پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | بازگشت ۱۴ هزار ایرانی با پروازهای یکطرفه به کشور در دو ماه کرونایی

تاریخ خبر: // کد خبر: 292641 // // //


بازگشت ۱۴ هزار ایرانی با پروازهای یکطرفه به کشور در دو ماه کرونایی

شهرام آدم‌نژاد ،معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی از بازگرداندن ۱۴ هزار شهروند ایران که به علت کرونا قادر به بازگشت نبودند، به کشور خبر داد.


بازگشت ۱۴ هزار ایرانی با پروازهای یکطرفه به کشور در دو ماه کرونایی

شهرام آدم‌نژاد در نشست معاون اول رئیس جمهور با وزیر و معاونان وزارت راه و شهرسازی گفت: اولین اقدام تهیه پروتکل‌های بهداشتی بود. این پروتکل‌ها برای بخش‌های مختلف اعم از ناوگان هوایی، ریلی، جاده‌ای، دریایی و حمل بار، ایستگاه‌ها و پایانه‌های مختلف مانند فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های راه آهن و پایانه‌های مرزی و فرآیند غربالگری تهیه و اجرا شد.

وی ادامه داد: مجموعاً ۱۱ پروتکل ابلاغ شد و ما جزو اولین وزارتخانه‌هایی بودیم که در اسرع وقت اجرای این پروتکل‌ها را آغاز کردیم.

آدم‌نژاد در ادامه به کاهش استفاده عمومی از ناوگان حمل‌ونقل اشاره کرد و گفت: با توجه به محدودیت‌های اعمال شده، ظرفیت حمل ونقل عمومی را بسیار کاهش دادیم. البته در برخی بخش‌ها تقاضا نیز کاهش یافت، به طوری که بالای ۸۵ درصد از میزان حمل‌ونقل ریلی، جاده‌ای و هوایی کاسته شد.

وی افزود: این اتفاق به لحاظ سلامت مطلوب بود، اما از نظر اقتصادی مشکلات زیادی را برای صنعت عظیم حمل‌ونقل به وجود آورد. به همین دلیل یک بسته حمایتی تهیه کردیم و به معاونت اقتصادی ریاست جمهوری ارسال کردیم. در این بسته حداقل زیادهای وارد شده به صنعت شرح داده شده است و امیدواریم این بسته حمایتی سریعاً عملیاتی شود.

معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی بازگرداندن ایرانیانی مقیم که خارج از کشور را یکی از مهم‌ترین اقدامات انجام شده دانست و گفت: بیش از ۱۴ هزار ایرانی در کشورهای دیگر بودند و این مسئولیت اجتماعی زیادی را بر عهده وزارت راه و شهرسازی گذاشته بود. سعی کردیم با هماهنگی تمام دستگاه‌ها از جمله وزارتخانه‌های امور خارجه و بهداشت، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی این عزیزان را به کشور بازگردانیم. بازگشت این هموطنان با پروازهای عمدتاً یک سر خالی انجام شد.

وی با اشاره به مشکلات موجود در مرزها افزود: مرزها عمدتاً بسته شده بود، اما شرایط به مرور بهتر می‌شود و با رعایت پروتکل‌های مثبت و مورد تأیید طرفین، مرزها رفته رفته بازگشایی می‌شود. ترانشیپمنت در چند مرز آغاز شده و در آینده نزدیک بقیه بارها نیز از مرزها جابه جا خواهد شد. پروتکل‌های بهداشتی مرزی تهیه شده تا به طرف مقابل تضمین دهیم که بهداشت رعایت می‌شود.

جانشین وزیر راه و شهرسازی در ستاد مدیریت بحران در مورد کالاهای اساسی و توزیع کالا در کشور گفت: علی رغم همه مشکلات توزیع کالاهای اساسی در اولویت قرار گرفت. به ویژه در حوزه ریل، امسال اتفاق خوبی رخ داد و ظرفیت ریل در بنادر بالا رفت.

آدم نژاد با اشاره به تلاش برای ایجاد یک رفتار پایدار با حفظ پروتکل‌ها در حمل‌ونقل گفت: مطالعاتی در رابطه با پساکرونا و تأثیر آن بر حمل و نقل انجام شده است.

وی افزود: از اول اردیبهشت با بازگشایی برخی مشاغل کم خطر و رفع برخی از محدودیت‌ها در کشور، تقاضا برای سفر نیز ایجاد شده است. بنابراین مصوبه استفاده از ظرفیت ۵۰ درصدی را ابلاغ کردیم که مسافر کمتری حمل شود. به منظور همراهی با مردم و انجام مسئولیت اجتماعی، بخش حمل و نقل عمومی کشور در خدمت مردم است و امیدواریم که این شرایط به زودی برطرف شود.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری  مهر


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو