پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | رانت کرونایی منطقه آزاد کیش برای ایرلاین خودی! +جوابیه این انتقاد

تاریخ خبر: // کد خبر: 283621 // // // // // خبر مهم


رانت کرونایی منطقه آزاد کیش برای ایرلاین خودی! +جوابیه این انتقاد

تابناک نوشت: در روز‌هایی که ویروس کرونا در تمامی استان‌های کشورمان پراکنده شده، چندین هزار تن از هموطنانمان را مبتلا کرده و جان چند صد تن را گرفته است، برخی مدیران فرصت را برای انحصارطلبیِ سودآور، غنیمت یافته‌اند.


رانت کرونایی منطقه آزاد کیش برای ایرلاین خودی! +جوابیه این انتقاد

در روز‌هایی که ویروس کرونا در تمامی استان‌های کشورمان پراکنده شده، چندین هزار تن از هموطنانمان را مبتلا کرده و جان چند صد تن را گرفته است، برخی مدیران فرصت را برای انحصارطلبیِ سودآور، غنیمت یافته‌اند.
هر چه بر شمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشورمان افزوده می‌شود، کسب و کار‌های بیشتری تحت الشعاع قرار می‌گیرند و خسارت می‌بینند. خسارت‌هایی که برای برخی مشاغل شدیدتر است، از جمله برای کسب و کار‌های مرتبط با حوزه گردشگری و سفر که هر ساله در این ایام فرصت سرخاراندن نداشتند.
وضعیتی که ظاهرا برای برخی حکم فرصت را یافته است. برای امثال مدیران منطقه آزاد کیش که طی نامه‌ای به سازمان هواپیمایی کشوری، خواستار اعمال محدودیت‌هایی در پرواز‌ها به این جزیره شدند و به طور ویژه، خواستند که پرواز‌ها به این جزیره تنها با ایرلاین خودشان، یعنی کیش ایر به انجام برسد.
جالب اینکه این تقاضا مورد موافقت سازمان هواپیمایی کشور قرار گرفته و اجرایی هم شده است. تصمیمی که دست کم از باب محدودیت تردد، قابل تقدیر است، اما ظاهرا تنها این هدف را دنبال نمی‌کرده و دلیل درج نام یک ایرلاین در آن، ایجاد انحصاری جدید بوده است.
صرف نظر از اینکه انحصار چه بلایی بر سر رقابت می‌آورد و چه نتایج شومی برای مردم دارد، تصمیم اتخاذ شده پیرو تقاضای مدیران کیش و موافقت سازمان هواپیمایی کشور زمانی عجیب به نظر می‌رسد که بدانیم منجر به محدود شدن پرواز‌ها میان کیش و دیگر شهر‌های کشورمان نمی‌شود!
بر اساس تصمیمات اتخاذ شده، ایرلاین متعلق به این جزیره می‌تواند در صورت لزوم پروازهایش را افزایش دهد و ضرورت این کار را هم ظاهرا خودش تشخیص خواهد داد. نکته‌ای که در نامه ارسال شده از طرف مدیران جزیره به هواپیمایی کشوری هم قید شده بود.
این در حالی است که برای پیشگیری از شیوع ویروس در جزیره، ممنوعیت پرواز به این جزیره اقدام منطقی تری به نظر می‌رسید. اقدامی که احتمالا ممکن نیست، اما می‌شود به جایش ضدعفونی مداوم پرواز‌ها را در دستور کار قرار داد نه اینکه انحصار پرواز‌ها را به یک ایرلاین واگذار کرد.
جوابیه ایرلاین پرس به انتقاد تابناک:
ضمن تشکر از حساسیت های پایگاه معظم تابناک به این خبر، توضیحات و سوالات قابل طرح توسط  ایرلاین پرس، بشرح زیر می باشد.
*** اولین سوال قابل طرح این است که وقتی قصد محدودیت سفر وجود دارد و ایرلاین بومی جزیره کیش نیز کیش ایر می باشد، چه دلیلی برای استفاده از سایر ایرلاین هاست؟ چرا اسم این انتخاب، رانت گذاشته شده است؟
*** دومین سوال قابل طرح اینکه، انحصار در زمانی مطرح می شود که سودآوری یا منافع در کار باشد. همانگونه که مطلع هستید، برقراری پرواز در چنین شرایطی با نرخ بسیار پائین و ظرفیت عموما نیمه پر، جز ضرر برای یک ایرلاین چه فایده ای می تواند داشته باشد و استفاده از اصطلاح انحصار توسط پایگاه معظم خبری تابناک برای چیست؟
جای دارد از زحمات دکتر مظفری و سرکار خانم شرفبافی در چنین شرایط خطیری ، کمال تشکر را داشته باشیم و با کاهش و قطع انتقادات کم اهمیت، فضا را برای خدمات رسانی بهینه توسط این عزیزان فراهم کنیم
منبع: با انمدکی تلخیص و اضافات برگرفته از تابناک

دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو