پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | پاسخ به شبهاتی در خصوص نقش پروازهای چین در انتقال کرونا به ایران+نقد ایرلاین پرس

تاریخ خبر: // کد خبر: 282222 // // // // // // // خبر مهم


پاسخ به شبهاتی در خصوص نقش پروازهای چین در انتقال کرونا به ایران+نقد ایرلاین پرس

رضا جعفرزاده سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری با رد اتهامات وارده به شرکت هواپیمایی انجام دهنده پروازهای چین، دامن زدن به این اتهام در فضای مجازی را غیر منصفانه دانست.


پاسخ به شبهاتی در خصوص نقش پروازهای چین در انتقال کرونا به ایران+نقد ایرلاین پرس

رضا جعفرزاده در خصوص شائبه‌هایی مبنی بر انتقال ویروس کرونا به کشورمان به دلیل ادامه پروازهای هواپیمایی ماهان به چین در ایامی که کرونا در این کشور در حال رشد بود، اظهار داشت: پس از اعلام شیوع این بیماری، محور اصلی فعالیت‌های ما در سازمان هواپیمایی کشوری، دستورات و توصیه‌های وزارت بهداشت و درمان بود؛ چون ما هم باید پاسخگوی دولت باشیم و هم به سازمان جهانی هوانوردی (ایکائو) توضیحاتی را ارائه بدهیم.

وی افزود: ما حق نداریم در خصوص مسائل بهداشتی تصمیم بگیریم؛ تصمیم گیری در خصوص لغو یا تعلیق پروازها و نیز ادامه دار بودن آنها یا صدور مجوز پروازهای موردی در خصوص ویروس کرونا با توجه به اهمیت موضوع که یک مسأله بین المللی است، به تنهایی به سازمان هواپیمایی کشوری مربوط نمی‌شود.

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری یادآور شد: در فضای مجازی این اتهامات به یکی از شرکت هواپیمایی ماهان مبنی بر ادامه پروازهای این ایرلاین به چین، سبب شیوع ویروس کرونا در ایران شده، منتشر شد که این اتهامات، حقیقت ندارد.

وی یادآور شد: من نمی‌خواهم از سازمان هواپیمایی کشوری یا یک شرکت هواپیمایی دفاع کنم، بلکه می‌خواهم از حقیقت دفاع کنم؛ این اتهامات، شائبه بوده و اتفاقاً ما این شرکت هواپیمایی را به دلیل انجام چند پرواز موردی به چین تحسین و تشویق کردیم.

جعفرزاده با بیان اینکه نگاه سازمان هواپیمایی کشوری به موضوع ادامه پروازهای این ایرلاین به چین، به هیچ عنوان اقتصادی و درآمدزایی نبوده، افزود: ما نگاه انسانی به این قضیه داشتیم. شرکتی که می‌پذیرد در شرایطی که شبیه شرایط جنگی است، این پروازها را انجام دهد و حتی برای انتقال کمک‌های انسان دوستانه چین به ایران برای مبارزه با این ویروس نیز اعلام آمادگی کرد، نشان دهنده داشتن نگاه انسانی به این موضوع است.

وی تصریح کرد: پس از آنکه اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور به همراه وزرای راه و شهرسازی، اطلاعات، امور خارجه، کشور و بهداشت و درمان در جلسه‌ای تشخیص دادند با محوریت وزارت بهداشت و درمان، چند پرواز برای انتقال کمک‌های انسان دوستانه میان ایران و چین انجام شود، این پروازها برای انتقال ایرانیان به داخل کشور انجام شد. آیا این دانشجویانی که در چین حضور داشتند، ایرانی نبودند؟ اگر این پروازها برای انتقال ایرانیان به داخل انجام نمی‌شد، سازمان هواپیمایی کشوری به دلیل کوتاهی در انتقال دانشجویان ایرانی به کشور بازخواست نمی‌شد؟

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری تأکید کرد: انجام چند پرواز این شرکت هواپیمایی میان تهران و چین با نظارت کامل وزارت بهداشت و درمان و انجام هماهنگی‌های لازم از سوی وزارت امور خارجه انجام شد؛ در جلساتی که با وزارت بهداشت شد، آنها هیچ مورد انتقادی به شرکت هواپیمایی انجام دهنده پروازها نداشتند و این حجم از تاختن ها به این شرکت هواپیمایی، بی انصافی است.

نقد ایرلاین پرس:

فرمایشات آقای جعفرزاده ما را بیاد اپراتورهای استخدام شده در شرکت های خصوصی می اندازد که باید دقیقا عین دستورالعمل کار کنند و هیچ اختیاری از خود ندارند. این چه فرمایشی است که ما عین دستورالعمل های وزارت بهداشت باید کار کنیم؟ مگر وزارت بهداشت خودش در آن زمان می دانست دارد چکار می کند؟ بهتر است بگویید بدلیل اداره سنتی سازمان در سال های متوالی ، دانش لازم برای مقابله در چنین شرایطی را در اختیار نداشتیم و همچنین سازمان فربه و کم کارآمد هواپیمایی کشوری، چابکی لازم برای ورود به مباحث چالشی را نداشت.

آقای جعفرزاده عزیز، تب سنج و دوربین حرارت سنج بدن را گویا دانشگاه صنعتی شریف لطف کرده بود و در ابتدا بشکل امانی در اختیارتان قرار داده بود. آیا این خبر درست است یا خیر؟ می دانید در افکار عمومی از سازمان شما تعبیر زشت سازمان نظاره گر طیاره پراندن می شود. می دانید چرا؟ واقعا این حد دور بودگی از دانش و فناوری روز در یک سازمان محوری و مادر و درگیر با حوزه   ، های تک ، چه معنایی می تواند داشته باشد. فقط یک کلام ، که برای منافع ملی کشور در حوزه وظیفه مندی سازمان شما ، باید خون گریه کرد. علت تامه این وضعیت نیز ضعف مسلم مدیریت و به قول کاپیتان بنان ، وجود پدرخوانده ها است.

آقای جعفرزاده عزیز، شما از کجا و با چه ادله اثباتی ثابت می کنید که شیوع بیماری کرونا توسط ماهان حقیقت ندارد؟ همانگونه که باید جلو شایعه سازان ایستاد، باید جلوی دفاع کنندگان بی جا هم قد علم کرد. لطفا نتیجه گیری را به اهل فن و کارشناسان بسپارید. کارگروه مشترک حقیقت یاب تشکیل دهید . و بعد اظهار نظر کنید.

دوست عزیز جناب آقای جعفرزاده ، لطفا توضیح دهید که اگر ماهان در انتقال ویروس نقشی نداشته، چرا وزارت بهداشت و شخص دکتر جهانپور(سخنگوی وزارت)، تهدید به ورود قضایی و حقوقی و خواباندن پروازهای ماهان از چین کردند؟؟؟ لطفا برای این تهدید ادله توجیهی ارایه کنید.

برادر عزیز، بحث ما روی مدیریت درمان نیست که مربوط به وزارت بهداشت باشد، تمرکز ما بر مدیریت بحران با تاکید بر پیشگیری بود که وزارت بهداشت و درمان ، تنها یکی از اجزا تصمیم گیر در آن می تواند باشد. صحبت های شما ، نوعی فرافکنی آشکار و توجیه یرقابل قبول برای اهمال کاری ها است.

آقای سخنگوی عزیز ، مباحث اخلاقی و انسان دوستانه را با مباحث فنی خبط کرده اید. بحث این است که هواپیمای ماهان که قبول زحمت کرده و ورای ابعاد مادی کار، وظیفه انتقال مسافران را برعهده گرفته است، یک بحث است. بحث رعایت چارچوب های بهداشتی کار، قرنطینه کادر پرواز، ضدعفونی کردن بار و مسافر، شیوه حضور مسافردر کابین ، استفاده یا عدم استفاده از ناوگان در پروازهای داخلی، تست و پیرش مسافران و …، یک بحث دیگر.

به هر حال ، ضمن تکریم و تشکر از حضرتعالی و عزیزان هواپیمایی ماهان، منتظر آن هستیم که بعد از اتمام داستان کرونا،کمیته ای حقیقت یاب برای شناسایی مقصران احتمالی حادثه تشکیل شده و بسته به میزان تقصیر و عامدانه یا یر عامدانه بودن آن ، در دادگاه صالحه ، محاکمه شوند.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر

اختصاصی شده توسط ایرلاین پرس


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو