پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | واکنش آمریکا، آلمان، فرانسه و انگلیس به پرتاپ ماهواره نور + جوابیه

تاریخ خبر: // کد خبر: 293200 // // // //


واکنش آمریکا، آلمان، فرانسه و انگلیس به پرتاپ ماهواره نور + جوابیه

پرتاب موفقیت آمیز ماهواره نظامی نور به وسیله ماهواره بر سه مرحله ای قاصد، این نگرانی را در برخی از کشورها بوجود آورده که ایران با این فناوری، به زودی می تواند به توان موشکی بین قاره ای دست یابد. لذا، شاهد نوعی هجمه هماهنگ بر علیه کشور عزیزمان و فرزندان برومند سپاهی هستیم. به نمایندگی از طرف ملت غیورمان خدمت عزیزان سپاهی عرض می کنیم که همت تان مستدام و امیدتان به خداوند باشد. ان شاالله به زودی زود، شاهد شنیدن خبر گذر از برد 5000 کیلومتر و رسانه ای شدن برد موشکی 8000 کیلومتر باشیم.


واکنش آمریکا، آلمان، فرانسه و انگلیس به پرتاپ ماهواره نور + جوابیه

پرتاب موفقیت آمیز ماهواره نظامی نور به وسیله ماهواره بر سه مرحله ای قاصد، این نگرانی را در برخی از کشورها بوجود آورده که ایران با این فناوری، به زودی می تواند به توان موشکی بین قاره ای دست یابد. لذا، شاهد نوعی هجمه هماهنگ بر علیه کشور عزیزمان و فرزندان برومند سپاهی هستیم. به نمایندگی از طرف ملت غیورمان خدمت عزیزان سپاهی عرض می کنیم که همت تان مستدام و امیدتان به خداوند باشد. ان شاالله به زودی زود، شاهد شنیدن خبر گذر از برد 5000 کیلومتر و رسانه ای شدن برد موشکی 8000 کیلومتر باشیم.

 

واکنش ترامپ به پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نظامی نور

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا شامگاه چهارشنبه (به وقت واشنگتن) در واکنش به پرتاب نخستین ماهواره نظامی ایران به فضا گفت که واشنگتن ایران را از نزدیک زیر نظر دارد.

وی که در کنفرانس خبری در کاخ سفید صحبت می‌کرد، افزود: «ما بیشتر از خود ایرانی‌ها درباره آنها می‌دانیم.»

بر اساس گفته دو مقام وزارت دفاع آمریکا، ارزیابی واشنگتن این است که ایران برای نخستین بار روز چهارشنبه به طور موفقیت آمیز یک ماهواره نظامی را در مدار قرار داد.

شبکه خبری «سی‌ان‌ان» با انتشار اذعان این دو مقام پنتاگون به موفقیت آمیز بودن پرتاب ماهواره نظامی ایران مدعی شد که این اقدام گامی چشمگیر به شمار می‌آید چون برنامه فضایی ایران همان فناوری را استفاده می‌کند که مورد نیاز برای پرتاب موشک بالستیک بین‌ قاره‌ای است که تهران را قادر خواهد ساخت تا به هر دشمنی تهاجم کند.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در واکنش به پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نظامی «نور» توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفته است: وقتی درباره قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل حرف می‌زنیم، همه کشورها متعهدند که به این سازمان رجوع کنند و ببینند آیا این پرتاب با قطعنامه سازگار است یا نه؟ من فکر می‌کنم به هیچ‌وجه این طور نیست و ایران باید پاسخگوی اقداماتش باشد.

همچنین مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز خاطرنشان کرده که آمریکا قصد دارد پرونده پرتاب ماهواره نظامی سپاه پاسداران را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ببرد، زیرا پرتاب این ماهواره از نظر ایالات متحده نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است.

واکنش انگلیس به پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نظامی نور

یک سخنگوی وزارت امور خارجه انگلیس روز جمعه مدعی شد که جمهوری اسلامی ایران با پرتاب ماهواره نظامی «نور» به فضا، قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد را نقض کرده است.

این مقام انگلیسی در خصوص پرتاب ماهواره نظامی نور که صبح روز چهارشنبه سوم اردیبهشت‌ماه با موفقیت انجام گرفت، ادعا کرد: «گزارش‌های رسیده مبنی بر اینکه ایران یک ماهواره را با استفاده از فناوری موشک‌های بالستیک به فضا پرتاب کرده است، بسیار نگران‌کننده هستند و این اقدام با قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد سازگاری ندارد.»

وی افزود: «ما و متحدان بین‌المللی‌مان درباره برنامه موشک‌های بالستیک ایران که موجب بی‌ثباتی و تهدید امنیت منطقه‌ می‌شود، نگرانی‌های مهم و بلندمدتی داریم.»

واکنش فرانسه به پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نظامی نور

وزارت خارجه فرانسه به پرتاب ماهواره نظامی «نور» واکنش نشان داده و مدعی شد که برنامه موشکی ایران عامل نگرانی برای امنیت منطقه ای و بین المللی است.

فرانسه به پرتاب موفقیت آمیز ماهواره «نور» توسط ایران واکنش نشان داد.

واکنش آلمان به پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نظامی نور

وزارت خارجه آلمان در پیامی توئیتری به پرتاب ماهواره نظامی «نور» از سوی ایران واکنش نشان داد و ضمن ابراز نگرانی، مدعی شد موضع برلین درباره برنامه موشکی ایران تغییرناپذیر است.

این وزارتخانه همچنین مدعی تأثیر ثبات زدای برنامه موشکی ایران بر منطقه شد و گفت این مسئله از منظر تأمین منافع امنیتی اتحادیه اروپا نیز پذیرفتنی نیست.

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس روسیه: پرتاب ماهواره نور نقض قطعنامه شورای امنیت نیست

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس روسیه گفت که پرتاب ماهواره نور از سوی ایران ناقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل نیست.

کنستانتین کوساچوف، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس روسیه در واکنش به پرتاب ماهواره نور از سوی ایران گفت که پرتاب این ماهواره ناقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل نیست.

کوساچوف در این باره گفت که نظامی بودن این ماهواره به معنی  این نیست که حامل یک سلاح است.

او همچنین گفت: پس از تصویب معاهده‌های بین المللی که به کارگیری سلاح‌های کشتار جمعی در مدار زمین را منع می‌کردند، هدف ماهواره‌های نظامی حمل‌ونقل، ارتباطات و اکتشاف است.

این مقام روسی اشاره کرد: قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل از ایران درخواست می‌کند که موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را تولید نکند اما الزامی نیز در این باره ایجاد نکرده است.

کوساچوف همچنین گفت که روسیه از این که ایران موشکی برای حمل سلاح‌های هسته‌ای آزمایش می‌کند، اطلاعی ندارد.

پاسخ ایران به انتقاد دو کشور اروپایی درباره پرتاب ماهواره نور

سخنگوی وزارت امور خارجه با رد مواضع فرانسه و انگلیس در خصوص ماهواره نور آن را ناشی از استانداردهای دوگانه آنها و پذیرش قلدری آمریکا خواند.

سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن غیر قابل قبول خواندن مواضع فرانسه و انگلیس در خصوص پرتاب «ماهواره نور» گفت: بکارگیری فناوری فضایی با اهداف صلح آمیز بخشی از برنامه دفاعی و نیز توسعه علمی جمهوری اسلامی ایران است و هیچ یک از معاهدات بین المللی ایران را از دستیابی و توسعه این فناوری که به پشتوانه تلاش کارشناسان و نخبگان ایرانی بدست آمده، منع نمی کند.

سید عباس موسوی تفسیر یکجانبه فرانسه و انگلیس از قطعنامه ۲۲۳۱ را قویا رد و تاکید کرد: برنامه هسته ای ایران مطابق فتوای مقام معظم رهبری و نیز طبق گزارشهای آژانس بین المللی اتمی دارای مقاصد انحصارا صلح آمیز است و لذا برنامه فضایی ایران که دارای اهداف دفاعی است، برای مقاصدی غیر از این طراحی نشده است.

سخنگو دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: در حالی که آمریکا با خروج خود از برجام و تحمیل تحریم های غیرقانونی خود علیه ایران هر روز و هر لحظه بند بند قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ملل متحد را نقض می کند، عدم برخورد کشورهای اروپایی با آمریکا و خودداری از محکوم کردن آن کشور، جای تعجب دارد و حاکی از برخوردهای دوگانه و تن دادن به قلدرمنشی آمریکا در صحنه جهانی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین اظهار داشت: فرانسه و انگلیس در حالی نسبت به امنیت منطقه ابراز نگرانی می کنند که خود سابقه ای طولانی از حضور تنش آفرین در منطقه داشته و سیاستهای ثبات زدای آنها مانع مهمی در بازگشت امنیت و ثبات منطقه است.

ادعای آمریکایی‌ها درباره ماهواره نور فاقد وجاهت حقوقی است

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در صفحه شخصی خود در توییتر، ادعای مقامات آمریکایی و اروپایی درباره ماهواره نور را فاقد وجاهت حقوقی خواند.

سخنگوی شورای نگهبان در این‌باره نوشت: قطعنامه‌ٔ ۲۲۳۱ فعالیت‌های موشکی را به‌طور مطلق منع نمی‌کند؛ سایر ممنوعیت ها نیز تنها شامل موشک‌هایی می‌شوند که برای حمل کلاهک هسته‌ای طراحی شده باشند. با توجه به صلح آمیز بودن برنامهٔ هسته‌ای و موشکی ایران، ادعای مقامات آمریکایی و اروپایی در خصوص ماهواره نور فاقد وجاهت حقوقی است.

 

 

****

مقامات غربی در حالی ایران را به نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت متهم می‌کنند که این قطعنامه صراحتاً ایران را از انجام موشکی منع نکرده است و در این قطعنامه صرفاً اشاره شده است که ایران بر اساس تعهداتش نباید موشکی را برای حمل کلاهک‌های هسته‌ای طراحی کند.

بعد از ظهر امروز جمعه محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز در پیامی توئیتری در خصوص ادعاهای واهی غربی‌ها علیه موفقیت اخیر ایران تصریح کرد: «ایالات متحده برخلاف قطعنامه 2231 شورای امنیت، از سال 2017 مشغول زورگویی به همه بوده است. اروپا به‌جای تبعیت از قطعنامه 2231، از ایالات متحده اطاعت کرده است. هیچ کدام آن‌ها نمی‌توانند بر پایه تفسیر اشتباه و بی‌مبنا از قطعنامه 2231 شورای امنیت، ایران را موعظه کنند. ایران نه سلاح هسته‌ای دارد و نه موشکی که برای حمل چنین سلاح‌های دهشتناکی، طراحی شده باشد. حدس بزنید چه‌کسی دارد؟»

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از تسنیم / عصر ایران / خبرگزاری مهر / خبرآنلاین / آنا / گسترش نیوز /


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو