پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | بازگشت ایرلاین‌ها به شرایط پیش از کرونا سه سال زمان می‌برد

تاریخ خبر: // کد خبر: 293637 // // // // خبر مهم


بازگشت ایرلاین‌ها به شرایط پیش از کرونا سه سال زمان می‌برد

«ما باید ببینیم که کمک کردن و یا نکردن دولت به ایرلاین‌ها، چه تأثیری در اقتصاد ملی خواهد گذاشت، کمک دولت به شرکت‌های هواپیمایی نباید یک کمک بودن هدف باشد»


بازگشت ایرلاین‌ها به شرایط پیش از کرونا سه سال زمان می‌برد

گفت و گو با پروفسور بیژن وثیق استاد دانشگاه هوانوردی دانشگاه امبری ریدل فلوریدا آمریکا در خصوص وضعیت صنعت هوایی کشور در شرایط کرونا را می‌خوانید:

لطفاً در ابتدا بگویید ارزیابی شما از وضعیت صنعت هواپیمایی جهان بعد از پساکرونا چیست؟

متأسفانه ما هنوز در مرحله ابتدایی این معضل بزرگ هستیم؛ ویروس کرونا به مانند بهمنی است که از بالای کوه به راه افتاده و هنوز میان راه است و ما نمی‌دانیم که قرار است چه چیزهایی را با خودش از بین ببرد. متأسفانه هنوز آخر این ویروس کرونا مشخص نیست؛ این ویروس مشکلات و چالش‌های بسیار زیادی را پیش روی صنعت هوایی در جهان به ویژه ایرلاین ها گذاشته است که در طول 100 سال گذشته و در تاریخ صنعت هوانوردی دنیا بی‌سابقه بوده است.

در حال حاضر 20 هزار فروند هواپیما از موجودی 26 هزار هواپیما در دنیا زمین‌گیر شده‌اند و ما می‌توانیم بگویم که حدود 75 درصد هواپیمای دنیا زمین‌گیر هستند، اینکه این هواپیماها چه زمانی بتوانند به چرخه صنعت هوایی بازگردند بستگی به اقتصاد و نحوه مقابله کشورها با این ویروس دارد. موضوع دوم این خواهد بود که مردم به چه میزان بتوانند اعتماد کنند و مسافرت‌هایشان را از سر بگیرند.

ما اگر به صنعت هواپیمایی مخصوصاً از سال 1970 تاکنون نگاهی بیندازیم، متوجه میشیم که به صنعت هوایی در دو دوره سپتامبر 11 و یکی دیگر هم در سال 2007 و 2008 ضربه بسیار شدیدی وارد شد؛ این دو اتفاق ضربه‌های مهلکی به صنعت هواپیمایی دنیا زد که مدت‌ها این صنعت را به عقب نشاند و صنعت هواپیمایی میلیاردها ضرر کرد و مقداری زیادی از ایرلاین‌ها ورشکسته شدند. فرق این دو دوره با دوره شیوع کرونا در این بود که ضربه‌های دو دوره گذشته موقتی بودند که تنها دو الی سه ماه به طول انجامید و بعد از آن ایرلاین‌ها به حالت اولیه بازگشتند و اقدام به بازسازی خود کردند که البته این بازسازی حدود 2 تا سه سال زمان برد.

از سوی دیگر دو حادثه اول تمام دنیا درگیر خود نکرده بود، اما متأسفانه کرونا مدت‌زمان بسیار بیشتری ادامه خواهد داشت و اقتصاد تمام جهان را درگیر خود کرده است.

ازنظر شما در آینده پیش رو چه شرکت‌های هواپیمایی می‌توانند سرپا بمانند؟

بدون شک تعداد زیادی از شرکت‌های هواپیمایی در آینده از بین خواهند رفت، البته در این میان برخی از ایرلاین ها توانسته‌اند از هواپیماهای مسافربری به عنوان کارگو استفاده کنند که مقدار زیادی از درآمد خودشان را از طریق جا به جایی حمل و نقل کالا تأمین می‌کنند. از سوی دیگر دولت‌ها به شرکت‌های هواپیمایی خود تا حدودی کمک می‌کنند تا حداقل بتوانند  3 الی 4 ماه آینده در بازار باقی بمانند.

شما به چه میزان موافق کمک دولت به ایرلاین‌های ایرانی هستید؟

ما باید ببینیم که کمک کردن و یا نکردن دولت به ایرلاین ها، چه تأثیری در اقتصاد ملی خواهد گذاشت. کمک دولت به شرکت‌های هواپیمایی نباید یک کمک بدون هدف باشد؛ این هدف دولت باید به نحوی باشد که بتواند ایرلاین‌ها را زنده نگه دارد و از سوی دیگر  باعث پروش این صنعت شود.

بنده کاملاً موافق کمک کردن دولت به ایرلاین‌ها هستم چرا که اگر شرکت‌های هواپیمایی از بین بروند، کاملاً ارتباط مردم از بین خواهد رفت، اما مهم است که کمک دولت به ایرلاین ها به چه نوعی خواهد بود.برای مثال اکنون دولت آمریکا به ایرلاین‌های کشورش کمک می‌کند به شرطی که آن‌ها کارمندان خود را اخراج نکنند. اروپا نیز به مانند آمریکا اقدام به کمک به ایرلاین‌های خود کرده است، برای مثال لوفت هانزا حدود 70 میلیارد دلار از دولت آلمان کمک مالی دریافت کرده است.

یک بازار سالم هوایی، لازمه پیشرفت یک کشور است از همین رو ایرلاین‌های ایرانی نیز نیازمند کمک دولت هستند؛ بدون شک بدون صنعت هواپیمایی، دولت‌ها نمی‌توانند اقتصادشان را شکوفا نگه دارند.

یکی از حوزه‌هایی که به شدت تحت تأثیر زیان ناشی از کرونا قرار گرفته‌اند فرودگاه‌ها هستند؛ به طوری که بیش از 85 درصد درآمدهای شرکت فرودگاه‌ها از عملیات پروازی کاهش یافته است، نظر شما در این رابطه چیست؟

بله همین‌گونه است، اما تنها فرودگاه‌ها نیستند که زیان داده‌اند؛ در حال حاضر کارخانه‌های سازنده قطعات و هواپیماسازی، هتل‌ها، صنعت گردشگری، رستوران‌ها و … به شدت تحت تاثیر صنایع دیگری مانند حمل‌ونقل هوایی هستند که مشتریانشان از طریق شرکت‌های هواپیمایی تزریق می‌شوند. بسیاری از حوزه‌ها به دلیل عدم مسافرت مردم، درآمد خود را از دست داده‌اند، به همین دلیل دولت باید به صورت بسیار اصولی کاری انجام بدهد که شرکت‌های هواپیمایی بتوانند سرپا بمانند.

برخی معتقدند که شرکت‌های هواپیمایی باید از شرایط زمین‌گیری هواپیماها در دنیا استفاده کنند و اقدام به خرید هواپیما کنند؛ آیا به نظر شما این برای ایرلاین‌ها یک فرصت است؟

مشکل اصلی صنعت هواپیمایی تحریم‌ها است، در حال حاضر بسیاری از فرودگاه‌های دنیا به ایرلاین‌های ایرانی سوخت نمی‌دهند و یا حتی برخی از فرودگاه اجازه ورود هواپیماهای ایرانی را نمی‌دهند اگر هم اجازه ورود بدهند موقعیت آن‌ها بسیار نامناسب است. تنها راه خرید و نوسازی ناوگان هواپیمایی رفع تحریم‌ها خواهد بود و از نظر بنده وجود هواپیما در بازار به علت زمین‌گیری، نمی‌توانند به صنعت هواپیمایی ما کمک زیادی کند.

از نظر شما چه اقداماتی میتواند بعد از پساکرونا وضعیت صنعت هواپیمایی ایران را به حالت عادی بازگرداند؟

به نظر بنده در سال جاری و سال آینده، شرکت‌های هواپیمایی به شدت ضرر خواهند کرد و تصور بنده بر این است که ضرر ایرلاین ها در جهان حداقل در سال 2020 بیش از 100 میلیارد دلار خواهد بود و برای اینکه صنعت هوایی بخواهد به حالت عادی برگردد بیش از سه سال زمان خواهد برد.

از سوی دیگر تا زمانی که تحریم‌ها گریبان صنعت هواپیمایی کشور را گرفته باشد و هواپیماهای ما نتوانند آزادانه به کشورهای دیگر پرواز کنند مشکلات این صنعت همچنان ادامه خواهد داشت. متأسفانه مشکلات داخلی ما حتی مانع جذب توریست شده است؛ اگر شما به کشوری مانند دبی و ترکیه نگاه کنید این‌ها به علت جذب توریست و نبود تحریم‌ها توانسته‌اند به قطب‌های بزرگ صنعت هواپیمایی تبدیل شوند.

در حال حاضر کشورهای بسیار زیادی در جذب توریست موفق عمل کرده‌اند چراکه می‌دانند توریست با خودش درآمد می‌آورد؛ یکی از راهه‌ای توسعه صنعت هوایی در ایران میتواند جذب توریست باشد اما برای این کار نیاز به تسهیل ورود گردشگر به کشور داریم.

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از تین نیوز


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو