پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | سه فرودگاه اول در جابجایی مسافر در اسفند 98

تاریخ خبر: // کد خبر: 294423 // // // //


سه فرودگاه اول در جابجایی مسافر در اسفند 98

در اسفند 98، فرودگاه های مهرآباد تهران، مشهد و شیراز به ترتیب پرترافیک ترین فرودگاه های ایران بودند.


سه فرودگاه اول در جابجایی مسافر در اسفند 98

معاون برنامه ریزی، نظارت و امور اقتصادی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران از جابجایی بیش از یک میلیون و ۶۶۱ هزار مسافر در فرودگاه‎‌های تحت مالکیت شرکت فرودگاه‎ها و ناوبری هوایی ایران و فرودگاه امام خمینی در اسفند سال گذشته خبر داد.
حمیدرضا سیدی با اعلام این خبر افزود: فرودگاه ‎های تحت مالکیت این شرکت و فرودگاه امام در اسفند ۹۸، با انجام ۱۷ هزار و ۷۲۵ عملیات نشست و برخاست توانستند بیش از یک میلیون و ۶۶۱ هزار مسافر را به همراه بیش از ۱۷ میلیون کیلوگرم بار و مرسولات پستی جابجا کنند.

وی افزود: در اسفند گذشته، فرودگاه مهرآباد با 6 هزار و ۶۴۶ عملیات و با جابه‎جایی بیش از ۶۲۶ هزار مسافر، پر ترافیک‌ترین فرودگاه کشور بود و پس از آن، فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد با دو هزار و ۸۸ نشست و برخاست با اعزام و پذیرش حدود ۲۴۸ هزار مسافر، دومین فرودگاه پرترافیک کشور بود.

به گفته معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت فرودگاهها، فرودگاه شهید دستغیب شیراز با هزار و ۳۷۰ نشست و برخاست و اعزام و پذیرش بیش از ۱۱۴ هزار مسافر در جایگاه سومین فرودگاه کشور در اسفند گذشته قرار گرفت.

سیدی افزود: در بخش حمل بار (کارگو)، فرودگاه مهرآباد با ارسال و پذیرش بیش از پنج میلیون کیلوگرم بار و مرسولات در رتبه نخست قرار دارد و پس از آن فرودگاه امام خمینی با ارسال و پذیرش بیش از سه میلیون و ۶۰۰ هزار کیلوگرم بار و فرودگاه مشهد با ارسال و پذیرش حدود دو میلیون و ۴۰۰ هزار کیلوگرم بار در رتبه‎های بعدی قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه سهم پرواز‌های داخلی از کل پرواز‌های اسفند ۹۸، نشست و برخاست ۱۶ هزار و ۴۵۳ فروند هواپیماست که طی آن حدود یک و نیم میلیون مسافر و حدود ۱۳ میلیون کیلوگرم بار منتقل شده ‎است، افزود: با توجه به اینکه تمام پرواز‌های فرودگاه مهرآباد داخلی است، در این بخش، این فرودگاه در رتبه نخست قرار دارد و پس از آن فرودگاه مشهد با ۱۹۲۱ نشست و برخاست و حدود ۲۳۰ هزار اعزام و پذیرش مسافر و ارسال و پذیرش حدود دو میلیون کیلوگرم بار در جایگاه دوم و فرودگاه شیراز با ۱۲۹۰ فروند نشست و برخاست، اعزام و پذیرش بیش از ۱۰۷ هزار مسافر و ارسال و پذیرش بیش از ۹۲۹ هزار کیلوگرم بار در جایگاه سوم فرودگاه‌های کشور قرار دارد.

وی گفت: همچنین سهم پرواز‌های خارجی اسفند ۹۸، در فرودگاه‎های بین‎المللی تحت مالکیت شرکت فرودگاه‎ها نیز، نشست و برخاست هزار و ۲۷۲ فروند هواپیما است که طی آن، حدود ۱۴۶ هزار مسافر اعزام و پذیرش شدند و بیش از چهار میلیون کیلوگرم بار ارسال و پذیرش شد.

به گفته سیدی، در بخش پرواز‌های خارجی، فرودگاه امام خمینی با نشست و برخاست ۹۳۶ فروند هواپیما، اعزام و پذیرش حدود ۱۱۴ هزار مسافر و ارسال و پذیرش حدود سه میلیون و ۶۰۰ هزار کیلوگرم بار و مرسولات، در رتبه نخست قرار گرفته است و پس از آن فرودگاه مشهد با میزبانی ۱۶۷ فروند هواپیما، اعزام و پذیرش بیش از هزار مسافر و ارسال و پذیرش بیش از ۳۷۹ هزار کیلوگرم بار و فرودگاه شیراز با نشست و برخاست ۸۰ فروند هواپیما، اعزام و پذیرش حدود ۷۵۰۰ مسافر و ارسال و پذیرش بیش از ۱۶۳ هزار کیلوگرم بار در رتبه‎های دوم و سوم قرار گرفتند.

وی افزود: در اسفند سال گذشته همچنین ۸۰ درصد نشست و برخاست کل پرواز‌ها به ترتیب در ۱۰ فرودگاه مهرآباد، مشهد، شیراز، اهواز، کیش، امام خمینی، اصفهان، بندرعباس، تبریز و عسلویه انجام شد و ۸۰ درصد نشست و برخاست پرواز‌های بین المللی به ترتیب در دو فرودگاه امام خمینی و مشهد انجام شده است.

به گفته معاون برنامه ریزی، نظارت و امور اقتصادی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، نحوه توزیع پرواز‌ها در ساعات شبانه روز و روز‌های هفته نشان می‌دهد که در ۲۴ ساعت شبانه روز، اوج پرواز‌ها در ساعت ۸ بامداد و در روز‌های هفته، اوج پرواز‌ها در روز شنبه بوده است.

سیدی افزود: ۹۳ درصد پرواز‌های داخلی به پرواز‌های مسافری اختصاص دارد که ۹۲ درصد اعزام و پذیرش مسافر و ۷۷ درصد ارسال و پذیرش بار و پست را شامل می‌شود.

 

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از عصر ایران


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو