پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | بدترین هواپیماهای تاریخ؛ از پرنده بی کیفیت روس تا هاینکل پوسیده! +تصاویر

تاریخ خبر: // کد خبر: 293635 // // //


بدترین هواپیماهای تاریخ؛ از پرنده بی کیفیت روس تا هاینکل پوسیده! +تصاویر

این پرنده هنوز از سیستم های کنترل پرواز دستی استفاده می کند و مجهز به هیچ گونه نیروی کمکی نیست. علاوه بر این گزارشات مختلفی از انفجارهای آنی و غیر منتظره در موتور هواپیما موجود است که آن را تبدیل به نمونه ای خطرناک می کنند.


بدترین هواپیماهای تاریخ؛ از پرنده بی کیفیت روس تا هاینکل پوسیده! +تصاویر

مطالعه لیست بدترین هواپیماهای تاریخ در نوع خود یک تجربه خاص به شمار می رود! محصولاتی که به رغم تلاش های انجام شده برای ارائه یک پرنده موفق و موثر، هرگز مورد توجه قرار نگرفتند. در این مطلب بخش سوم لیست مذکور ارائه می شود.

 

هواپیمای جت مسافربری یاکوولف Yak-42

بدترین هواپیماهای تاریخ!

یاکوولف Yak-42 نوعی هواپیمای جت مسافربری است که به صورت رسمی در تاریخ 22 دسامبر سال 1980 معرفی شد. این محصول نخستین هواپیمای مسافربری اتحاد جماهیر شوروی بود که به وسیله موتورهای توربوفن (گونه ای از موتورهای جت که در آن بخش قابل توجهی از هوای مکیده شده بدون ورود به اتاق احتراق از روزنه انتهایی خارج می شود و استفاده از آن را برای هواپیماهای مسافربری که با سرعت متوسط حرکت می کنند، مناسب می سازد) تامین نیرو می شد.

از اولین پرواز آزمایشی این هواپیما در تاریخ 7 مارس سال 1975، ایرادهای متعددی به هواپیمای جت مسافربری یاکوولف Yak-42 وارد بوده است. از همه عجیب تر آن که چنین محصولی با نقاط تاریک مختلف، تا سال 2013 همچنان فعال بود و استفاده عملیاتی از آن ادامه داشت. اکثر مشکلات اعلام شده در مورد این هواپیمای مسافربری بیشتر ساختاری و در ارتباط با بخش های داخلی مانند ارتفاع درب، سیستم نامناسب صندلی ها و همچنین سر و صدای پلکان قسمت پشتی بوده اند.

 

هواپیمای مسافربری چهار موتوره ایلیوشین ایل 62

بدترین هواپیماهای تاریخ!

ایلیوشین ایل 62 یک هواپیمای مسافربری دیگر مجهز به چهار موتور بود که به وسیله شرکت هوافضا و صنایع جنگ افزاری روسی ایلیوشین تولید شد. اولین پرواز این پرنده به تاریخ 3 ژانویه سال 1963 باز می گردد و از آن پس تاکنون مجموعا 289 فروند ایلیوشین ایل 62 ساخته شده است.

اما چرا نام پرنده فوق در لیست بدترین هواپیماهای تاریخ به چشم می خورد؟ خلبانی که تجربه پرواز با این محصول را در اختیار داشته است، درباره ایل 62 چنین می گوید: این پرنده هنوز از سیستم های کنترل پرواز دستی استفاده می کند و مجهز به هیچ گونه نیروی کمکی نیست. علاوه بر این گزارشات مختلفی از انفجارهای آنی و غیر منتظره در موتور هواپیما موجود است که آن را تبدیل به نمونه ای خطرناک می کنند.

 

هواپیمای جنگنده F2A بوفالو

بدترین هواپیماهای تاریخ!

مورد بعدی یک هواپیمای جنگنده تحت عنوان F2A بوفالو است که در شرکت Brewster Aeronautical Corporation ساخته شد و برای نخستین بار در تاریخ 2 دسامبر سال 1937 به پرواز درآمد. لازم به ذکر است که این کمپانی آمریکایی تا اواخر جنگ جهانی دوم همچنان فعال بود.

پرنده نام برده در ابتدای جنگ جهانی دوم فعال بود اما با نزدیک شدن به پایان جنگ، به طور کل کنار گذاشته شد. از جمله اصلی ترین دلایل این بازنشستگی زود هنگام می توان به وزن بیش از حد، ضریب اطمینان پایین، غیر قابل پیشبینی بودن و همینطور مانور پذیری دشوار اشاره کرد. علاوه بر این گفته می شود که تجهیزات فرود هواپیما بسیار ضعیف بوده اند و بازگشست سالم هواپیما به زمین را غیر ممکن می ساختند.

 

هواپیمای کوتاه برد منطقه ای ATR 72

بدترین هواپیماهای تاریخ!

ATR 72 یک هواپیمای دو موتوره کوتاه برد توربوپراپ (نوعی موتور توربینی گازی) است که توسط شرکت هواپیماسازی فرانسوی- ایتالیایی ATR طراحی و ساخته شد. اولین تجربه پرواز این پرنده به تاریخ 27 اکتبر سال 1989 مربوط می شود و تاکنون نقش های مختلفی از جمله ترابری برای شرکت های حمل و نقل منطقه ای و گشت دریایی را عهده دار شده است.

با وجود آن که در بسیاری از موارد موتورهای توربوپراپ از نظر هزینه مقرون به صرفه تر هستند، اما با تکنولوژی قدیمی خود سر و صدای زیادی ایجاد کرده و منجر به لرزش یا حتی از هم گسستگی هواپیما می شوند. 11 فروند از مجموع 508 هواپیمای تولیدی در سوانح مختلف از بین رفتند و منجر به مرگ بیش از 190 نفر شدند!

 

هواپیمای جنگنده هاینکل He 162

بدترین هواپیماهای تاریخ!

جنگنده آلمانی هاینکل He 162 برای اولین بار در تاریخ 6‌ دسامبر سال 1944 در آسمان ظاهر و به سرعت نیز بازنشسته شد. در واقع از نخستین طراحی های دستی مربوط به این هواپیما تا تولید آن تنها 90 روز گذشت. علاوه بر این به دلیل کمبود فلز در دوران جنگ، He 162 از چوب ساخته شد.

اما ایده ای که در پس چنین طرحی وجود داشت، چیزی نبود جز امکان پرواز خلبانان نوجوان با حداقل آموزش های پایه ای به وسیله جنگنده آلمانی مذکور. این در حالی است که دقیقا عکس آنچه انتظار می رفت رخ داد و مشخص شد که خلبان باید از مهارت و تجربه بالایی برخوردار باشد. از طرفی دیگر چسب مورد استفاده برای اتصال بخش های مختلف به هم منجر به پوسیدگی در بدنه هواپیما شده بود.

 

بمب افکن سبک باتل

بدترین هواپیماهای تاریخ!

باتل نوعی بمب افکن سبک ساخت شرکت Fairey Aviation Company محسوب می شد که قرار بود منحصرا برای نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا ساخته شود و نخستین پرواز خود را نیز در تاریخ 10 مارس سال 1936 به انجام رساند.

اما از اصلی ترین مشکلاتی که منجر به لغو کامل پروژه فوق شدند، وزن بالا، سرعت کم و برد بسیار محدود قابل ذکر هستند. شاید متعجب شوید اما طی یک هفته نزدیک به 100 فروند از این هواپیما نابود شد و در ادامه با توجه به ایرادات وارده، نیروی هوایی سلطنتی در اواخر سال 1940 این پرنده را از رده خارج اعلام کرد.

 

هواپیمای بمب افکن داگلاس تی‌بی‌دی دوستیتر

بدترین هواپیماهای تاریخ!

مورد بعدی از لیست بدترین هواپیماهای تاریخ به داگلاس تی‌بی‌دی دوستیتر اختصاص می یابد. این پرنده آمریکایی در تاریخ 15 آوریل سال 1935 به پرواز درآمد اما نقصی جدی و مرگبار در طراحی خود داشت. دوستیتر تنها زمانی می توانست اقدام به رها سازی بمب کند که در حال حرکت در یک مسیر مستقیم آن هم با سرعتی بسیار پایین باشد. درست مانند آن که به جای بمب افکن با یک اردک نشسته سر و کار داشته باشید!

طی نبرد میدوی (بزرگترین نبرد دریایی در اقیانوس آرام طی جنگ جهانی دوم)، این پرنده دچار فاجعه ای بزرگ شد. از میان 41 فروند داگلاس تی‌بی‌دی دوستیتر راه اندازی شده برای نبرد، تنها 6 فروند به صورت صحیح و سالم به ناوگان خود بازگشتند.

 

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از عصر ایران


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو