پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | جنگنده چینی یا روسی؛ ایران کدام را ترجیح می‌دهد؟

تاریخ خبر: // کد خبر: 290167 // // // //


جنگنده چینی یا روسی؛ ایران کدام را ترجیح می‌دهد؟

یک وبگاه تحلیلی در مطلبی با تشریح ویژگی‌های جنگنده روسی و چینی، از تمایل احتمالی ایران برای خرید جنگنده‌های چینی نوشت.


جنگنده چینی یا روسی؛ ایران کدام را ترجیح می‌دهد؟

یک وبگاه  تحلیلی ویژه امور نظامی در مطلبی به خرید احتمالی جنگنده های روسی و چین از سوی ایران پرداخت و ضمن اشاره به نقات قوت هرکدام در نتیجه گیری خرید جنگنده های چینی را محتمل تر بر نمونه های رسانه ای شده روسی برشمرد.

وبگاه «بالگریین میلیتری» با قیاس جنگنده روسی «میگ-35» با «جی-10» ساخت چین به عنوان خریدهای مورد نظر ایران نوشت، ایران می تواند خرید جنگنده میگ-35 و جی-10 را در نظر داشته باشد که هر دو نسل چهار پلاس هستند و عملیاتی شده‌اند اما در نگاه نخست میگ-35 قدرت مانور بالاتر و رادار قوی تری دارد و سقف پرواز و سرعت آن نیز بیشتر است. برد موشک «آر -37 ام» جنگنده میگ ساخت روسیه نیز 400 کیلومتر اما موشک «پی ال-37» ساخت چین 300 کیلومتر است، اما مزیت جنگنده چینی خاصیت «رادار گریزی» آن است.

این نشریه موارد سیاسی و اقتصادی را نیز در تحلیل خود لحاظ کرده و نوشت، روسیه در مقطعی از ارسال سامانه دفاع موشکی «اس-300» به ایران باوجود قرارداد با این کشور سرباز زد. روسیه بارها در زمینه تجهیز نظامی کشورهای خاورمیانه همگام با توصیه های غرب عمل کرده، اما چین به توصیه های کشورهای دیگر گوش فرا نمی دهد و به عنوان یک کشور تجهیز کننده جنگ افزار قابل اطمینان تر است.

از سویی دیگر، چینی ها در حال سرمایه گذاری بر ساخت موشک های هوا به هوا هستند و این بدان مفهوم است که در آینده جنگنده جی -10 به سلاح های پیشرفته تری مجهز می شود.

این وبگاه در خاتمه  تعاملات اقتصادی به ویژه تهاتری ایران با چین به ویژه با وجود تحریم ها را عامل دیگر گرایش تهران به خرید جنگنده از چین برشمرد.

جی-۱۰ یک جنگنده چند منظوره است که می‌تواند به‌طور هم‌زمان به عنوان یک جنگنده و یک هواپیمای تهاجمی ایفای نقش کند. این هواپیما برای اجرای عملیات در هرگونه شرایط آب و هوایی در شب و روز طراحی شده‌است.

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری فارس


دیدگاه خود را بنویسید

  1. ناشناس نوشته است:
    02:59 مورخه 22 فرو 99

    چین و روسیه به ایران جنگنده نمی فروشند بیخود به دلتون صابون نزنید


  2. هادی نوشته است:
    16:22 مورخه 04 تیر 99

    ایران بیشتر به دنبال جنگنده دوموتوره هست ..اگه جی ۱۰ دوموتوره بود احتمال خریدش وجود داشت،ضمن اینکه جنگنده های چینی کیفیت جنگنده های روسیه رو ندارن..درکل سوخوی ۳۰و۳۵گزینه های بهتری هستن

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو