پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | آشنایی با روش های جلوگیری از سرماخوردگی در هواپیما

تاریخ خبر: // کد خبر: 298875 // // //


آشنایی با روش های جلوگیری از سرماخوردگی در هواپیما

برخی از مسافران بر این باورند که پس از هر بار سفر با هواپیما دچار بیماری می شوند. بسیاری از آنان دلیل بیماری خود را نمی دانند و آن را ناشی از خستگی سفر، ضعف یا حتی مسمومیت تلقی می کنند. با توجه به گستردگی بیماری و مشکلاتی که مسافران پس از هر بار پرواز با آن روبرو می شوند، این مسئله مورد توجه قرار گرفت و تحقیقات بسیاری در این زمینه انجام شدند. در این تحقیقات دلایل بیماری مسافران در سفرهای هوایی مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج بدست آمده حاکی از آن بود که هواپیماها حامل ویروس سرماخوردگی بوده و ریسک ابتلا به این بیماری را تا 20 درصد افزایش می دهند.


آشنایی با روش های جلوگیری از سرماخوردگی در هواپیما

برخی از مسافران بر این باورند که پس از هر بار سفر با هواپیما دچار بیماری می شوند. بسیاری از آنان دلیل بیماری خود را نمی دانند و آن را ناشی از خستگی سفر، ضعف یا حتی مسمومیت تلقی می کنند. با توجه به گستردگی بیماری و مشکلاتی که مسافران پس از هر بار پرواز با آن روبرو می شوند، این مسئله مورد توجه قرار گرفت و تحقیقات بسیاری در این زمینه انجام شدند. در این تحقیقات دلایل بیماری مسافران در سفرهای هوایی مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج بدست آمده حاکی از آن بود که هواپیماها حامل ویروس سرماخوردگی بوده و ریسک ابتلا به این بیماری را تا 20 درصد افزایش می دهند. براساس مقاله راه های جلوگیری از سرماخوردگی در هواپیما جالب است بدانید که روزنامه تحقیقات سلامتی زیست محیطی احتمال سرماخوردگی در پرواز را حدود 113 درصد بیشتر از حالت عادی عنوان کرد و دلیل آن را نزدیک بودن مسافران به هم، محیط بسته هواپیما، رطوبت پایین کابین پرواز و استشمام هوای مشترک دانست. اگر از جمله افرادی هستید که زیاد با هواپیما سفر می کنید، ادامه مطلب را مطالعه نمایید تا با روش های جلوگیری از سرماخوردگی در هواپیما آشنا شوید.

روش های جلوگیری از سرماخوردگی در هواپیما

نوشیدن آب کافی

اصلی ترین دلیل انتقال بیماری در هواپیما، کاهش رطوبت هوا بوده که باعث خشک شدن مخاط دهان و بینی می شود. با توجه به این نکته، لازم است همیشه دهان و گلوی خود را مرطوب نگاه دارید تا احتمال ابتلا به بیماری را تا حدی کاهش دهید. یکی از بهترین راه های جلوگیری از سرماخوردگی در هواپیما، نوشیدن آب کافی و هیدراته حفظ کردن جسم است. نوشیدن آب باعث ارتقای سیستم پاکسازی مجاری هوایی شده و از انتقال ویروس از ناحیه دهان جلوگیری می کند. توجه داشته باشید که مصرف آب زیاد در طول پرواز ممکن است دردسرهایی مانند مشکلات معده یا دل پیچه را با خود داشته باشد. برای جلوگیری از این مشکلات، بهتر است به میزان آب مصرفی خود دقت کرده و سعی کنید آب را جرعه جرعه و به مقدار کم بنوشید. علاوه بر این، می توانید از نوشیدنی های داغ مانند قهوه یا چای برای فعال نگه داشتن سیستم مخاطی و رطوبت دهان خود استفاده کنید. نوشیدنی های داغ علاوه بر تامین آب مورد نیاز بدن، با ایجاد بخار باعث حفظ رطوبت در غشاهای مخاطی شده و عملکرد دفاعی آن ها را افزایش می دهند. براساس تحقیقات انجام شده، غبارهای موجود در بینی می توانند در مقابل بیماری مقاومت کرده و از نفود انواع میکروب به بدن جلوگیری کنند. اما، برای اطمینان بیشتر می توان از اسپری های مخصوص برای حفظ خنکی غشای مخاطی درون بینی استفاده کرد. در صورتیکه به این اسپری ها دسترسی نداشتید، براساس مقاله روش های جلوگیری از سرماخوردگی در هواپیما پیشنهاد می کنیم صورت خود را دائما خیس کنید یا در یک حوله مرطوب نفس بکشید.

نوشیدن آب کافی

رطوبت کم در کابین هواپیما

براساس تحقیقات انجام شده، دلیل اصلی بیماری در هواپیما ویروس سرماخوردگی است. این ویروس تقریبا همیشه بوده و احتمال ابتلا به سرماخوردگی را در افراد بالا می برد. دلایل متعددی برای انتقال ویروس وجود دارند، اما مهمترین آنها میزان رطوبت پایین کابین هواپیماست. شاید بپرسید میزان رطوبت هوا چه تاثیری برای روی انتقال بیماری دارد؟ برای درک این مطلب بهتر است اطلاعات مختصری در مورد سیستم موکوسیلیاری (Mucociliary) داشته باشید. سیستم پاکسازی موکوسیلیاری یکی از اصلی ترین مکانیسم های دفاعی بدن بوده که به پاکسازی بخشهای هوایی گوناگون می پردازد. در واقع، می توان گفت این سیستم اولین سیستم دفاعی بوده که در برابر نفوذ بیماری مقاومت می کند و مانع از ورود انواع ویروس ها، باکتری ها و میکروب ها به بدن می شود. در صورتیکه دهان و گلو خشک باشد، این سیستم از کار می افتد و دفاعی در مقابل ورود بیماری به بدن نخواهد داشت. از طرف دیگر، پرواز هواپیما در ارتفاع بالا باعث کاهش میزان رطوبت در کابین شده و این مقدار را به زیر 10 درصد یا کمتر می رساند. در چنین شرایطی، مخاط دهان و بینی خشک شده که نتیجه آن از کار افتادن سیستم دفاعی مجاری هوایی است. با این تفاسیر، رطوبت کم را می توان اصلی ترین دلیل انتقال ویروس در هواپیما دانست که در کنار عوامل دیگری چون کنار هم بودن افراد درصد انتقال بیماری را افزایش می دهد.رطوبت کم در کابین هواپیما

استفاده از ماسک و سیستم تهویه هوا

یکی از مهمترین روش های جلوگیری از سرماخوردگی در هواپیما، استفاده از ماسک است. در طول پرواز و زمانیکه در داخل کابین هواپیما هستید، با یک ماسک دهان و بینی خود را بپوشانید. شاید بودن ماسک بر روی صورت کار سخت و غیر قابل تحملی باشد، اما در پیشگیری از ابتلا به بیماری بسیار موثر است. اگر ماسک ندارید یا نمی توانید آن را بر روی صورت خود تحمل کنید، سیستم تهویه هوای هواپیما را فراموش نکنید. تهویه بالای سر شما بهترین راه برای دور کردن میکروب ها از بینی و دهان شماست. پس از نشستن بر روی صندلی، تهویه را روشن کرده و زاویه آن را بر روی دستان خود تنظیم نمایید.

استفاده از ماسک و سیستم تهویه هوا

ضدعفونی کردن دست ها

دست شما از مهمترین عواملی بوده که می تواند باعث بیماری شود. محیط های عمومی مانند کابین هواپیما همیشه پر از میکروب و باکتری هستند. این میکروب ها بر روی بخش های مختلف هواپیما مانند شیشه ها، صندلی ها، دکمه های بالای سر شما و تمامی اشیایی که در کابین وجود دارند، می نشینند و برخی از آنها تا چند روز زنده می مانند. زمانیکه شما اشیای داخل هواپیما را لمس می کنید، دستانتان آلوده شده و با نزدیک کردن آنها به دهان و بینی میکروب ها وارد بدن می شوند. در نتیجه، راهی بی مثال برای جلوگیری از ورود میکروب و ویروس به بدن، شستن دائم دست ها با آب و صابون است. پیشنهاد می کنیم قبل از خوردن هرگونه خوراکی در هواپیما، دستان خود را ضدعفونی کنید. شاید شستن دست ها در هواپیما، آن هم زمانیکه باید از راهروی باریک به سمت عقب هواپیما بروید، کار چندان آسانی نباشد. در چنین مواقعی بهتر است از ضدعفونی کننده های الکلی برای تمیز کردن دستانتان استفاده کنید. به همراه داشتن یک ژل ضدعفونی کننده کوچک در داخل کیف خیال شما را تا حدی راحت کرده و به پیشگیری از بیماری کمک خواهد کرد.

ضدعفونی کردن دست ها

ضدعفونی کردن دهان

رعایت بهداشت دهان و دندان از جمله موارد دیگری است که می تواند به شما یاری دهد. در واقع، تمیز بودن دهان یک روش محافظتی محسوب شده و از تجمع میکروب و نفوذ آنها به بدن جلوگیری می کند. با توجه به اینکه بهره گیری از مسواک و خمیر دندان در طول پرواز کار آسانی نیست، پیشنهاد می کنیم به جای آن از دهانشویه ها برای تمیز نگه داشتن دهان و ضدعفونی کردن بهره مند شوید. با این کار ریسک ابتلا به بیماری را در حد اعلایی کاهش می دهید.

ضدعفونی کردن دهان

مصرف ویتامین ها

از جمله درمان های خانگی که اغلب ما برای پیشگیری از سرماخوردگی انجام می دهیم، مصرف ویتامین سی است. برای تامین ویتامین سی بدن معمولا میوه های تازه دارای این ویتامین را در رژیم روزانه خود می گنجانیم یا از قرص استفاده می کنیم. در هر حال، با این کار سیستم دفاعی بدن خود را قوی کرده و امیدواریم از سرماخوردگی در امان بمانیم. شاید خیلی منطقی نباشد که بگوییم مصرف ویتامین قبل از پرواز یا در حین آن می تواند شما را از ابتلا به بیماری نجات دهد، اما بی تاثیر هم نیست. می توانید چند روز قبل از سفر چند عدد مولتی ویتامین مصرف کرده و این کار را در طول سفر هم تکرار فرمایید. افرادی که قبل از سفر قرص ویتامین مصرف کرده اند، این روش را در پیشگیری از بیماری موثر دانسته و بر انجام آن اصرار دارند.

مصرف ویتامین ها

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از همگردی

دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو