پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | شکست آمریکا در ارسال فضانورد به فضا از خاک این کشور

تاریخ خبر: // کد خبر: 300457 // // //


شکست آمریکا در ارسال فضانورد به فضا از خاک این کشور

ماموریت پرتاب کپسول کرو دراگون همراه ۲ فضانورد به ایستگاه فضایی بین المللی لغو شد.


شکست آمریکا در ارسال فضانورد به فضا از خاک این کشور

 ماموریت ارسال فضانوردان همراه کپسول کرو دارگون اسپیس ایکس به ایستگاه فضایی بین المللی لغو شد. این نخستین ماموریت ارسال فضانوردان به فضا از خاک آمریکا پس از ۱۰ سال بود.

دلیل این امر احتمال رعد و برق گزارش شده است. کپسول کرو دراگون روی پد پرتاب آماده بود و باب بنکن و داگ هارلی فضانوردان ناسا نیز وارد کپسول شده بودند.

اما چند دقیقه قبل از پرتاب، اسپیس ایکس این ماموریت را لغو کرد. مایک تایلور مدیر پرتاب این عملیات ۱۷ دقیقه قبل از انجام آن اعلام کرد: متاسفانه نمی توانیم امروز کپسول را به فضا پرتاب کنیم.

جیم بریدنستاین مدیر ناسا نیز در این باره گفت: هم اکنون در اتمسفر زمین الکتریسیته زیادی وجود دارد. البته طوفان و رعد و برقی در آسمان نیست اما این نگرانی وجود دارد که پرتاب موشک به ایجاد رعد و برق منجر شود.

در واقع هنگام انجام ماموریت آپولو ۱۲ این اتفاق افتاد و مدت کوتاهی پس از پرتاب موشک دو صاعقه درآسمان به وجود آمد که در نتیجه آن برخی ابزارهای موشک از  کار افتاد. البته ماموریت آپولو ۱۲ تکمیل شد. پیش بینی می شود این ماموریت روز شنبه انجام شود.

طی ١٠ سال گذشته ناسا برای ارسال فضانودران به ایستگاه فضایی بین المللی به روسیه و موشک های سایوز اتکا داشت و مبلغی  کلان صرف این امر می شد.

در همین راستا ناسا قراردادی با اسپیس ایکس و بویینگ امضا کرد تا نسل جدید کپسول های ارسال فضانوردان به فضا را بسازند تا علاوه بر کاهش هزینه ها دوباره فضانوردان را از خاک آمریکا به فضا ارسال کنند.

طی سال های اخیر  این دو شرکت مدت زمان زیادی را به توسعه کپسول و آزمایش آنها اختصاص دادند.  هرچند بویینگ در ساخت کپسول با چالش هایی روبرو شد اما اسپیس ایکس در نهایت کپسول خود را آماده کرد.

از سوی دیگر یکی از نکات حایز اهمیت دیگر آن است که عملیات مذکور  نخستین پرواز تجاری به ایستگاه فضایی بین المللی به حساب می آید.

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از  خبرگزاری مهر


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو