پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | گزارشی کامل از سقوط هواپیمای ایرباس A320 پاکستانی + عکس و فیلم

تاریخ خبر: // کد خبر: 299105 // // // // // خبر مهم


گزارشی کامل از سقوط هواپیمای ایرباس A320 پاکستانی + عکس و فیلم

عصر روز جمعه ،یک فروند ایرباس 320 پاکستان به شماره پرواز 8303 در مسیر پروازی لاهور-کراچی،بدلیل نقص فنی منجر به از دست دادن موتورهای هواپیما و با وجود تلاش های سه باره خلبان برای فرود، دچار سانحه شده و سقوط نمود. منابع خبری ، گزارش از فوت 104 نفر از مجموع 107 سرنشین و کادر پرواز هواپیما می کنند. هنوز آمار دقیقی از مرگ مردم محلی ساکن در محل سقوط ، در دست نیست.


گزارشی کامل از سقوط هواپیمای ایرباس A320 پاکستانی + عکس و فیلم

به گزارش راشاتودی، یک فروند هواپیمای مسافری خطوط هوایی پاکستان(PIA) از نوع ایرباس(A320) در ساعت ۱۴ و ۴۵ دقیقه به وقت محلی در مسیر لاهور-کراچی(پرواز شماره 8303) و در نزدیکی فرودگاه شهر کراچی با 107 سرنشین(99 مسافر و 8 خدمه – از مجموع مسافران پرواز، 92 نفر در بخش اکونومی و 7 نفر در بخش بیزینس کلاس حضور داشتند) بدلیل نقص فنی ناشی از برخورد پرنده به هواپیما( احتمالات اولیه) و ایجاد عدم تعادل و برخورد با ساختمان های اطراف فرودگاه، سقوط کرد .شبکه‌های خبری پاکستان با پخش آخرین تبادل پیام میان خلبان هواپیمای ایرباس ۳۲۰ و برج مراقبت در کراچی، اعلام کردند، از کار افتادن موتور هواپیما، باز نشدن چرخ‌ها و آتش سوزی از دلایل حادثه امروز به نظر می‌رسد.

مقام‌های سازمان هواپیمایی پاکستان و شاهدان عینی گفته‌اند خلبان سه بار برای فرود آمدن روی باند فرودگاه کراچی تلاش و در نهایت روی ساختمان‌های نزدیک فرودگاه سقوط کرده است. گفتنی است که شیوع ویروس کرونا منجر به متوقف شدن عملیات پروازهای داخلی و خارجی پاکستان شده ، اما این کشور یک هفته پیش پروازهای محدود داخلی را دوباره از سرگرفته بود.

چه کسانی در هواپیما حضور داشتند:

برخلاف اخبار اولیه مخابره شده مبتنی بر کشته شدن تمامی سرنشینان این پرواز، برخی از شاهدان عینی از محل حادثه به خبرنگاران گفتند که بخش انتهای بدنه هواپیما، اولین قسمتی بود که با زمین برخورد داشته ، لذا احتمال زنده ماندن برخی از سرنشینان این هواپیما که در قسمت جلوی هواپیمای بودند، وجود دارد.ساعاتی بعد از وقوع حادثه ،شبکه‌های خبری پاکستان گزارش کردند که سه نفر در هواپیما زنده مانده اند. از جمله افراد زنده مانده، رئیس بانک پنجاب (یکی از سرنشینان هواپیمای حادثه دیده) است که ، به شکل معجزه آسا زنده مانده و هم اکنون در بیمارستان در شرایط پایدار بسر می‌برد.مسئولان امنیتی پاکستان نام مسافر دیگر را محمد زبیر اعلام کرده‌اند. بر اساس گفته‌های اعضای خانواده، مسافر سوم خالد شردیل نام دارد و به دلیل وخیم بودن حالش در بخش مراقبت‌های ویژه بستری است.

در خصوص وضعیت حضور یا عدم حضور مسافران ایرانی در هواپیمای ساقط شده ، رضا جعفرزاده -سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری-  توضیح داد که ، تاکنون گزارشی مبنی بر اینکه مسافر ایرانی در این پرواز حضور داشته است به دستمان نرسیده اما بررسی ها ادامه خواهد داشت.

* تکمیلی: بر اساس آخرین اخبار تنا دوتن از سرنشینان هواپیما اعلام شده اند.ظفر مسعود رئیس بانک روی صندلی 1C و محمد زبیر (مهندس) روی صندلی 10C نشسته بودند.

صندلی های بازماندگان سانحه

ویدئویی از نجات یکی از بازماندگان سقوط (در این ویدئو به هویت مسافر اشاره نشده است)

***

روزنامه Dawn  نوشت ، انصار نخوی، مدیر برنامه ۲۴ News( یکی از خبرنگاران ارشد کشور پاکستان) در این حادثه هوایی جان خود را از دست داده است.

پیام های تسلیت :

«عمران خان» نخست وزیر پاکستان در واکنش به این حادثه ضمن ابراز تاسف به خانواده جانباختگان این حادثه از آغاز تحقیقات فوری درباره دلیل وقوع این حادثه هوایی خبر داد. همچنین ، مقام‌های عالی رتبه سیاسی و نظامی، رهبران احزاب و روسای پارلمان این کشور در پیام‌های جداگانه‌ای، حادثه سقوط هواپیمای مسافربری و تلفات جانی را به مردم و خانواده قربانیان تسلیت گفتند.

همچنین در ساعات اولیه وقوع این سانحه ، پیام های تسلیتی از طرف سخنگوی وزارت امور خارجه ، معاون اول رئیس جمهور و شخص رئیس جمهور برای مقامات هم تراز پاکستانی ارسال شد.

تاریخچه برخی از سوانح هوایی روی داده در کشور پاکستان:

کشور پاکستان از نظر وقوع سوانح هوائی ، متاسفانه در وضعیت مناسبی قرار ندارد. برخی از مهمترین سوانح هوایی روی داده در این کشور بشرح زیر است. پس سقوط دو فروند هواپیمای مسافربری و باری ایلوشن در تیرماه و آذرماه ۱۳۸۹ در شهرهای اسلام آباد و کراچی که به کشته شدن ۱۳۲ تن منجر شد، این سانحه هوایی پر تلفات  طی پنجاه سال گذشته در پاکستان ، رقم خورد.

*** ۲۰ می‌۱۹۶۵/ ۳۰ اردیبشهت ۱۳۴۴، سقوط بویینگ ۷۰۷ متعلق به شرکت هوایی دولتی پاکستان (پی. آی. ‌ای) در فرودگاه قاهره با ۱۲۴ کشته.

*** ۶ آگوست ۱۹۷۰/ ۱۵ مرداد ۱۳۴۹، سقوط فوکر اف۲۷ متعلق به شرکت هوایی پی. آی. ‌ای در اسلام آباد با ۳۰ کشته.

*** ۸ دسامبر ۱۹۷۲/ ۱۷ آذر ۱۳۵۱، سقوط فوکر اف. ۲۷ متعلق به شرکت هوایی پی. آی. ‌ای در راولپندی با ۲۶ کشته.

*** ۲۶ نوامبر ۱۹۷۹/ ۵ آذر ۱۳۵۸، سقوط بویینگ ۷۰۷ متعلق به شرکت هوایی پی. آی. ‌ای حامل حجاج پاکستانی در فرودگاه جده با ۱۵۶ کشته.

*** ۲۳ اکتبر ۱۹۸۶/ اول آبان ۱۳۶۵، سقوط فوکر اف۲۷ متعلق به شرکت هوایی پی. آی. ‌ای در پیشاور با ۱۳ کشته.

***  ۱۷ آگوست ۱۹۸۸/۲۶ مرداد ۱۳۶۷، سقوط هواپیمای نظامی سی۱۳۰ آمریکایی در بهاولپور پنجاب با ۳۲ کشته از جمله ژنرال ضیاء الحق حاکم نظامی وقت پاکستان و سفیر اسبق آمریکا در اسلام آباد

***  ۲۵ آگوست ۱۹۸۹/ ۳ شهریور ۱۳۶۸، سقوط فوکر اف۲۷ متعلق به شرکت هوایی پی. آی. ‌ای در شهر گیلگیت در شمال این کشور با ۵۴ کشته.

***  ۲۸ سپتامبر ۱۹۹۲/ ۶ مهر ۱۳۷۱، سقوط ایرباس‌ای -۳۰۰ در کاتاماندو پایتخت نپال با ۱۶۷ کشته.

***  ۱۹ فوریه ۲۰۰۳/ ۳۰ بهمن ۱۳۸۱، سقوط فوکر اف۲۷ متعلق به شرکت هوایی پی. آی. ‌ای در منطقه کوهات در شمال غرب این کشور با ۱۷ کشته از جمله ژنرال مصحف علی فرمانده وقت نیروی هوایی پاکستان و همسرش.

***  ۲۴ فوریه ۲۰۰۳/ ۵ اسفند ۱۳۸۱، سقوط هواپیمای خصوصی سیسنا بی-۴۰۲ در دریای عرب نزدیک کراچی پاکستان با ۹ کشته.

*** ۱۰ جولای ۲۰۰۶/ ۱۹ تیر ۱۳۸۵ سقوط فوکر اف۲۷ متعلق به شرکت هوایی پی. آی. ‌ای با ۴۱ کشته.

*** چهاردهم آذرماه ۱۳۹۵ یک فروند هواپیمای مسافربری‌ای تی آر پاکستان با بیش از ۴۰ سرنشین و خدمه در منطقه چیترال در شمال غرب این کشور سقوط کرد و تمامی سرنشینان آن کشته شدند.

*** دوم اردیبهشت ۱۳۹۱ نیز یک فروند هواپیمای مسافربری کراچی را به مقصد اسلام آباد ترک کرد اما تنها در ۲۵ کیلومتری فرودگاه بین المللی شهید بی‌نظیر بوتو اسلام آباد به همراه ۱۲۷ سرنشین سقوط کرد.

*** تیرماه ۱۳۸۹ هواپیمای شرکت خصوصی ‘ایر بلو’ پاکستان در منطقه مارگالا اسلام آباد سقوط کرد که در این سانحه نیز ۱۲۱ سرنشین و خدمه این هواپیما کشته شدند.

گزارش تصویری و کلیپ های تخصصی سانحه سقوط :

برخی از مهمترین ویدئوهای مرتبط با این رویداد تلخ که از منابع مختلف جمع آوری شده و جوانب و زوایای گوناگون سانحه را نمایان می کند، در ادامه گزارش آورده شده است.

آخرین مکالمات خلبان ایرباس٣٢٠ پاکستان با کنترلر برج مراقبت فرودگاه کراچى: خلبان با اعلام وضعیت اضطرارى، ابتدا اعلام میکند که موتور شماره یک را از دست داده و سپس در تماس بعدى، اعلام مى دارد که هر دو موتورش را از دست داده است.

نخستین تصاویر از لحظه واقعى سقوط ایرباس٣٢٠ پاکستان در منطقه مسکونى

لحظات آخر پرواز ایرباس ۳۲۰ پاکستانی ، قبل از سقوط در منطقه مسکونی

سقوط هواپیمای پاکستانی در یک منطقه مسکونی

سقوط هواپیمای مسافربری A-320 خطوط هوایی پاکستان PIA برروی مناطق مسکونی در نزدیکی فرودگاه کراچی

محل سقوط هواپیماى مسافری در ساختمان هاى اطراف فرودگاه کراچى

 

ویرانی های محل سقوط هواپیمای مسافربری در کراچی پاکستان

فیلمی از موتور هواپیمای ایرباس A۳۲۰ متعلق به پاکستان که در کراچی دچار سانحه شد

اولین صحته های فیلم برداری شده بعد از سقوط هواپیمای پاکستانی

این خبر در حال تکمیل می باشد

منابع: با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری ایرنا /خبرگزاری ایرنا / گسترش خبر / کن نیوز / یورو نیوز / شفقنا /عصر ایران / برنا نیوز / اعتماد آنلاین / جام جم/ انتخاب / انتخاب / مشرق نیوز / کانال تلگرامی خبرآنلاین / کانال تلگرامی اعتماد آنلاین

اختصاصی شده توسط ایرلاین پرس


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو