پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | تشرف 3500 زائر از استان کرمان به حج تمتع در سال 99

تاریخ خبر: // کد خبر: 280284 // // //


تشرف 3500 زائر از استان کرمان به حج تمتع در سال 99

مدیرکل حج و زیارت استان کرمان گفت: استان کرمان بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ زائر در قالب ۲۵ کاروان به حج اعزام خواهد کرد.


تشرف 3500 زائر از استان کرمان به حج تمتع در سال 99

محمود عرب‌نژاد در نشست خبری به مناسبت برگزاری حج تمتع ۹۹ اظهار داشت: مراحل ثبت‌نام دارندگان قبوض ودیعه‌گذاران حج تمتع که در سنوات قبل ثبت‌نام کرده‌اند برای تشرف در حج سال  ۹۹ فراهم شده است.

مدیرکل حج و زیارت استان کرمان بیان داشت: بر اساس جلسات حضور و مذاکراتی که تا به امروز سازمان حج و زیارت کشور با سازمان حج عربستان داشته، الحمدالله در روند برنامه‌های حج سال آینده مشکل خاصی وجود ندارد و مذاکرات با موفقیت انجام شده است.

عرب‌نژاد بیان کرد: گروه‌هایی از حج و زیارت در مکه و مدینه مستقر و در حال پیداکردن و قرارداد بستن با هتل‌ها برای حج سال آینده هستند.

وی ادامه داد: فرآیند ثبت‌نام حج سال آینده که زائران باید انجام دهند شامل انتخاب کاروان، ثبت‌نام و پرداخت مرحله  اول هزینه حج به‌صورت الکترونیکی و غیرحضوری انجام می‌شود.

مدیرکل حج و زیارت استان کرمان تصریح کرد: برای انتخاب کاروان نیاز به حضور زائران به دفاتر زیارتی در روزهای اول ثبت‌نام‌ نیست.

وی ابراز داشت: زائرانی که قبلا در سامانه reserv.haj.ìr وارد شده و اصلاح اطلاعات کرده‌اند می‌بایست از روز جمعه ۹ اسفندماه از ساعت ۱۰ صبح که ثبت‌نام سراسری حج تمتع شروع خواهد شد وارد همان سامانه شوند و ثبت‌نام اولیه را انجام دهند و به مرور زمان به دفاتر زیارتی و مدیران ما مراجعه و مدارک را تحویل دهند و ثبت‌نام نهایی آنها انجام شود.

عرب‌نژاد با اشاره به اینکه استان کرمان بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ زائر در قالب ۲۵ کاروان به حج اعزام خواهد کرد، گفت:   دارندگان قبوض ودیعه‌گذار تا تاریخ ۳۱ فروردین سال ۸۶  ثبت‌نام و دیعه‌گذاری کرده‌اند در محله اول می‌توانند وارد سامانه شوند و برای حج تمتع ۹۹ ثبت‌نام کنند.

وی خاطرنشان کرد: چنان‌چه ظرفیت کاروان‌ها تا تاریخ ۳۱ فروردین ۸۶ تکمیل نشد از تاریخ ۲۱ اسفند سال جاری ظرفیت جدید یعنی تا ۱۵ اردیبهشت  ۸۶ به مردم اعلام خواهیم کرد تا برای ثبت‌نام اقدام کنند و مرحله دوم به‌صورت روز شمار است که از طریق سازمان حج و زیارت و اصحاب رسانه اطلاع‌رسانی خواهد شد.

عرب‌نژاد عنوان کرد: تاکنون هنوز مبلغ نهایی حج تمتع سال ۹۹ اعلام نشده و دلیل اینکه تاکنون تعلام نشده نوسانات ارز است و چیزی که فعلا اعلام شده زائران درقسط اول باید  ۲۵ میلیون تومان از طریق سامانه واریز کنند و نیاز به مراجعه حضوری به بانک‌ها نیست، در قسط اول سود دوران سپرده‌گذاری محاسبه و از ۲۵ میلیون تومان کم می‌شود و مابقی را پرداخت می‌کنند.

مدیرکل حج و زیارت استان کرمان افزود: توصیه داریم زائران حج تمتع سال آینده از هم اکنون برای دریافت گذرنامه خود اقدام کنند و زائرانی که گذرنامه دارند باید اعتبار تا ۳۰ دی سال آینده  داشته باشد.

عرب‌نژاد اظهار کرد: به‌علت حوادثی  که بعد از اربعین در کشور عراق اتفاق افتاد تقریبا سفر به کربلا تعطیل شد و چند روزی راه‌اندازی مجدد شد اما به‌علت بیماری کرونا تعطیل شده است.

وی ادامه داد: از تاریخ ۲۴ اسفند سال جاری تا ۳۱ فروردین سال آینده سفرهای نوروزی عتبات انجام می‌شود که منوط به کاهش بیماری کرونا است و همچنین دولت عراق مجوز حضور زائران ما را به کشور خود بده،د ما آمادگی داریم هم ‌پروازهای زمینی و هوایی را در ایام نوروز شروع کنیم.

عرب‌نژاد بیان داشت: در صورتی که مردم کرمان از سفر به سوریه و زیارت مرقد حضرت زینب (ع) استقبال کنند ما آماده هستیم از پایان اسفندماه  پرواز در هر ماه به مدت  یک هفته به‌صورت چرخشی با استان‌های همجوار راه‌اندازی کنیم.

وی یادآور شد: برای حج تمتع، کاروان‌هایی از  شهرستان، کرمان، رفسنجان، زرند، شهربابک،  سیرجان، بردسیر، انار، بم و جیرفت اعزام می‌شوند و شهرستان‌هایی که کاروان نداریم باید با کاروان  شهرستان‌های همجوار مراجعه کنند.

برنامه‌های حج 99 بر اساس بیانیه گام دوم انقلاب پایه‌گذاری شده

حجت‌الاسلام حسین سازندگی مسئول دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در حج و زیارت استان کرمان اظهار داشت:  کار بعثه مقام معظم رهبری در ایام حج  بیشتر مسائل فرهنگی در دو بخش قبل از موسم حج و در حین حج تقسیم می‌شود.

وی ابراز داشت: با توجه به بیانیه گام دوم انقلاب که باید مسائل را به‌صورت پویا و جهش‌دار حرکت دهیم، امسال هم بعثه مقام معظم رهبری برنامه‌های خود را بر همین اساس پایه‌گذاری کرده است.

سازندگی افزود: اولین برنامه که برای حج تمتع سال آینده انجام شده، مصاحبه روحانیان حج است و تاکنون مصاحبه‌ها و امتحانات روحاناون حج به صورت غیرحضوری و اینترنتی انجام می‌شود اما امسال به‌صورت حضوری و مصاحبه‌ای انجام شد.

وی بیان کرد: به تعداد کاروان‌های اعلامی از طرف حج و زیارت  به تعداد هر کدام یک روحانی در راس هرم تبلیعات کاروان و مسائل فرهنگی قرار می‌گیرد.

مسئول دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در حج و زیارت استان کرمان عنوان کرد: با توجه به تعداد افرادی که در کاروان‌ها ثبت‌نام‌  می‌کنند اگر تعداد بانوان کاروان بیشتر باشد برای هر کاروان معینه (بانوان طلبه‌ای که در امتحانات بعثه رهبری شرکت کرده و قبول می‌شوند) در نظر گرفته می‌شود.

وی توضیح داد: برای زائران مدینه قبل، ۱۲ جلسه و مدینه بعد، ۱۰  جلسه آموزشی در کشور برگزار می‌شود و امسال استان کرمان بر اساس اینکه دو سال  گذشته مدینه بعد بوده امسال مدینه قبل است و به همین دلیل باید ۱۲ جلسه آموزشی برگزار شود.

سازندگی متذکر شد: کلاس‌های آموزشی نیز در عربستان برگزار می‌کنیم و مناسک  احرام حج در مکه به‌صورت کامل آموزش داده می‌شود.

 

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از فارس نیوز


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو