پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | جنجال آفرین خبرهای فضایی در سال ۹۸

تاریخ خبر: // کد خبر: 289835 // // //


جنجال آفرین خبرهای فضایی در سال ۹۸

سالی که گذشت پر از جنجال های مختلف بود از بحران بوئینگ 737 مکس تا ناکامی هند برای تبدیل شدن به قدرت فضایی و رسوایی آزمایش ناموفق ارسال کپسول فضایی بویینگ به مدار زمین.


جنجال آفرین خبرهای فضایی در سال ۹۸

در سالی که گذشت جنجال های زیادی در عرصه علم و فناوری توجه کارشناسان و مردم را به خود جلب کرد.

رسوایی بویینگ برای بی توجهی به اختلال در هواپیما و ساخت کپسولی که بدون آزمایش های دقیق به فضا فرستاده شد و شکست خورد، ماه نورد رژیم صهیونیستی که روی ماه سقوط کرد یا ماه نورد هندی که پس از سقوط اثری از آن یافت نشد، برخی از این اخبار جنجالی بود.

هرکدام از این رویدادها پیامی در خود داشتند. برخی نشان از بی توجهی مدیران و غفلت آنها از تولیدات بودند، برخی دیگر نشان دادند علم و فناوری در قرن بیست و یکم همچنان با آزمون و خطاهای بسیاری روبرو است.

در این گزارش به برخی از مهم ترین جنجال های حوزه هوانوردی و هوافضا در سال گذشته اشاره می کنیم:

بویینگ گرفتار هزارتوی سهل انگاری مدیران و محققان  

در سالی که گذشته نام بویینگ بارها در تیتر خبرهای مختلف دیده شد. اما لزوما این تیترها خبر خوشی نداشتند.  یکی از این موارد مربوط به شکست بویینگ در عملیات پرتاب آزمایشی کپسول سرنشین دار استارلاینر بود.

این شرکت در اواخر دسامبر ۲۰۱۹ کپسول استارلاینر بویینگ به طور آزمایشی و بدون سرنشین به فضا پرتاب شد تا به ایستگاه فضایی بین المللی برود. اما به دلیل اختلال نرم افزاری کپسول ۳۰ دقیقه پس از پرتاب در مدار اشتباهی قرار گرفت.

البته تیم کنترل پرواز توانستند از راه دور کنترل کپسول را برعهده گیرند. به این ترتیب کپسول ۲ روز پس از پرتاب روی زمین فرود آمد.

تحقیقات ناسا نشان داد ۳ مشکل اصلی به اختلال در این ماموریت انجام شده است. همچنین طبق این تحقیقات بویینگ تست یکپارچگی «انتها به انتها» (end to end) نرم افزار را به طور کامل انجام نداده است.

ناسا پس از انجام این تحقیقات اعلام کرد بویینگ باید ۶۱ اقدام اصلاحی در کپسول انجام دهد تا اجازه پرواز دوباره برای آن صادر شود.

آتش گرفتن«کرو دراگون» و تعویق در برنامه های اسپیس ایکس

سال گذشته برای اسپیس ایکس پرفراز و نشیب بود. این شرکت قراردادی برای ساخت کپسول حمل فضانوردان به مدار زمین از خاک آمریکا امضا کرد. اما طی یک پرتاب آزمایشی  کپسول فضایی کرو دراگون آتش گرفت و نابود شد. نتیجه‌های اولیه تحقیقات نشان داد نوعی خطا در اتصال بین محفظه سوخت و موتورهای سوپردراکو کپسول فضایی سبب این انفجار شده است.

خسارت وارد شده به کپسول فضایی بسیار زیاد بود. به طوری که به گفته کارشناسان استفاده دوباره از آن امکان پذیر نبود. اما اسپیس ایکس چندماه بعد پس از برطرف کردن مشکلات توانست این کپسول را به طور آزمایشی به ایستگاه فضایی بین المللی بفرستد.

اسپیس ایکس کپسول «کرو دراگون» را آزمایش می کند

ناکامی هند برای تبدیل شدن به قدرت فضایی

هند در ۲۰۱۹ میلادی مأموریت چاندرایان -۲ را انجام داد و قصد داشت با فرستادن لندری روی سطح ماه به چهارمین کشوری تبدیل شود که یک ابزار رباتیک به ماه می‌فرستد. در ۶ سپتامبر سال جاری لندر ویکرام آماده فرود روی ماه شد و سپس به طور ناگهانی ارتباط آن با زمین قطع شد.سازمان فضایی هند دو ماه سعی کرد تا با لندررباتیک کوچک ارتباط برقرار کند. اما این تلاش‌ها بی نتیجه بود.

پس از ماهها گم شدن ماه نورد، سازمان فضایی هند در گزارشی اعلام کرده لندر ویکرام در فاصله ۵٠٠ متری محل تعیین شده برای فرود، سقوط کرده اما ٨ ابزار علمی آن هنوز کار و اطلاعات ارزشمند فراهم می‌کنند.

سقوط لندر رژیم صهیونیستی روی ماه

یکی دیگر از جنجال های فضایی سال گذشته به  سقوط لندر رژیم صهیونیستی در ماه تعلق داشت. قرار بود در آوریل ۲۰۱۹ میلادی رژیم صهیونیستی یک لندر به نام Beresheet را در ماه فرود بیاورد. این لندر همراه یک موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس به آسمان پرتاب شد. اما هنگامیکه لندر به ماه رسید، مأموریت طبق برنامه پیش نرفت.این لندر به جای فرود ایمن در منطقه تعیین شده، روی سطح ماه سقوط کرد.

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر

دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو