پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | نبض استقبال از کاروان‌های حج کند شد

تاریخ خبر: // کد خبر: 291313 // // //


نبض استقبال از کاروان‌های حج کند شد

سرنوشت حج تمع ۹۹ هنوز نامعلوم است؛ عربستان تاکنون برنامه‌ای را در این زمینه اعلام نکرده است و این بلاتکلیفی روند ثبت‌نام حج ۹۹ را در ایران کند کرده؛ به طوری که ۳۰ درصد از ظرفیت کاروان‌ها با گذشت دو ماه از آغاز ثبت‌نام، هنوز خالی است.


نبض استقبال از کاروان‌های حج کند شد

حج تمتع واجب شرعی مسلمانان است، با این حال شیوع ویروس همه‌گیر کرونا، عربستان را بر آن داشت تا از مسلمانان بخواهد فعلا برای حج اقدامی انجام ندهند. به نظر می‌رسد با توجه به ناشناخته بودن این ویروس، سعودی‌ها ترجیح داده‌اند درباره حج تمتع که زمان آن در اواسط تابستان خواهد بود، فعلا اظهار نظر و برنامه‌ای نداشته باشند و شاید مثل عمره در آخرین لحظه بدون اطلاع قبلی به دولت‌ها، حج را هم تعلیق کنند. این بلاتکلیفی باعث شده برنامه سایر کشورها در ارتباط با زائران نیز تحت تاثیر قرار بگیرد.

در ایران ثبت نام کاروان‌های حج تمتع از نهم اسفند ماه ۹۸ آغاز شد اما حالا سرپرست معاونت حج و عمره سازمان حج و زیارت خبر داده که فقط ۶۷ درصد ظرفیت کاروان‌ها پر شده است. قرار است این سازمان از روز چهارشنبه (۲۷ فروردین ماه) اولویت‌های جدید را برای تکمیل ظرفیت خالی فرا بخواند. این سومین بار است که سازمان حج اولویت جدید برای ثبت نام در کاروان ها اعلام می کند.

سازمان حج و زیارت همچنین سه سناریو برای حج در شرایط کرونا تعریف کرده است که شامل «اجرای حج با رعایت پروتکل های بهداشتی»، «ممنوعیت اعزام افراد پرخطر به حج» و «تعلیق حج» است.

اظهارات اکبر رضایی ـ سرپرست معاونت حج و عمره سازمان حج و زیارت ـ که گفته است: «معاینات زائرانی که در کاروان‌های حج ۹۹ ثبت نام کرده اند، از اوایل اردیبشت ماه آغاز خواهد شد»، نیز نشان از آن دارد که ایران به دلیل آنکه عربستان هنوز تصمیم قطعی را نگرفته، همچنان تاکید بر تداوم فرایند ثبت‌نام در کاروان‌های حج دارد.

علیرضا رشیدیان ـ رییس سازمان حج و زیارت ـ در جلسه شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت نیز از پیگیری برای تامین ارز مورد نیاز حج ۹۹ خبر داده و گفته است: هرچند شرایط برگزاری حج کاملا روشن نیست ولی برنامه‌ریزی‌ها در حال پیگیری است و امیدواریم که با فروکش کردن کرونا زمینه مناسب برای برگزاری حج فراهم شود.

حجت الاسلام والسلمین سید عبدالفتاح نواب ـ سرپرست حجاج ایرانی ـ هم خواستار دقت نظر بیشتر در اجرای برنامه‌های سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری برای حج آینده شد و تاکید کرد که برنامه‌های آموزشی زائران از اول اردیبهشت ماه آغاز شود. او قبلا سفارش کرده بود که این دوره های آموزشی مجازی برگزار شود.

سهمیه حج ایران برای سال ۹۹، حدود ۸۷ هزار و ۵۰۰ نفر تعیین شده است.  هزینه این سفر از ۳۲.۵ میلیون تا حدود ۴۱ میلیون تومان متغیر است.

رییس سازمان حج و زیارت قبلا درباره تکلیف هزینه ثبت‌نام زائران در صورت برگزار نشدن حج گفته است: «تحولات اقتصاد جهانی و نرخ برابری ارز و ریال و هرگونه افزایشی در نرخ‌ها متوجه هزینه‌های اعزام حجاج ما در سال آینده نخواهد شد. »

رشیدیان این توضیح را اضافه کرده که «فقط درصد اندکی از هزینه‌های حجاج همانند عوارض، ویزا، هواپیما، سازماندهی و آموزش ممکن است در سال آتی تغییر کند اما بخش عمده هزینه سفر حج برای زائران ثبت‌نامی امسال در این صورت ثابت خواهد بود و مشمول افزایش‌ها نمی‌شود.»

او همچنین تاکید کرده که «تمام زائران ثبت‌نامی امسال در صورت برگزار نشدن حج ۹۹ در سال بعد، اعزام می‌شوند و در صورتی سال آینده، ثبت‌نام جدید انجام می‌شود که سهمیه کشورمان بیش از افراد ثبت‌نامی باشد، ضمن آنکه هزینه سفر حج ثبت‌نامی‌های جدید بر اساس نرخ ارز همان سال محاسبه و دریافت می‌شود.»

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایسنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو