پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | جزو ۵ کشور دنیا در تولید پهپاد هستیم/ عمده پهپادهای ما «کرار» است

تاریخ خبر: // کد خبر: 292222 // // //


جزو ۵ کشور دنیا در تولید پهپاد هستیم/ عمده پهپادهای ما «کرار» است

فرمانده نیروی هوایی ارتش با تاکید بر اینکه ایران جزو پنج کشور اول دنیا در تولید پهپاد است، گفت: از لحاظ تولید پهپاد و به کارگیری هواپیماهای بدون سرنشین جزو کشورهای اول منطقه هستیم.


جزو ۵ کشور دنیا در تولید پهپاد هستیم/ عمده پهپادهای ما «کرار» است

امیر عزیز نصیر زاده فرمانده نیروی هوایی ارتش در رابطه با هواپیماهای بدون سرنشین رزمی که روز گذشته به این نیرو تحویل داده شد، گفت: نیروی هوایی ارتش از یک ناوگان با سرنشین بسیار مجهز و خوبی برخوردار است؛ اما لازم بود مطابق با استانداردهای روز دنیا حرکت کنیم و چند سالی است به فکر افتادیم که در کنار ناوگان با سرنشین از ناوگان بدون سرنشین نیز استفاده کنیم.

وی ادامه داد: بر این اساس در این زمینه گام‌های مؤثری برداشتیم و در ارتقای توان رزم به این موضوع پرداخته‌ایم و مطالبات فراوانی را به وزارت دفاع اعلام کردیم، به ویژه نیروی هوایی که مأموریت‌های آن معمولاً در عمق خاک کشور است و معروف به یک نیروی آفندی است، نیاز است که در بعد هواپیمای بدون سرنشین دست بلندی داشته باشد و از هواپیماهای بدون سرنشین راهبردی برخوردار باشیم. در این راستا مطالبات زیادی را به وزارت‌دفاع اعلام کردیم و امروز تعدادی از این تولیدات را که در راستای مطالبات نیروی هوایی تولید شده بود دریافت کردیم و از آن رونمایی شد.

فرمانده نیروی هوایی ارتش با بیان اینکه بخش اعظمی از هواپیمای بدون سرنشین که تحویل این نیرو شده از نوع کرار است، گفت: کرار یک هواپیمای بدون سرنشین رزمی است که قابلیت حمل مهمات با تناژ بالا را دارد و مهماتی را که در هواپیمای با سرنشین معمولاً تعبیه می‌کنیم، کرار قابلیت حمل آن را دارد و این مهم با موفقیت کامل تست شده‌اند.

امیر نصیرزاده گفت: در ابتدا هواپیمای بدون سرنشین شناسایی مورد استفاده بود که با پیشرفت این نوع هواپیماها، علاوه بر شناسایی در حوزه رزم هم استفاده می‌شوند. در رزمی به دنبال آن هستیم که پهپادهای ما انواع مهمات و محموله‌ها را بتوانند حمل کنند. قابلیت انجام مأموریت در محیط جنگ الکترونیک و حمل مهمات هوشمند را داشته باشد و دنبال این موضوع هستیم که هرچه این هواپیما بتواند دور ایستا باشد، یعنی از فاصله دور اهداف را مورد هدف قرار بدهد، برای ما بسیار بهتر است. وزارت دفاع در این راستا هم کار انجام داده است و هواپیما را به مهمات هوشمند مجهز کرده که بتواند هر چه دورتر به اهداف مورد نظر حمله کند.

وی ادامه داد: مداومت پرواز پهپاد هرچه بالاتر باشد، بهتر است. بنابراین تمام تلاش ما این است که مداومت پرواز بالایی داشته باشیم. نمی‌خواهم با پهپادهایی که در منطقه حضور دارند مقایسه کنم؛ ولی ما خوشبختانه در بحث پهپاد در کشور خیلی زود به فکر افتادیم و فعالیت‌های خوبی را انجام دادیم. کارگاه‌های تولیدی بسیار خوبی هم در وزارت دفاع و هم در شرکت‌های دانش‌بنیان راه اندازی کردیم. مطابق با استانداردهای روز دنیا و در لبه دانش در این راستا در حال حرکت هستیم. دنبال این هستم که مداومت پروازی و فاصله برد هواپیماهای بدون سرنشین را بالا ببریم و و در کنار آن بتوانند محموله را که حمل می‌کنند بالا ببریم.

فرمانده نیروی هوایی ارتش گفت: در بحث شناسایی هیچ کمبودی نداریم. یعنی در بحث شناسایی کیفیت دوربین‌های اپتیکی و هم دوربین‌های لیزری از کیفیت بالایی برخوردارند. البته دنبال این هستیم که مهمات هوشمند خوبی را در آنها به کار بگیریم که موفقیت‌های خوبی هم در این زمینه کسب شده است.

امیر نصیرزاده تاکید کرد: می‌توانم بگویم در منطقه از لحاظ تولید پهپاد و به کارگیری هواپیماهای بدون سرنشین جزو کشورهای اول منطقه هستیم. در کشورهای همسایه، از فناوری که استفاده می‌کنیم، هیچ کشوری از آن برخوردار نیست. اما در دنیا می‌توانم بگویم جزو پنج کشور اول هستیم. خوشبختانه عقب‌ماندگی نداریم و به موقع حرکت کردیم و خودمان را به روز کردیم.

وی درباره پهپاد ابابیل ۳ هم گفت: ابابیل یک هواپیمای شناسایی بود که نسل سوم آن شناسایی رزمی است. ابابیل ۳ علاوه بر مجهز شدن به موشک و مهمات هوشمند، به راکت هم مجهز شده است که البته راکت جزو تسلیحات هواپیمای با سرنشین است. ابابیل ۳ توانمندی‌های خیلی خوبی دارد که علاوه بر مراقبت همزمان می‌تواند کار رزمی هم به دلیل مهماتی که روی آن نصب است، انجام دهد که ۱۰ فروند از آن به ناوگان نیروی هوایی ملحق شده است.

فرمانده نیروی هوایی ارتش درباره پهپاد کرار گفت: بمب ۵۰۰ پوندی را روی کرار تست کردیم که خیلی هم دقیق هدف را زده است. کرار تنها پهپادی است که این تناژ از بمب را می‌تواند حمل کند.

 

منبع: با انمدکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو