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو