پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | چهار چالش بر سر ایجاد موسسه توسعه صنعت هوانوردی

تاریخ خبر: // کد خبر: 299180 // // // خبر مهم


چهار چالش بر سر ایجاد موسسه توسعه صنعت هوانوردی

یکی از مواردی که وزارت راه و شهرسازی در عرصه هوانوردی کشور دنبال می‌کند، توسعه پژوهش و فناوری در حوزه هوانوردی کشور با محوریت ایجاد موسسه تحقیق و توسعه صنعت هوانوردی است اما با توجه به شرایط موجود هوانوردی کشور، موسسه تحقیقاتی مذکور در صورت تشکیل، باید چه اهدافی را دنبال کند و چه وظایفی برای آن در نظر گرفته شود؟


چهار چالش بر سر ایجاد موسسه توسعه صنعت هوانوردی

یکی از مواردی که وزارت راه و شهرسازی در عرصه هوانوردی کشور دنبال می‌کند، توسعه پژوهش و فناوری در حوزه هوانوردی کشور با محوریت ایجاد موسسه تحقیق و توسعه صنعت هوانوردی است اما با توجه به شرایط موجود هوانوردی کشور، موسسه تحقیقاتی مذکور در صورت تشکیل، باید چه اهدافی را دنبال کند و چه وظایفی برای آن در نظر گرفته شود؟
در این مطلب به ارایه این موضوع و بیان چندین پیشنهاد خواهیم پرداخت. همان‌طورکه از نام این موسسه مشخص است موسسه باید دارای رویکرد تحقیقاتی باشد و با برنامه‌ریزی در جهت ترسیم افق‌های نو و رفع کمبودهای موجود گام بردارد.
در بحث تحقیقاتی یکی از پرچالش‌ترین خلأ‌هایی که در صنعت هوانوردی ایران وجود دارد، نبود یک تیم مستقل بررسی سوانح هوایی است که این موسسه می‌تواند آن را پر کند. در همه کشورهای صاحبنام و خوش آتیه در بحث هوانوردی، یک کمیته مستقل بررسی سوانح هوایی وجود دارد که مستقیما زیرنظر عالی‌ترین مقام اجرایی کشور (رییس‌جمهور، نخست‌وزیر و…) فعالیت می‌کند و در زمان بروز حوادث هوایی به صورت مستقل به بررسی حادثه می‌پردازد. در واقع این کشورها کمیته تحقیقات سوانح هوایی دایمی دارند تا در صورت وقوع حادثه، بررسی بلافاصله آغاز شود. این کمیته‌ها تصمیماتی اتخاذ می‌کنند که از وقوع حوادث و سوانح مشابه جلوگیری شود و این تصمیمات بعضا به بخشنامه و قوانین تبدیل می‌شوند اما در بعضی کشورها مانند ایران کمیته تحقیق بعد از وقوع حادثه شکل می‌گیرد و آن کمیته نیز بیشتر در صدد یافتن مقصر و معرفی آن به قوه قضاییه است این در حالی است که در دنیا کارشناسانی در قالب کمیته مستقل به صورت فنی و با هدف جلوگیری از وقوع مجدد، سوانح هوایی را بررسی و علت‌جویی می‌کنند.
دومین مورد در بحث تحقیقاتی، نبود یک کارگروه جهت تحقیق پیرامون کمبود‌ها و فقدان‌های صنعت هوانوردی ایران نسبت به رقبای جهانی است که این امر بعضا به شکل‌گیری نظرات و قوانین سلیقه‌ای و خلق‌الساعه‌ای در هوانوردی کشور منجر می‌شود. ملموس‌ترین مثال در این زمینه بحث آموزش در هوانوردی کشور و اعطای گواهینامه‌های فنی و مهندسی در صنعت هوانوردی یا عدم وجود یک رفرنس و منبع آموزشی خاص و مشخص جهت تحصیل دانش‌پذیران هوانوردی کشور است؛ از این رو یکی از اهداف و رسالت‌های مهم موسسه تحقیق و توسعه هوانوردی می‌تواند تعیین یک رفرنس و منبع مشخص آموزشی برای هوانوردی ایران باشد و پس از تصویب به سازمان هواپیمایی کشوری به عنوان متولی آموزش هوانوردی کشور اعلام شود.
سومین مورد در بحث تحقیقاتی، ایجاد یک کارگروه اقتصادی در موسسه تحقیق و توسعه هوانوردی جهت ارایه گزارشات علمی از دید اقتصادی به شورای عالی هواپیمایی کشوری و مشاوره اقتصادی به شرکت صنایع هواپیماسازی ایران است. با توجه به این نکته که یکی از وظایف اصلی و خطیر شورای عالی هواپیمایی کشور تعیین خط مشی کلی هواپیمایی و تعیین و تصویب نرخ حمل‌ونقل هوایی مسافر و بار در ایران است. وجود یک کارگروه اقتصادی در موسسه تحقیق و توسعه هوانوردی زیر نظر وزارت راه و شهرسازی می‌تواند بسیار کارگشا باشد. این امر سبب می‌شود که نمایندگان وزارت راه و شهرسازی در شورای عالی هواپیمایی کشور با وجود حضور یک نماینده از وزارت اقتصاد و دارایی در آن شورا بتوانند نظرات کارشناسی اقتصادی – هوانوردی مستقل خود را بیان کنند. بر اساس آخرین آمار ۲۴ درصد نگرانی مسافرانی که دایما با هواپیما مسافرت می‌کنند افزایش ناگهانی قیمت بلیت هواپیما در یک مسیر خاص است. از طرف دیگر به‌رغم اینکه مهندسان ایرانی اندیشه‌های بزرگی برای ساخت انواع هواپیماها در چهار دهه اخیر داشته‌اند اما مهم‌ترین دلیل اینکه هیچ‌کدام از این تلاش‌ها به مرحله تجاری‌سازی نرسید، نداشتن دیدگاه تجاری و رقابت با بازارهای بین‌المللی در مرحله طراحی و ساخت بوده است در حالی که در دنیا پیش از انجام مطالعات ساخت، مطالعات اقتصادی بودن و بازارپذیر بودن تولید هواپیما انجام می‌شود که در موفقیت تولید آن اثر دارد از این رو به نظر می‌رسد وجود یک کارگروه اقتصادی در بدنه هوانوردی کشور حیاتی است تا بتواند این کمبود را مرتفع سازد تا بتوانیم در یک بازه زمانی ده ساله به تولید هواپیمای تجاری و به‌صرفه اقتصادی برسیم.
چهارمین مورد، بررسی شرایط اقتصادی فرودگاه‌های کشور و ارایه گزارشات کارشناسی فصلی به دفتر ارزیابی اقتصادی و مدیریت بهره‌وری حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی و معاونت دفتر بررسی‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران است.
ایران دارای 54 فرودگاه دولتی است که همگی آنها در مالکیت شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران است.
از این تعداد تنها 9 فرودگاه دارای مجوز بین‌المللی و 25فرودگاه دارای مجوز مرز هوایی و 20فرودگاه نیز به عنوان فرودگاه داخلی فعالیت دارند اما از بین 54 فرودگاه مسافربری در ایران، با ارفاق می‌توان گفت تنها 3 فرودگاه صرفه اقتصادی دارند یعنی درآمدشان بیش از هزینه‌های‌شان است و بقیه فرودگاه‌ها از نظر اقتصادی زیان‌ده هستند.
موسسه تحقیق و توسعه صنعت هوانوردی با استفاده از کارشناسان خبره قادر خواهد بود به ارزیابی فرودگاه‌های کشور از نظر اقتصادی و ارایه راهکارها جهت بهبود وضعیت اقتصادی فرودگاه بپردازد و این گزارشات را در اختیار دفتر ارزیابی اقتصادی و مدیریت بهره‌وری حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی و معاونت دفتر بررسی‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران بگذارد.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه اعتماد


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو