پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | آیا شرکت فرودگاه ها می تواند سود بانکی دریافت کند؟

تاریخ خبر: // کد خبر: 293738 // // // //


آیا شرکت فرودگاه ها می تواند سود بانکی دریافت کند؟

طبق قانون بودجه سال ۹۹ دستگاه هایی که از بودجه کل کشور ارتزاق می‌کنند نمی‌توانند سود بانکی دریافت کنند و بانک‌ها نیز نباید سود پرداخت کنند.


آیا شرکت فرودگاه ها می تواند سود بانکی دریافت کند؟

طبق قانون بودجه سال ۹۹ کل کشور دستگاه هایی که از بودجه کل کشور ارتزاق می‌کنند مجاز به دریافت سود از حساب‌های موجود در بانک‌های دولتی و غیر دولتی نیستند.

بر این اساس موضوع سود بانکی دستگاه‌های مربوطه سه وجه دارد:

۱- دستگاه‌های که از بودجه کل کشور استفاده می‌کنند به میزان اعتبار دریافتی از بودجه کل کشور مجاز به دریافت سود از حسابهای بانکی (حساب جاری، پشتیبان و سپرده‌گذاری کوتاه مدت و بلندمدت) مفتوح در بانک‌های دولتی و غیر دولتی نیستند.

۲- در اجرای این حکم بانک‌های دولتی و غیردولتی نیز مجاز به پرداخت سود به حساب دستگاههای اجرایی که فاقد قوانین و مقررات برای دریافت سود هستند، نمی‌باشند.

۳- البته قانون‌گذار در بودجه برخی از دستگاه‌ها و نهادها را نیز از این قاعده مستثنا کرده است: بانک‌ها، شرکت‌های بیمه دولتی، سازمان بورس و اوراق بهادار، صندوق ها، دانشگاهها و مؤسسات پژوهشی و دستگاههای مأذون از مقام معظم رهبری و هر یک از دستگاههای اجرایی که در قوانین و مقررات و یا اساس نامه مجاز به دریافت سود می‌باشند، از شمول این حکم مستثنا هستند.

بنابراین از ابتدای سال ۱۳۹۹ سود دریافتی ناشی از سپرده‌های دارای مجوز دستگاه های مشمول به استثنای بانک‌ها، بیمه ها، سازمان بورس و اوراق بهادار، صندوق ها، نهادهای عمومی غیردولتی و دستگاههای مأذون از مقام معظم رهبری به عنوان در آمد اختصاصی آن دستگاه محسوب و به حساب متمرکز خزانه وجوه درآمد اختصاصی واریز می‌شود و به صورت صد در صد (۱۰۰٪) دریافت و مطابق قوانین و مقررات مربوطه پرداخت می‌شود.

در صورتی که این مباحث رعایت نشود در حکم تصرف غیر قانونی در وجوه و اموال عمومی محسوب می‌شود.

 

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از گسترش نیوز


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو