پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | ورود نظام بانکی به صنعت هوایی/ مشارکت در خرید هواپیما توسط یک بانک خصوصی

تاریخ خبر: // کد خبر: 294147 // // // // // // //


ورود نظام بانکی به صنعت هوایی/ مشارکت در خرید هواپیما توسط یک بانک خصوصی

یکی از بانک های خصوصی با ورود به پروژه‌های هوایی در خرید هواپیما با شرکت های هواپیمایی مشارکت دارد.


ورود نظام بانکی به صنعت هوایی/ مشارکت در خرید هواپیما توسط یک بانک خصوصی

خرید هواپیما در کشور از سال های قبل همواره جزو موضوعات اصلی بوده و به همین دلیل نیز از سال ها قبل طرح های مشارکتی بین صندوق توسعه ملی با برخی بانک ها برای خرید هواپیما در دستور کار بوده است.

طی سال های اخیر برخی از بانک ها به عنوان بانک عامل برای خرید هواپیما انتخاب شده اند تا به صنعت هوایی کشور کمکی کرده باشند؛ یکی از این بانک ها، بانک پارسیان است که سه طرح اعتباری مهم برای خرید هواپیما در سال های قبل از 98 داشته است که همچنان ادامه دارد.

از مهم ترین طرح های اعتباری بانک پارسیان عبارتند از؛ طرح مشارکت در خرید هواپیما برای شرکت هواپیمایی ماهان با عاملیت صندوق توسعه ملی به مبلغ 63 میلیون دلار،‌ طرح مشارکت در خرید دو هواپیما برای شرکت هواپیمایی زاگرس از محل منابع داخلی بانک به مبلغ 25 میلیون دلار و طرح مشارکت در خرید هواپیما برای شرکت هواپیمایی معراج از محل منابع داخلی بانک به مبلغ 432 میلیارد ریال .

توسعه ناوگان هوایی مهمترین هدفی است که در بخش حمل و نقل هوایی در دستور کار مسئولان است و برهمین اساس هم اکثر ایرلاین ها به دنبال نوسازی و جوان سازی ناوگان هوایی خود هستند.

گفتنی است،‌ محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی ایران در ماه های پایانی سال قبل اعلام کرده بود قرار است سه هواپیمای ایرباس در آینده نزدیک وارد ایران شود.

این خبر با توجه به تحریم های سخت آمریکا علیه ایران تعجب بسیاری از رسانه های خارجی را به همراه داشت چراکه این تحریم ها باعث لغو بسیاری از سفارش های هواپیما در اواخر 2018 شد که هواپیماهای ایرباس را هم شامل می‌شد.

پس از امضای قرارداد برجام در 2015 خطوط هوایی ایران خرید هواپیما را آغاز کردند و سفارش صد هواپیمای ایرباس با ارزش تخمینی 27 میلیارد دلار و 80 جت بوئینگ با ارزش 16.6 میلیارد دلار و همچنین 40 هواپیمای توربوجت از شرکت هواپیماسازی ای تی آر ثبت شد. ولی از سرگیری تحریم های آمریکا در اواخر 2018 باعث توقف تحویل این هواپیما ها شد و تنها سه هواپیما توسط ایرباس و 13 هواپیما توسط ای تی آر تحویل داده شدند که در این رابطه بانک پارسیان در واردات 5 فروند هواپیمای ATR برای شرکت هواپیمایی هما همکاری نموده است

ایران از آن زمان به گزینه های دیگری مانند سوپرجت سوخوی روسیه روی آورده است و حتی طرح هایی برای ساخت هواپیمای مسافربری خود را دارد. ولی این طرح ها هم به خاطر فشار تحریم ها و هزینه ها متوقف شدند.

 

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از تسنیم


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو