پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | برای عدم ابتلا به کرونا در مسافرت هوایی چه کنیم؟

تاریخ خبر: // کد خبر: 283231 // // //


برای عدم ابتلا به کرونا در مسافرت هوایی چه کنیم؟

گسترش شیوع جهانی کروناویروس جدید بسیاری از مردم را نسبت به انجام سفر‌های هوایی بیمناک کرده است به گونه‌ای که بسیاری از خطوط هوایی جهان مجبور به لغو یا محدود کردن برخی پرواز‌ها شده اند. با این حال متخصصان عرصه پزشکی معتقدند که انجام برخی اقدامات احتیاطی ساده از سوی مسافران و خطوط هوایی، می‌توان پرواز ایمن و بدون دغدغه‌ای را تجربه کرد.


برای عدم ابتلا به کرونا در مسافرت هوایی چه کنیم؟

گسترش کروناویروس جدید در سراسر جهان و کاهش پرواز‌های خطوط هوایی داخلی و بین المللی در سراسر جهان، همچنان نگرانی‌ها و ناامنی‌هایی را برای کسانی که برنامه مسافرت هوایی دارند، ایجاد می‌کند. اگر چه این روز‌ها برخی از مشاغل در مناطق درگیر با این ویروس، به گونه‌ای محدود شده اند، اما هنوز بسیاری از افراد در این مناطق نیازمند استفاده از هواپیما هستند. در واقع توقف پروازها، حتی در مناطق فوق العاده درگیر با کروناویروس جدید، امری غیر ممکن است و این اقدام عملاً عواقب ناخوشایندتری به دنبال خواهد داشت.

در این شرایط مسافران هوایی چگونه می‌توانند با نگرانی کمتری به مسافرت هوایی خود بپردازند و چگونه ممکن است بدون استرس از مبتلا شدن به این ویروس همه گیر سوار هواپیما شوند؟ خبرگزاری CNBC طی گزارشی به کمک پزشکان متخصص، راه‌هایی را در پیش روی مسافران هوایی قرار می‌دهد که با اطمینان و امنیت بیشتر، سوار هواپیما شده و به سفر‌های خود بپردازند.

پیش از پرواز
در مواقع عادی، فرودگاه‌ها و هواپیما‌ها مکان‌هایی سرشار از آلودگی هستند؛ بنابراین متخصصان تاکید دارند که در شرایط فعلی باید به قوانین بهداشتی که به احتمال زیاد پیش از این به آن‌ها توجه چندانی نمی‌کردید، عمل کنید. قوانینی همچون شستن مکرر دست ها، به همراه داشتن وسایلی مانند ضدعفونی کننده دست و سطوح و مواد دارویی اینچنینی. همچنین می‌توانید قبل از پرواز، کپی از مدارک بیماری احتمالی و بیمه درمانی خود را به همراه داشته باشید.

مسافرانی که در روزها، هفته‌ها یا ماه‌های آینده قصد سفر هوایی دارند، به علت سرعت انتشار کروناویروس جدید، باید برای کسب اطلاعات به روز و دقیق در مورد مقاصد سفر خود، بیش از پیش با سازمان‌های بهداشتی کشور خود در تماس باشند. این کسب آگاهی‌های مکرر و دقیق از وضعیت گسترش ویروس، به مسافران این امکان را می‌دهد تا نسبت به اقدام به سفر خود، همه جوانب را در نظر داشته باشند.

«جاناتان فیلدینگ»، استاد بهداشت عمومی و کودکان دانشگاه کالیفرنیا و رئیس کارگروه خدمات پیشگیرانه در جامعه، در این خصوص گفت: «گاه مسافران در شرایط اضطراری برای انجام سفر هوایی قرار دارند و یا باید سریعاً به خانه خود بازگردند. در شرایط شیوع کروناویروس جدید نیاز به این هست که از برنامه پرواز‌ها و وضعیت مقصد سفر خود، اطلاعات کافی در اختیار داشته باشید. به عبارت بهتر با وضعیت نامشخص شیوع این ویروس، مسافران ممکن است بدون اطلاع از لغو پرواز خود یا قرنطینه شدن مقصد سفر خود، به فرودگاه مراجعه کنند. همچنین این احتمال وجود دارند که بنا به دلایل پیشگیرانه، مسافران در فرودگاه‌های مقصد با قرنطینه مواجه شوند. برای همین وزارت بهداشت یا مراکز مشخصی معین شده است تا وضعیت پرواز‌ها و شیوع بیماری را در اختیار مسافران قرار می‌دهند که باید بدان توجه ویژه‌ای کرد.»

در فرودگاه
فرودگاه یک محیط پر تردد است که تعداد بی شماری از افراد به همراه وسایل، از نقاط مختلف به آن وارد و خارج می‌شوند. در این محیط بزرگ، جا‌هایی همچون کیوسک‌های سلف سرویس، سطل ها، تسمه‌های جابجایی بار، پله‌های برقی، صندلی ها، میز‌های غذاخوری، سرویس‌های بهداشتی و آسانسورها، به طور بالقوه منابع تجمع میکروب و آلودگی هاست.

«چارلز گربا»، میکروبیولوژیست و استاد دانشگاه آریزونا در این خصوص می‌گوید: به طور کلی، برای جلوگیری از آلودگی به میکروب‌ها در ایست‌های امنیتی، با وجود ردیاب فلز، هرگز نباید پابرهنه راه بروید. کفش‌های خود را روی تسمه بگذارید و نه در سطل مخصوص. تا حد امکان تمام وسایل شخصی خود، از جمله ژاکت، تلفن و محتویات جیب‌های خود را داخل مخزن خودتان قرار دهید. اگر قرار شد که در فرودگاه غذا بخورید، حتما قبل از این کار دست‌های خود را با مایع ضد عفونی کننده تمیز کنید.

این در حالی است که فرودگاه‌های مناطق مختلف جهان به دنبال شیوع این ویروس، نه تنها تعداد دفعات تمیز کردن روتین خود را افزایش داده اند بلکه شدت این تمیزکاری را به ویژه در جا‌هایی که بیشتر لمس می‌شوند، افزایش داده اند. در این برنامه‌ها ضد عفونی کردن اماکنی همچون اتوبوس ها، سرویس‌های بهداشتی، پاسگاه‌های امنیتی، فروشگاه‌های مواد غذایی و مناطق دیگر، افزایش یافته است و همچنین با اضافه کردن ایستگاه‌های ضد عفونی کننده دست، فضای ایمن تری برای مسافران و کارکنان فراهم کرده اند.

فرودگاه بین المللی دنور در حال نصب روکش‌های بهداشتی یک بار مصرفی بر روی صندلی‌ها هواپیما هستند که پس از انجام پرواز به راحتی جمع آوری می‌شوند. در لیستی از پروتکل‌های جدید در فرودگاه بین المللی سیاتل تاکوما، مقامات می‌گویند بیش از ۱۰۰ ضد عفونی کننده دستی جدید در سراسر فرودگاه نصب شده است که ۱۰۰ مورد دیگر نیز به زودی به آن‌ها اضافه خواهد شد. همچنین نقاط لمس زیاد در فرودگاه‌ها بیش از پیش و با استفاده از ضد عفونی‌های مورد استفاده در بیمارستان ها، تمیز می‌شوند.

با این همه مسافران نیز باید به نوبه خود اقدامات احتیاطی بیشتری را در نظر بگیرند. دکتر گربا می‌گوید: «مطالعات ما نشان داده اند که ویروس‌ها به دلیل تعداد زیاد سطوحی که در فرودگاه لمس می‌شوند، می‌توانند خیلی سریع از طریق دست گسترش یابند.» وی تاکید می‌کند که شستن مکرر دست ها، استفاده از ضد عفونی کننده دست با حداقل ۶۰ درصد الکل و استفاده از دستمال مرطوب ضد عفونی کننده، می‌تواند مسافران را از آلودگی از طریق سطوح برهاند. وی می‌افزاید؛ قبل از پرواز در حد امکان در مناطق شلوغ فرودگاه قرار نگیرید و سعی کنید حداقل شش پا از هر فرد دیگری فاصله بگیرید.

در هواپیما
در حالی که بسیاری از خطوط هوایی جهان در واکنش به COVID-۱۹ پرواز‌های خود را لغو می‌کنند و به طور موقت برنامه‌ها را در برخی از مسیر‌ها کاهش می‌دهند، این شرکت‌ها همچنین در مورد پرواز‌های فعال خود این اطمینان را به مسافران می‌دهند که تمهیدات لازم برای مقابله با این ویروس و ایمنی مسافران در نظر گرفته شده است.

به عنوان مثال روز چهارشنبه گذشته، هواپیمایی آمریکا اعلام کرد که روند ضد عفونی در پرواز‌های بین المللی و داخلی این شرکت که یک شب در فرودگاه‌ها توقف دارند را تقویت می‌کند. شرکت هواپیمایی آمریکا طی این بیانیه اظهار داشت: «در این اقدام که هر روز بر روی اکثر هواپیما‌های این شرکت صورت خواهد گرفت، شامل تمیز کردن و ضد عفونی کردن کامل تمام سطوح سخت هواپیما خواهد بود.»

هواپیمایی آلاسکا در وبلاگ خود ویدئویی را به اشتراک گذاشت که توضیح می‌دهد چطور هواپیما‌های آن تمیز می‌شوند. این شرکت خاطرنشان می‌کند که خدمه هواپیما‌ها توجه بسیار زیادی به ضد عفونی کردن دسته صندلی ها، کمربند‌های ایمنی، میز‌های سینی، کنترل‌های منافذ هوا، دکمه‌ها و دستگیره‌های خارجی درب دستشویی‌ها دارند.

با وجود این تلاش‌های شرکت‌های هواپیمایی، «پل پوتینگر»، متخصص بیماری‌های عفونی در دانشگاه واشنگتن می‌گوید: «علی رغم تلاش‌های شرکت‌های هواپیمایی، من به مردم توصیه می‌کنم که برای کاهش احتمال ابتلا به کروناویروس، حتماً سطوح مختلف صندلی را که ممکن است با آن در تماس باشند را با استفاده از دستمال ضد عفونی کنند. این پزشک همچنی می‌افزاید که مسافران می‌توانند همین پیشنهاد را به همسفران نزدیک خود نیز بدهند که سطوح صندلی خود را ضد عفونی کنند تا ایمنی بیشتری در سفر داشته باشند.»

با این همه دکترپوتینگر استفاده از ماسک صورت را برای مسافران سالم توصیه نمی‌کند، زیرا می‌گوید شواهد بسیار کمی در مورد اثربخشی ماسک‌ها در دفع ویروس‌ها به ویژه در محیط هواپیما وجود دارد. وی می‌افزاید اگر برخی افراد دوست دارند که از ماسک استفاده کنند، مشکلی نیست، اما ممکن است که مسافر به دنبال استفاده از این ماسک‌ها در محیط هواپیما دچار مشکل شود و در نتیجه مجبور به لمس بینی و یا دهان خود شود که در این صورت احتمال انتقال ویروس را افزایش می‌دهد؛ و در مورد دریچه هوای بالای سر مسافر، اجماع بر این است که تنظیم کردن هوا به سمت خود بهتر از تنظیم آن به سمت دیگر است.

بنا به تحقیقات دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس: «فیلتر‌های موجود در سیستم تهویه هوای هواپیماها، می‌تواند بیش از ۹۹ ٪ گرد و غبار و میکروب‌های موجود در هوا را از بین ببرد». به عبارت بهتر وقتی هوای سیستم تهویه به سمت مسافر تنظیم شود، شما یک مانع هوایی نامرئی در اطراف خود ایجاد می‌کنید. وزش باد فیلتر شده در اطراف مسافر می‌تواند هر ذره آلوده شناور در آسمانی را به سمت زمین هدایت کند و بدین شکل مسافر را از ابتلا به ویروس مصون بدارد.

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از فرارو

دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو