پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | اعزام سه فضانورد با کپسول سایوز به ایستگاه فضایی بین المللی پس از قرنطینه طولانی

تاریخ خبر: // کد خبر: 290768 // // //


اعزام سه فضانورد با کپسول سایوز به ایستگاه فضایی بین المللی پس از قرنطینه طولانی

سه فضانورد پس از گذراندن قرنطینه ای طولانی روز گذشته به ایستگاه فضایی بین المللی پرواز کردند و اکنون به مقصد خود رسیده اند.


اعزام سه فضانورد با کپسول سایوز به ایستگاه فضایی بین المللی پس از قرنطینه طولانی

روز گذشته  سه فضانورد پس از گذراندن یک دوره قرنطینه همراه یک کپسول سایوز از مقر پرتاب بایکونور در قزاقستان به ایستگاه فضایی بین المللی پرواز کردند. این فضانوردان اکنون به مقصد خود رسیده اند.

آناتولی ایوانیشین و ایوان واگنر فضانوردان روسیه و کریس کسیدی فضانورد ناسا به دلیل شیوع ویروس کرونا به مدت یک ماه در شرایط قرنطینه  بسیار شدید ماندند تا از ابتلای آنان به این بیماری جلوگیری شود.

مقامات روسیه برای حفاظت از فضانوردان طی تمرین و آماده سازی های پیش از پرتاب کپسول  اقدامات احتیاطی متعددی را به کار گرفتند. به عنوان مثال هیچ یک از خدمه مهمانی (افراد خانواده یا دوستان) نداشتند. به گفته ایوانیشین، خدمه در مرحل آخر تمرین ها به طور کامل ایزوله بودند.

علاوه بر آن هیچ خبرنگاری اجازه حضور در فرایند پرتاب فضانوردان به فضا را نداشت.این در حالی است که دیمیتری روگوزین  مدیر سازمان فضایی روسیه در هفته گذشته اعلام کرد ۹ نفر از کارکنان این سازمان به ویروس کرونا مبتلا شده اند. سازمان فضایی روسیه حدود ۲۰۰ هزار کارمند دارد.

این پرتاب ساعت یک و ۴۵ دقیقه بامداد امروز به وقت منطقه زمانی شرقی از مجموعه پرتاب «بایکونور» در جنوب قزاقستان انجام شد؛ انتظار می رود که این سه نفر به همراه کپسول سایوز ساعت چهار و ۵۲ دقیقه بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی در ایستگاه بین المللی فضایی پهلو بگیرند.

همچنین دریچه میان ایستگاه بین المللی فضایی و این کپسول ساعت ۶ و ۴۵ دقیقه بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی باز می شود و این سه فضانورد می توانند وارد این ایستگاه شوند.

این دومین پرواز فضایی فضانوردان روبینز و ریژیکوف و اولین پرواز فضایی «کود سورچکوف» محسوب می شود؛ قرار است این فضانوردان مدت ۵ ماه در این ایستگاه بین المللی فضایی حضور یابند.

اگرچه فضانوردان ناسا «داگ هرلی» و «باب بهنکن» در ماه مه از آمریکا با فضاپیمای «اندیور» شرکت فضایی اسپیس ایکس به این ایستگاه عزیمت کردند اما پرتاب به این آزمایشگاه در حال چرخش با فضاپیمای روسی «سایوز» از قزاقستان همچنان ادامه دارد.

روبینز، ریژیکوف و کود سوورچکوف مدت کوتاهی در کنار «کریس کسیدی» فضانورد ناسا و «آناتولی ایوانیشین» و «ایوان واگنر» فضانوردان روس در ایستگاه بین المللی فضایی حضور می یابند اما در روز ۲۱ اکتبر (۳۰ مهر) کسیدی، ایوانیشین و واگنر با استفاده از کپسول سایوز از این ایستگاه خارج شده و به زمین بازمی گردند.

سریعترین پرواز‌ها به ایستگاه فضایی بین المللی تاکنون حدود ۶ ساعت زمان برده است. این رکورد جدید به لطف سیستم هدایت گر جدید ثبت شده است که اتصال به ایستگاه فضایی را از طریق دو مدار امکان پذیر می‌سازد. این در حالی است که پیش از این اتصال از طریق دست کم سه مدار بود.

این سیستم در ماه آوریل سال ۲۰۱۹ هم با فضا پیمای پروگره برای رساندن تجهیزات و آذوقه به ایستگاه فضایی آزمایش شده بود. فضانوردان جدید به کریس کاسیدی، آناتولی ایوانچین و ایوان واگنر به فضانوردان کنونی ایستگاه پیوستند. آن‌ها قرار است ۲۲ اکتبر به زمین باز گردند.
در شرایط همه گیری کرونا همه اقدامات پیشگیرانه از جمله قرنطینه اجباری سه فضانورد انجام شده است تا از هرگونه خطر وارد کردن کووید ۱۹ به ایستگاه فضایی خودداری شود. کاتلین رابینز در نشست خبری پیش از پرتبا اعلام کرد ما در قرنطینه بودیم که برای من از ماه مارس آغاز شده بود. این نخستین پرتاب موشکی روسیه به سوی ایستگاه فضایی بین المللی پس از پرتاب موفقیت آمیز موشک آمریکایی اسپیس ایکس در ۳۰ مه از ایستگاه فضایی کندی در فلوریدا بود که به نه سال انحصار استفاده از فضاپیمای روس برای فرستادن فضانوردان به ایستگاه فضایی پایان داد. پرتاب بعدی اسپیس ایکس به فضا ماه آینده خواهد بود که قرار است سه آمریکایی و یک ژاپنی را به ایستگاه فضایی ببرد.
ایستگاه فضایی بین المللی یکی از معدود زمینه‌هایی است که همکاری میان روسیه و غرب در آن همچنان ادامه دارد. در سایه این همکاری دیمیتری روگوزین رئیس آژانس فضایی روسی این هفته اعلام کرد بی شک روسیه در ایستگاه فضایی آینده در مدار ماه که آمریکا قصد دارد در سال ۲۰۲۳ راه اندازی کند مشارکت نخواهد کرد.

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر / خبرگزاری ایرنا / خبرگزاری صدا و سیما


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو