پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | فرودگاه رامسر مقصد پروازهای داخلی و خارجی می شود / صرف اعتبار ۱۵۰۰ میلیارد ریالی برای ساخت باند بتنی

تاریخ خبر: // کد خبر: 300286 // // //


فرودگاه رامسر مقصد پروازهای داخلی و خارجی می شود / صرف اعتبار ۱۵۰۰ میلیارد ریالی برای ساخت باند بتنی

مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی کشور میزان هزینه و اعتبار صرف شده برای ساخت باند جدید فرودگاه رامسر را هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعلام کرد. وی افزود: فرودگاه رامسر مقصد اصلی پروازهای داخلی و خارجی بوده و ۷۰ درصد پروازهای کشور در آن برقرار می شود.


فرودگاه رامسر مقصد پروازهای داخلی و خارجی می شود / صرف اعتبار ۱۵۰۰ میلیارد ریالی برای ساخت باند بتنی

سیاوش امیر مکری پیش ازظهر دوشنبه در آئین بهره برداری از باند جدید فرودگاه رامسر با بیان اینکه فرودگاه رامسر دارای ۵۳ سال قدمت است و امروز بزرگترین پروژه در آن بهره برداری شده است، افزود: از سال ۱۳۸۸ کلنگ طرح توسعه و ساخت باند جدید و عوامل پروازی فرودگاه آغاز و برای اجرای این طرح ۱۵۰ میلیارد تومان هزینه شده است. به گفته وی رفع موانع پروازی فرودگاه رامسر با اختصاص اعتبارات ملی انجام شده و با تکمیل توسعه پروازها و کمک ناوبری ظرفیت پذیرش فرودگاه تا سه برابر افزایش پیدا خواهد کرد.

وی اظهار داشت: باند جدید فرودگاه رامسر به مساحت یک و نیم هکتار، دارای موج شکن با باند بتنی با عرض ۷۰ متر، دو دهنه پل به طول ۲۱۰ متر، تاکسی وی به مساحت ۱۱ هزار و ۶۰۰ متر مربع، چراغ روشنایی و غیره است و امکان پذیرش هواپیماهای باریک پیکر با ظرفیت ۱۵۰ مسافر را دارد.

وی افزود: طی ۱۱ سال گذشته این پروژه از منابع ملی تأمین اعتبار و با برنامه ریزی دولت و تملک اراضی روند بهره برداری باند جدید فرودگاه رامسر آغاز شد.

سیاوش امیر مکری با بیان اینکه در مرحله اول با افتتاح باند جدید، پروازهای بدنه باریک با برد متوسط و با ظرفیت ۱۵۰ مسافر در فرودگاه رامسر پذیرش می‌شود، گفت: طرح توسعه فرودگاه رامسر محدود به باند جدید نخواهد بود و برای اینکه برنامه‌ها و چشم اندازی که برای فرودگاه رامسر ترسیم کردیم به نتیجه برسد نیازمند توسعه زیر ساخت‌های ترمینالی هستیم و تجهیزات کمک ناوبری مورد نیاز فرودگاه در فازهای بعدی عملیاتی خواهد شد.

وی افزود: یکی از موانع برای توسعه و تکمیل باند جدید فرودگاه رامسر در انتهای باند جدید وجود دارد و مربوط به برخی از اراضی مجتمع فدک بوده که باید در تملک فرودگاه رامسر قرار گیرد و در حال رایزنی و تلاش برای توافق هستیم تا بخش آخر پروژه با تعیین قیمت کارشناسی عملیاتی شود.

وی با بیان اینکه با توجه به مصوبه دولت در خصوص ایجاد مناطق آزاد در کشور، نقش فرودگاه رامسر به عنوان زیرساخت گردشگری در تمامی حوزه‌ها در سطوح بین المللی و داخلی و در اقتصاد و فرهنگ منطقه حائز اهمیت است، گفت: با استفاده از ظرفیت گردشگری تاکنون به مسیرهای اصفهان، اهواز، شیراز، تبریز و کیش و پروازی خارجی به مقاصد آستراخان، دوحه، نجف و.. فراهم شده است.

مدیر عامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی کشور درباره ایجاد مرز هوایی و پروازهای خارجی در فرودگاه رامسر گفت: از طریق استانداری مازندران و فرمانداری شهرستان رامسر در حال پیگیری هستیم و نیازمند هماهنگی با وزارت امور خارجه و سایر ارگان‌ها و نهادهای مرتبط است.

وی گفت: در فرودگاه رامسر ۱۶ ایرلاین با ناوگان مجهز امکان پرواز دارند و بیش از ۷۰ درصد پروازهای کشور در فرودگاه رامسر برقرار می‌شود.

وی درباره برقراری پروازهای جدید در فرودگاه رامسر تصریح کرد: برقراری پروازها به سایر شهرها بستگی به تصمیم شرکت‌های هواپیمایی دارد که هواپیماها را در این مسیر فعال کنند.

وی افزود: در طرح توسعه فرودگاه رامسر امکان برقراری پرواز به تمام نقاط کشور ایجاد خواهد شد و شرکت‌های هواپیمایی باید برنامه پروازی را تعریف کنند.

مشخصات فنی باند جدید فرودگاه رامسر:

باند جدید فرودگاه رامسر، نخستین باند بتنی فرودگاهی ساخته شده است که به دلیل وجود موانع، پس از باند بتنی فرودگاه تبریز افتتاح شد.

ساخت این باند با طول ۲۷۰۰ و عرض ۴۵ متر، با اعتبار ۱۱۰۰ میلیارد ریال سال ۸۸ بر اساس مصوبه دولت و توسط وزارت راه و شهرسازی به عنوان مجری آغاز شد.

همچنین اختصاص ۷۰ میلیارد ریال اعتبار عملیات بهسازی و توسعه اپرون و تاکسیوی و نیز دوربرگردان هواپیما را به همراه روشنایی باند انجام شد و برای افتتاح این باند ۹ مانع طبیعی و ساختمانی برطرف شد.

با بهره برداری از باند بتنی فرودگاه رامسر امکان نشست و برخاست هواپیما‌های ایرباس ۳۲۰ در این فرودگاه فراهم شد.

 

عکس یادگاری با مدیرعامل شرکت فرودگاه ها، اعضای هیات مدیره و مدیران فرودگاههای استان مازندران در مراسم بهره برداری از باند پروازی فرودگاه رامسر

ویدئویی از فرود اولین ایرباس هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) از نمای کابین خلبان در باند جدید فرودگاه رامسر

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر (لینک 1)، (لینک 2) / کانال تلگرامی اخبار فرودگاه ها / کانال تلگرامی بخشنامه هواپیمایی ها و گردشگری / کانال تلگرامی انجمن توسعه و ترویج ایمنی هوانوردی


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو