پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | ساخت ماهواره های کوچک ارزان قیمت در دستور کار

تاریخ خبر: // کد خبر: 291983 // // // //


ساخت ماهواره های کوچک ارزان قیمت در دستور کار

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران گفت: مسیر توسعه ماهواره های کوچک ارزان قیمت را در کنار توسعه ماهواره های بزرگ مخابراتی و سنجش از دور به عنوان برنامه راهبری فضایی کشور در سال ۹۹، طی می‌کنیم.


ساخت ماهواره های کوچک ارزان قیمت در دستور کار

حسین صمیمی ، با اشاره به تغییر و تحولات جهان در توسعه فناوری فضایی، گفت: هم اکنون شاهد حرکت کشورهای دارای دانش فناوری فضایی برای ساخت ماهواره‌های کوچک، سبک و ارزان قیمت در قالب منظومه ماهواره‌ای هستیم.

وی گفت: پرتاب ماهواره‌های کوچک به راحتی صورت می‌گیرد و این ماهواره‌ها سرویس‌هایی به مردم ارائه می‌دهند که ارزش افزوده زیادی ایجاد خواهد کرد.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران با تاکید بر اینکه نباید تصور کنیم که حتماً نیاز به ساخت ماهواره بزرگ داریم، ادامه داد: ما نیز در کشور به دنبال راهی خواهیم بود که دسترسی ارزان و سریع به فضا را فراهم کنیم.

صمیمی گفت: هم اکنون در برنامه راهبردی فضایی کشور، یک مسیر توسعه ماهواره را طی می‌کنیم که شامل توسعه ماهواره‌های مخابراتی مانند ماهواره‌های ناهید ۱ و ۲ و ماهواره‌های سنجشی مانند ماهواره‌های پارس ۱ و ۲ می‌شود. در کنار آن نیز یک خط جدید از ساخت و تولید ماهواره با تمرکز بر ماهواره‌های کوچک‌تر اضافه خواهیم کرد که ارزان قیمت هستند و پتانسیل پرتاب آن ها در کشور وجود دارد. به این ترتیب زمانی که این ماهواره‌ها در مدار قرار می‌گیرند به راحتی قابلیت سرویس دهی خواهند داشت.

وی افزود: ما در پژوهشگاه فضایی ایران برای سال ۹۹ ادامه ساخت ماهواره مخابراتی ناهید ۲ را در دستور کار داریم و در کنار ساخت مدل پروازی این ماهواره و ساخت بلوک انتقال مداری، تمرکز زیادی روی سایر پروژه‌های توسعه فناوری نیز خواهیم داشت.

به گزارش مهر، ماهواره ناهید ۲ نسخه عملیاتی شده ماهواره ناهید یک است که با طول عمر دو سال و با امکانات به روز شده به فضا ارسال خواهد شد. قرار است برای ماهواره ناهید ۲ از سامانه بومی بلوک انتقال مداری استفاده شود.

در همین حال، پیش از این گفته شده بود که با اتمام ساخت نمونه مهندسی و کیفی ماهواره ناهید ۲، پیش بینی می‌شود این ماهواره در سه ماهه دوم سال ۹۹ تحویل پرتابگر شود.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو