پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | تأثیرات کرونا بر پروازهای داخلی در فروردین 99/ کاهش 85 درصدی پروازهای عبوری

تاریخ خبر: // کد خبر: 298628 // // //


تأثیرات کرونا بر پروازهای داخلی در فروردین 99/ کاهش 85 درصدی پروازهای عبوری

با شیوع کرونا و کاهش تقاضای سفرهای هوایی، پروازهای عبوری و اعزام و پذیرش مسافر در کشور هم کاهش یافت به طوری که در فروردین ماه 1399 اعزام و پذیرش مسافر 80 درصد نسبت به ماه مشابه سال گذشته کاهش داشته است.


تأثیرات کرونا بر پروازهای داخلی در فروردین 99/ کاهش 85 درصدی پروازهای عبوری

در چند ماه اخیر، شیوع ویروس کرونا در دنیا موجب رکود در کسب و کارها خصوصا حمل و نقل شد و در این بین تقاضای سفرهای هوایی در دنیا و طبیعتا کشور ایران کاهش بسزایی داشت.

امروز گروه آمار هوانوردی و فرودگاهی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، عملکرد فروردین ماه سال 99 را گزارش کرد که این آمار در هر چهار بخش «نشست و برخاست هواپیما»، «اعزام و پذیرش مسافر»، «ارسال و پذیرش بار و پست» و «پروازهای عبوری» کاهشی است.

البته باید توجه داشت که شیوع ویروس کرونا در اغلب کشورهای دنیا و کشور ما موجب کاهش بسزای تقاضای سفر و همچنین پروازها شده است و این آمار کاهشی، ناشی از شیوع این بیماری است.

طبق این گزارش در فروردین ماه 1399 نشست و برخاست ها 70 درصد نسبت به ماه مشابه سال گذشته کاهش داشته است.

همچنین در فروردین ماه 1399 اعزام و پذیرش مسافر 80 درصد نسبت به ماه مشابه سال گذشته کاهش داشته است.

در فروردین ماه 1399 ارسال و پذیرش بار و پست 79 درصد نسبت به ماه مشابه سال گذشته کاهش داشته است.

از سوی دیگر در فروردین ماه 1399 پروازهای عبوری 85 درصد نسبت به ماه مشابه سال گذشته کاهش داشته است.

البته باید توجه داشت که شیوع ویروس کرونا در اغلب کشورهای دنیا و کشور ما موجب کاهش بسزای تقاضای سفر و همچنین پروازها شده است و این آمار کاهشی ناشی از شیوع این بیماری است.

بنابراین گزارش در فروردین  سال جاری در مجموع ۹هزار و ۲۴۹ هزار نشست و برخاست در فرودگاه‌های کشور انجام شده و ۷۵۲ هزار و۷۶۷ مسافر و  ۹ میلیون و ۷۹ هزار و۸۵۸ کیلوگرم بار توسط این پروازها جابه‌جا شد.

کل پروازهای فرودگاه‌های تحت مالکیت شرکت فرودگاه ها در فروردین ماه ۱۳۹۹ نسبت به ماه مشابه سال گذشته در نشست و برخاست ۷۰ درصد، در اعزام و پذیرش مسافر ۸۰ درصد و در ارسال و پذیرش بار و پست ۷۹ درصد کاهش داشته است.

در این ماه در فرودگاه مهرآباد تهران ۳ هزار و ۵۷۳ نشست و برخاست انجام و ۳۰۲ هزار و ۴۳۱ نفر جابه‌جا شده‌اند که نسبت به ماه مشابه سال گذشته به‌ترتیب ۶۴ و ۷۵ درصد کاهش و نسبت به ماه پیش از آن به ترتیب ۴۶ و ۵۲ درصد کاهش داشته است؛ فرودگاه مهرآباد با این تعداد پرواز ۳۶.۰۱ درصد کل نشست و برخاست‌های کشور و ۳۷.۹۳ درصد از جابجایی مسافران در سطح کشور را به خود اختصاص داده و در رتبه اول فرودگاه‌های پرتردد کشور ایستاده است.

رتبه‌های دوم و سوم فرودگاه‌های پر پرواز کشور در فروردین ماه متعلق به فرودگاه‌های شهید هاشمی‌نژاد مشهد با ۸۴۸  نشست و برخاست و ۸۹هزار و ۹۲۱ مسافر و اهواز با ۷۹۵ نشست و برخاست و ۶۸ هزار و ۸۰۹ مسافر است که به ترتیب ۸.۶۴  درصد و ۸.۰۱ درصد از کل نشست و برخاست‌ها در این فرودگاه‌ها انجام شده و به ترتیب ۱۱.۳۵ درصد و ۸.۶۳  درصد از مسافران در این فرودگاه‌ها جابجا شده اند. فرودگاه‌های شیراز، اصفهان، بندرعباس، تبریز، کرمان، زاهدان و بوشهر در رتبه‌های ۴ تا ۱۰ پر ترددترین فرودگاه‌های کشور قرار دارند.

بر اساس این گزارش در فروردین ماه ۱۳۹۹ حداقل ۸۰ درصد نشست و برخاست کل پروازها به ترتیب در ۹ فرودگاه مهرآباد، مشهد، اهواز، شیراز، اصفهان،بندرعباس، تبریز، امام خمینی (ره) و عسلویه انجام پذیرفته است.همچنین ۹۵.۸ درصد کل پروازها داخلی و ۴.۱ درصد خارجی بوده است.

همچنین در فروردین حداقل ۸۰ درصد نشست و برخاست پروازهای داخلی به ترتیب در ۸ فرودگاه مهرآباد، مشهد، اهواز، شیراز،اصفهان، بندرعباس، تبریز و عسلویه انجام پذیرفته است.

در این مدت مجموعا ۸هزار و ۸۵۵ نشست و برخاست داخلی در کشور انجام شده که ۷۲۸ هزار و ۸۶۰ نفر با استفاده از این پروازها جابجا شده‌اند، این آمار نسبت به مدت مشابه در سال گذشته به ترتیب ۶۴  و ۷۵درصد کاهش داشته است، همچنین میزان نشست و برخاست ۴۸ درصد، اعزام و پذیرش مسافر ۵۵ درصد و ارسال و پذیرش بار و پست ۴۷ درصد نسبت به ماه گذشته کاهش داشته است.

طبق این گزارش از آنجا که فرودگاه مهرآباد تهران مختص پروازهای داخلی است، این فرودگاه در رتبه اول پروازهای داخلی کشور نیز قرار دارد و در مجموع ۳۶.۰۱ درصد از پروازهای داخلی در این فرودگاه انجام شده و ۳۷.۹۳ درصد مسافران داخلی از طریق این فرودگاه جابجا شده اند.

در این مدت فرودگاه امام خمینی با ۳۳۳ نشست و برخاست و اعزام و پذیرش ۱۹ هزار و ۲۰۰ مسافر بیشترین حجم پروازهای مسافری را به خود اختصاص داده است. علاوه بر این در این مدت ۲ میلیون و ۷۲۳ هزار و ۳۵ کیلوگرم بار و پست در این فرودگاه جا به جا شده است.

بر این اساس پروازهای بین المللی فرودگاه‌های تحت مالکیت شرکت در فروردین ماه ۱۳۹۹ نسبت به ماه مشابه سال گذشته در نشست و برخاست ۹۳ درصد، در اعزام و پذیرش مسافر ۹۷ درصد و در ارسال و پذیرش بار و پست ۸۴ درصد کاهش داشته است.

در فروردین ماه سال جاری نشست و برخاست‌های مسافری در فرودگاه‌های زاهدان و مشهد با متوسط ۱۰۶ مسافر در هر پرواز و در فرودگاه جهرم با متوسط ۱۹ مسافر در هر پرواز بیشترین و کمترین تراکم مسافر را به خود اختصاص داده اند.

شرکت‌های هواپیمایی زاگرس و پویا ایر به ترتیب با ۱۰۰ و ۷۵ درصد و شرکت‌های هواپیمایی سپهران و معراج به ترتیب با ۵ و ۷ درصد در پروازهای برنامه‌ای مسافری، بیشترین و کمترین درصد تأخیرات را دارند به عبارت دیگر شرکت‌های هواپیمایی سپهران و معراج بهترین عملکرد را داشته اند.

از سوی دیگر در این مدت ۱۶ درصد از پروازهای برنامه‌ای شرکت های هواپیمایی داخلی، دارای تأخیر بوده و همچنین در همین مدت، متوسط زمان تأخیر پروازهای تاخیردار ۸۷ دقیقه  برآورد شده است.

طبق این گزارش در ۲۴ ساعت شبانه روز، اوج پروازها ساعت ۱۸ و در روزهای هفته اوج پروازها در روز یکشنبه بوده است.

به گزارش فارس به هر حال شیوع کرونا اغلب کسب و کارها را در دنیا با چالش مواجه کرد و در این بخش بخش حمل و نقل خصوصا حمل و نقل هوایی و نیز گردشگری، بیشترین آسیب را از شیوع کرونا متحمل شدند، تقاضای سفر و پرواز کاهش یافت و اغلب هواپیماها زمین گیر شدند طوری که خیلی از فرودگاه های دنیا با کمبود جای پارک هواپیما مواجه شدند.

در این بین پروازهای داخلی هم با چالش مواجه شد و شرکت های هواپیمایی نیز دچار مشکل شدند، از سوی دیگر درآمد فرودگاه های کشور به عنوان شرکت درآمد-هزینه ای کاهش یافت.

* کاهش 76 درصدی تعداد مسافران فرودگاه مهرآباد در نیمه اول فروردین 99

مدیرکل فرودگاه مهرآباد در این باره به فارس گفته بود: کاهش چشمگیر پروازها، مسیرهای پروازی و همچنین مسافران هوایی، تعطیلی اماکن خدماتی و غرف تجاری، کاهش شدید موقعیت های پارک هواپیماها جهت پذیرش هواپیماهایی که به دلیل کرونا به اجبار استراحت می کنند و نگرانی فزآینده جهت حفظ سلامت کارکنان تبعاتی است که شیوع ویروس کرونا بر صنعت فرودگاهی داشته است.

به گفته ابراهیم مرادی کاهش میزان درآمدهای فرودگاه ها در خاورمیانه بیش از 53 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته خواهد بود، متاسفانه فرودگاه بین المللی مهرآباد در دومین ماه سال 99 نیز وصولی صفر را از محل و منابع درآمدی خود تجربه کرده است.

وی گفت که  تعداد پروازهای فرودگاه مهرآباد درنیمه اول فروردین 99، نسبت به مدت مشابه سال گذشته، حدود ۶۳ درصد کاهش داشته است، در سال گذشته در این بازه زمانی ۵ هزار و ۵۹۰ پرواز مسافر نوروزی جابه جا شد ولی امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا کاهش ۶۳ درصدی پروازها رخ داد و کلاً ۲ هزار و ۹۲ پرواز انجام گرفته است.

به گفته مدیرکل فرودگاه مهرآباد تعداد مسافران نیز از ۶۸۵ هزار و ۲۶۰ نفر به ۱۶۷هزار و ۳۶۰ نفر رسیده که با کاهش ۷۶ درصدی روبرو است.

خبرها حاکی از آن است که با کاهش شیوع کرونا و کمتر شدن قدرت این ویروس، پروازهای شرکت های هواپیمایی در دنیا در حال افزایش محدود و تدریجی  است.

 

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری فارس


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو