پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | شهید شیرودی نقشی اساسی در روزهای ابتدایی دفاع مقدس داشت

تاریخ خبر: // کد خبر: 294042 // // //


شهید شیرودی نقشی اساسی در روزهای ابتدایی دفاع مقدس داشت

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان کرمانشاه گفت: شهید شیرودی نقشی اساسی و بی بدیل در روزهای ابتدایی دفاع مقدس داشت.


شهید شیرودی نقشی اساسی در روزهای ابتدایی دفاع مقدس داشت

سردار ناصر باباخانی ضمن گرامی داشت یاد و خاطره شهدای هوانیروز در دوران دفاع مقدس و به ویژه شهید شیرودی اظهار داشت: علی اکبر شیرودی روز ۲۵ دی ۱۳۳۴ در بالاشیرود در شهرستان تنکابن استان مازندران به دنیا آمد و بعد از اتمام دورهٔ ابتدایی، در یکی از دبیرستان‌های تهران ثبت نام کرد و تا مقطع دیپلم ادامه تحصیل داد.

وی افزود: شهید شیرودی، در سال ۱۳۵۱ به دورهٔ مقدماتی آموزش خلبانی وارد ارتش شد و پس از گذراندن دورهٔ کامل خلبانی بالگرد جنگنده کبرا شد و به اصفهان منتقل شد و در غائله کردستان و سرکوب ضد انقلاب در کردستان و پاوه نقش تعیین کننده‌ای داشت.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان کرمانشاه بیان داشت: این شهید بزرگوار با شروع جنگ تحمیلی در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ به منطقهٔ کرمانشاه اعزام و در پادگان ابوذر فرمانده تیم آتش منطقه هوانیروز را به دست گرفت و در روزهای ابتدایی دفاع مقدس طول ۱۲ ساعت پرواز چندین مأموریت عملیاتی را رهبری کرد و به همین علت به درجه سروانی ارتقا پیدا کرد.

این مسئول ادامه داد: به جرأت می‌توان گفت که یکی از عوامل بازدارنده ماشین جنگی صدام جنایتکار در منطقه غرب اقدامات مقتدرانه و اثر گذار و مستمر هوانیروز در طول روزها و ماه‌های ابتدایی دوران دفاع مقدس بود که شهید شیرودی نقش اصلی و اساسی در آن داشت.

سردار باباخانی تصریح کرد: شهید شیرودی در آخرین عملیات پروازی خود (۸ اردیبهشت ۱۳۶۰) در منطقه بازی دراز، هنگامی که عراق لشکری زرهی با ۲۵۰ تانک و با پشتیبانی توپخانه و خمپار ه انداز و چند فروند جنگنده، برای بازپس گیری ارتفاعات «بازی دراز» به سوی سرپل‌ذهاب گسیل داشته بود، به مقابله با آنان پرداخت و پس از انهدام چندین تانک مورد اصابت گلوله تانک دشمن قرار گرفت و در منطقه کوره موش به شهادت رسید و مقام معظم رهبری «مدظله العالی» از وی به‌عنوان اولین نظامی‌ای که در نماز به او اقتدا کرده‌است یاد کرد و این شهید را مکتبی، مؤمن و جنگنده در راه خدا توصیف کرد.

وی گفت: پیکر شهید شیرودی در محوطه امامزاده حسین شهر شیرود تنکابن به خاک سپرده شد و ضمناً در محل شهادت این شهید در روستای زرین جوب منطقه کوره موش شهرستان سرپل ذهاب در تیرماه ۱۳۸۹ یادمانی احداث شد که همه ساله کاروان‌های راهیان نور از این یادمان بازدید می‌کنند.

 

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو