پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | کرونا نمی‌تواند روابط ایران و چین را متوقف کند/ احتمال توبیخ هواپیمایی ماهان

تاریخ خبر: // کد خبر: 279817 // // // // // // خبر مهم


کرونا نمی‌تواند روابط ایران و چین را متوقف کند/ احتمال توبیخ هواپیمایی ماهان

رایزن سابق سفارت ایران در چین در گفتگو با آنا با بیان اینکه ویروس کرونا نمی‌تواند روابط ایران و چین را متوقف کند، گفت که با توجه به انجام ۹ پرواز شرکت هواپیمایی ماهان به چین برخلاف دستورالعمل لغو پروازها، ممکن است این شرکت توبیخ شود


کرونا نمی‌تواند روابط ایران و چین را متوقف کند/ احتمال توبیخ هواپیمایی ماهان

گرچه تحریم‌های اقتصادی آمریکا و به‌تازگی بیماری کرونا باعث شده است تا روابط اقتصادی ایران و چین که تاریخی دیرینه دارد، تحت‌الشعاع قرار گیرد، ولی به باور بسیاری از ناظران بین‌المللی هیچ چیز نمی‌تواند فرهنگ حاکم بر روابط دو کشور را که در هم تنیده شده است، تحت‌الشعاع خود قرار دهد.

گواه این مطلب، حمایت سفارت چین در تهران از روند پیشگیری از ابتلای بیماران مبتلا به کرونا در کشورمان است. «چانگ هوا» با انتشار ویدئویی به‌ زبان فارسی در حساب کاربری خود در توئیتر خطاب به ایرانیان و اتباع چینی ساکن در ایران گفت: ملت چین و ایران برای مبارزه با ویروس کرونا کنار یکدیگر می‌جنگند. قوی باش چین! قوی باش ایران!

علاوه بر این، در پیش بودن عید نوروز باعث شده است تا روابط اقتصادی دو کشور حتی با وجود برخی پروتکل‌ها، مشکلات و احتیاط‌های لازم در زمینه مقابله با ویروس کرونا، همچنان ادامه یابد و هواپیمایی ماهان اعلام کند که با وجود دستورالعمل صادر شده در زمینه توقف پروازها به چین، چهار پرواز باری به مقصد دو شهر «شانگهای» و «پکن» و نیز پنج پرواز مسافری به این کشور انجام داده است.

منصور صالح‌فرد، رایزن سابق اقتصادی و امور بین‌الملل سفارت ایران در چین گفت: اختلالی که در روابط ایران و چین در حوزه اقتصادی به وجود آمده گذری و موقت است و پس از اینکه ویروس کرونا در نقاط مختلف جهان ازجمله چین به کنترل درآمد، بار دیگر روابط دو کشور بهتر از گذشته ازسر گرفته خواهد شد و درواقع کرونا نمی‌تواند روابط ایران و چین را متوقف کند.

منصور صالح‌فرد

منصور صالح‌فرد، رایزن سابق اقتصادی سفارت ایران در چین

وی با بیان اینکه ایران و چین روابطی دیرینه دارند، افزود: چین به‌عنوان شریک تجاری ایران در شرق آسیا از جایگاه مهمی برخوردار است. در حال حاضر بازرگانان ما نیازهای تجاری خود را از چین تأمین می‌کنند و آنها نیز در حوزه انرژی به چاه‌های نفت و پالایشگاه‌های ایران نیازمندند. علاوه بر این، در حوزه سیاسی ما و چین در بسیاری از موارد با یکدیگر نزدیکی مواضع داریم و طبعاً هرگونه کندی یا قطع روابط برای دو کشور زیان‌بار است.

دیپلمات سابق کشورمان درباره پرواز هواپیمایی ماهان به چین با وجود دستورالعمل صادر شده در زمینه لغو پروازها به این کشور، گفت: با توجه به در پیش بودن عید نوروز و فشارهایی که از جانب بخش خصوصی به دولت در زمینه عقد قراردادها و روابط بازرگانی وارد می‌شود، شاهد چنین مواردی هستیم. در حال حاضر بسیاری از بازرگانان با توجه به در پیش بودن عید نوروز باید کالاهای خود را از چین تأمین کنند و قرارداد ببندند که همه این موارد نیازمند برقراری پرواز به چین است.

وی افزود: بسیاری از کارمندان شرکت‌های چینی و نیروهای کار این کشور که در پروژه‌های مختلف کشورمان مشغول فعالیت هستند، نیاز داشتند که با اختصاص پروازهایی خود را به کشورشان برسانند. طبعاً دولت باید ساز و کار لازم را برای سفر به چین می‌اندیشید و قرنطینه‌های لازم انجام می‌شد.

در حال حاضر بسیاری از بازرگانان با توجه به در پیش بودن عید نوروز باید کالاهای خود را از چین تأمین کنند و قرارداد ببندند که همه این موارد نیازمند برقراری پرواز به چین است.

صالح‌فرد درباره احتمال ورود مسافرانی از چین به داخل کشورمان بدون کنترل وضعیتشان در فرودگاه‌ها گفت: ممکن است افرادی وجود داشته باشند که پس از سفر به چین به کشوری همچون امارات سفر کرده و سپس به ایران بازگشته باشند. این موضوع لزوم بررسی بیشتر گذرنامه افرادی را که وارد ایران می‌شوند، نشان می‌دهد. علاوه بر نظارت‌های پزشکی در فرودگاه‌ها، خود شخص نیز باید این دغدغه را می‌داشت که در صورت سفر به چین آن را به مسئولان فرودگاهی و پزشکی اعلام می‌کرد تا کنترل‌های بیشتری انجام شود.

رایزن سابق اقتصادی و امور بین‌الملل سفارت ایران در چین تصریح کرد: هواپیمایی ماهان با توجه به فشارهای بخش خصوصی ممکن است چنین پروازهایی انجام داده باشد، اما می‌توانستند با هماهنگی وزارت بهداشت و سایر دستگاه‌های مسئول اقدامات بیشتری در زمینه ورود و خروج افراد به کشور انجام دهند.

وی در پاسخ به این سؤال که «آیا هواپیمایی ماهان با توجه به اهمال صورت گرفته باید توبیخ شود؟»گفت: اگر در پروتکل مواردی همچون توبیخ شرکت‌های هواپیمایی در صورت سرپیچی از قوانین بیان شده باشد، لازم است هواپیمایی ماهان در این زمینه علاوه بر پاسخگو بودن، توبیخ نیز شود.

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری آنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو