پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | آمریکا یک شرکت سوئیسی را به دلیل خدمات رسانی به ایران جریمه کرد

تاریخ خبر: // کد خبر: 294559 // // // خبر مهم


آمریکا یک شرکت سوئیسی را به دلیل خدمات رسانی به ایران جریمه کرد

یک شرکت سوئیسی که برای یافتن چمدان‌های گمشده در فرودگاه به ایران خدمات داده بود ۷.۸ میلیون دلار توسط خزانه‌داری آمریکا جریمه شد.


آمریکا یک شرکت سوئیسی را به دلیل خدمات رسانی به ایران جریمه کرد

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا موسوم به «اوفاک» (OFAC) شرکت سوئیسی فناوری «سیتا» (SITA) را به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار جریمه کرد.

این جریمه بخشی از مجازات ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلاری است که آمریکا برای شرکت‌های فناوری بین المللی در نظر گرفته است که تحریم‌ها علیه برخی از کشور‌ها از جمله ایران و سوریه را نقض کرده اند.

بر این اساس، شرکت سیتا با ارائه خدمات فناوری به شرکت‌های هواپیمایی ایران طبق ادعای بی اساس آمریکا با فعالیت‌های تروریستی در ایران و سوریه همکاری داشته است.

از آنجا که این شرکت سوئیسی مقید به اجرای همه محدودیت‌هایی که OFAC به شرکت‌های آمریکایی تحمیل می‌کند، نیست، به نظر می‌رسد برخی از معاملات سیتا با شرکت‌های هواپیمایی ایران طبق قانون آمریکا ممنوع نیست، اما بنابر برخی توافقنامه‌ها استفاده از منابعی که در داخل آمریکاست همچون سِروِرهای این شرکت در آمریکا، غیرقانونی است.

چنین توافقنامه‌ای نشان می‌دهد تعاملات شرکت‌های فناوری غیرآمریکایی و مشتریان آن‌ها با کشور‌هایی که هدف تحریم‌های آمریکا هستند، در برخی مواقع، مشکل ساز شده و جریمه‌های قابل توجهی را به سبب نقض قوانین آمریکا متحمل می‌شوند.

سیتا یک شرکت ارائه دهنده خدمات آی تی در سوئیس است که در بخش صنعت حمل و نقل هوایی تجاری فعالیت دارد و به حدود ۴۰۰ شرکت بین المللی هواپیمایی خدمات می‌دهد. هواپیمایی ماهان ایر و کاسپین ایر ایران و هواپیمایی سوریه از مواردی هستند که از خدمات سیتا استفاده می‌کردند. اما دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا، شرکت سیتا را به واسطه نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران و سوریه مجازات کرده است.

گفته می‌شود سیتا برای ارائه خدمات فناوری به شرکت‌های هواپیمایی ایران و سوریه از منابع محاسباتی سرور‌های مستقر در آمریکا استفاده کرده است. از این سرور‌های رایانه‌ای برای یافتن چمدان‌های گمشده در فرودگاه‌های ایران استفاده می‌شد. همین امر، زمینه را برای جریمه شرکت سیتا فراهم کرد. سیتا نخستین شرکتی است که به این دلیل مجبور به پرداخت چنین جریمه بزرگی شده است.

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از باشگاه خبرنگاران جوان


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو