پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | تحلیلی بر تشکیل فراکسیون هوانوردی در مجلس یازدهم

تاریخ خبر: // کد خبر: 300907 // // // // // // // // خبر مهم


تحلیلی بر تشکیل فراکسیون هوانوردی در مجلس یازدهم

فراکسیون ها را می توان بعنوان ساخت های کمک کار تصمیم گیری کمیسیون ها مجلس محسوب نمود. یکی از این فراکسیون ها، فراکسیون هوافضا و هوانوردی در مجلس است که وضعیت احتمالی آن در مجلس یازدهم در گزارش زیر ، مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است.


تحلیلی بر تشکیل فراکسیون هوانوردی در مجلس یازدهم

فراکسیون ها را می توان جزو ساختارهای غیر رسمی تصمیم سازی در مجلس محسوب نمود. ساخت های سیاسی غیر رسمی که بر اساس نیاز مشترک یا شباهت های خاص تشکیل شده و شرایط را برای نوعی هم افزایی و هم سوئی منافع و همچنین ارتقا اثرگذاری بر سایر نمایندگان، فراهم می سازد. در برداشتی دیگر، می توان بیان نمود که ، فراکسیون به مجموعه افراد هم فکر و هم عقیده ای اطلاق می گردد که دارای تشابهات زیادی در زمینه های مختلف فکری و عملی هستند.  آیین‌نامه مجلس به نمایندگان اجازه می‌دهد که در قالب تیم‌های حداقل ۹ نفره ، تشکیل فراکسیون دهند. این موضوع در مجلس دهم ، زمینه‌ساز تشکیل بالغ بر ۶۰ فراکسیون شامل سه فراکسیون سیاسی و ۵۷ فراکسیون غیرسیاسی بود.

خواستگاه تشکیل فراکسیون های مجلس می تواند سیاسی، قومیتی ، موضوع فعالیتی اولویت دار ، حوزه فعالیتی و ماموریتی خاص، جنسیتی ، رشته ای و تحصیلاتی و مواردی همانند باشد. هرچند فراکسیون‌ها بازوی مشورتی کمیسیون‌های تخصصی محسوب می‌شوند، ولی چنین خروجی از عملکرد فراکسیون‌های غیرسیاسی کم تر دیده شده و آن‌ها بیشتر جنبه زینتی و یا حتی تبلیغاتی داشته اند. برخی از فراکسیون‌های غیرسیاسی مجلس دهم شامل محیط زیست، گردشگری و صنایع‌دستی، ورزش و جوانان، تولید و اشتغال، ایثارگران، غذا و دارو، زیتون و دانه‌های روغنی، احزاب و تشکل‌های مدنی، مبارزه با قاچاق کالا و ارز، اقتصاد دیجیتال، فضای مجازی، پاسخگو، حمایت از کودک و نوجوان، حقوق شهروندی، احیا و حفاظت از دریاچه‌ها و تالاب‌ها، حقوق بشر، زنان، دیپلماسی و منافع ملی، روحانیت، فرش و صنایع دستی، روابط عمومی و رسانه، اهل سنت، دفاع مقدس و فرزندان شاهد، کارگری، صنایع غذایی، خانواده، کار و کارآفرینی، مبارزه با آسیب‌های اجتماعی، حج و زیارت، پیشگیری از جرایم و آسیب‌های اجتماعی، فرهنگیان، عشایر، اصناف، عدالت‌خواهی، فناوری اطلاعات، اقدام پیش دستانه علیه تهدیدات آمریکا، قرآن و عترت، هوافضا و هوانوردی، مدیریت بحران، تولید، فرآوری و صادرات زعفران، آموزش‌های مهارتی، طب سنتی، حمایت از توسعه روابط کشور‌های عضو اکو، امامزادگان، حقوق شهروندی، مرزنشینان، جاده ابریشم، مدیریت شهری و توسعه روستایی، پیگیری سیاست‌های گام دوم انقلاب، تمدن نوین اسلامی، خیرین سلامت، فرش و صنایع دستی، کارگری، بنادر، دریانوردی و توسعه صنایع دریایی، احزاب و تشکل‌های مدنی، شفاف‌سازی و معلولان بود که هرچند از فراوانی خوبی برخوردار بود، اما مشخص نیست هر کدام چقدر در تدوین قوانین صحیح و متقن نقش‌آفرینی داشته‌اند .

وضعیت فراکسیون و فراکسیون بازی در دوره چهل ساله انقلاب در ده دوره مجلس شورای اسلامی:

اسفند ۵۷ و اولین انتخابات مجلس شورای اسلامی ، انتخاباتی بود که از همه رنگ و جناح و عقیده درآن حضور داشت.این مجلس وقتی خرداد ۵۸ عملا امور مقننه کشور را به دست گرفت. درآن مقطع «جامعه روحانیت مبارز» «سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی» و «نهضت آزادی» سه طیفی بودند که مجلس را بدست داشتند. در مجلس دوم اگر نگوییم فراکسیون، بلکه این تجمع‌های پارلمانی به حزب اللهی‌ها و ‌خط‌ امامی‌ها تبدیل شد. مجلس سوم که اوج اختلافات سیاسی بود و عملا نهضت آزادی‌ها هم از دور انتخابات حذف شدند تجمع‌های مجلس به «روحانیت مبارز» و «روحانیون مبارز» تقسیم شدند.

مجلس چهارم و پنجم حامیان دولت وقت یعنی هاشمی رفسنجانی میدان دار مجلس بودند از مجلس چهارم فراکسیون «کارگزاران» و همینطور فراکسیون «صنفی» در مقابل فراکسیون «روحانیت» ایجاد شد. مجلس پنجم نیز تقریبا همین آرایش سیاسی حفظ شد؛ اما در مجلس ششم ، معادلات سیاسی با روی کار آمدن اصلاح‌طلب‌ها تغییر کرد. درمجلس ششم حزب مشارکت ایران اسلامی، سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، کارگزاران سازندگی و مجمع روحانیون مبارز بیشترین کرسی ها را در مجلسی داشتند. آنها مشترکا فراکسیون دوم خرداد را به عنوان فراکسیون اکثریت تشکیل دادند؛ در مقابل غلامعلی حدادعادل نفر اول لیست اصولگرایان که در شمارش آرا تهران نفر سی وسوم شده بود در بازشماری آرا توسط شورای نگهبان با ارتقایی ۵ رتبه‌ای نفر ۲۸ تهران شد و با سایر نماینده‌های اصولگرایی که در این دوره رای آورده بودند فراکسیون اقلیت مجلس را تشکیل دادند. فراکسیونی که خاتمی به آن «اقلیت محجوب» می‌گفت.

مجلس هفتم در شرایطی روی کار آمد که موج رد صلاحیت‌ها کاندیداهای اصلاح‌طلب را از دور انتخابات عقب راند.درآن مقطع اصلاح‌طلبان انتخابات را تحریم کردند و نتیجه این شد که مجلسی اصولگرا روی کار آمد البته تعداد اصلاح‌طلبان به اندازه یک فراکسیون بود برای همین فراکسیون اقلیت مجلس هفتم با حضور نمایندگان اصلاح طلب شهرستانی به دبیرکلی محمدرضا تابش عضو جبهه مشارکت و با حضور اسماعیل گرامی مقدم، عضو حزب اعتماد ملی، اکبر اعلمی و چند اصلاح طلب دیگر با نام فراکسیون «خط امام(ره)» تشکیل شد.اصولگرایان در ابتدای مجلس هفتم یک فراکسیون به نام فراکسیون «اصولگرایان» تشکیل دادنداما اختلافات باعث شد تا در ادامه به سه شاخه انشعاب پیدا کند و فراکسیون «اصولگرایان مستقل» متشکل از افرادی مانند افروغ، الهام امین‌زاده و … در این فراکسیون تعریف شدند از سوی دیگر فراکسیون‌هایی «وفاق ملی و کارآمدی» و «حزب‌الله» نیز تشکیل شدند.

مجلس هشتم یکی از همان مجلسی بود که اکثریت قریب به اتفاق دست اصولگرایان بود و اصلاح‌طلبان اقلیت کمی را در دست داشتند که همان تعداد یعنی افرادی مانند داریوش قنبری،کواکبیان، خباز و …فراکسیون خط امامی‌ها را تشکیل دادند. اما از سوی دیگر فراکسیون اصولگرایان به عنوان فراکسیون اکثریت تشکیل اما در سال‌های پایان عمر مجلس هشتم بود که حامیان محمود احمدی‌نژاد با ریاست روح‌الله حسینیان فراکسیون «انقلاب اسلامی» را تشکیل دادند فراکسیونی که از آن به نطفه جبهه پایداری یاد می‌شود. بعد از پایان مجلس هشتم و روی کار آمدن مجلس نهم ، اختلافات اصولگرایان در حمایت از محمود احمدی‌نژاد پررنگ‌تر شد تا آنجا که بخشی از اصولگرایان که در ردیف اصولگرایان میانه‌رو در مقابل پایداری‌ها تعریف می‌شدند فراکسیون اکثریت «رهروان ولایت» را تشکیل دادند و فراکسیون اصولگرایان از نمایندگان پایداری و جمعیت رهپویان و … نیز در یک فراکسیون جمع شدند.

۸ خرداد ۹۵ وقتی مجلس دهم شکل گرفت،  تصور بر این بود که دو فراکسیون اصولگرایان و اصلاح‌طلبان تشکیل شود اما از آنجا که اصولگرایان میانه یا همان مستقلین راه خود را فردای انتخابات از اصلاح‌طلبان جدا کردند این اتفاق نیفتاد و سه فراکسیون «اصولگرایان ولایی» «مستقلین ولایی» و «امید» که همان اصلاح‌طلبان بودند تشکیل شد؛ سه فراکسیونی که هیچ‌کدام اکثریت را در دست نداشتند و زد و بندهای سیاسی و توافقات پشت پرده بود که در صحن علنی معادلات را تعیین می‌کرد آنچنان که فراکسیون مستقلین گاهی به سمت راست تغییر جهت می‌داد و گاهی به سمت چپ.

در مجلس یازدهم ، قبل و بعد از تشکیل ، شاهد زمزمه های زیادی برای تشکیل انواع فراکسیون ها بودیم. بعنوان نمونه :

فراکسیون اقتصاد دانش بنیان : سید محسن دهنوی، از منتخبان تهران و عضو جبهه نیروهای انقلاب در این باره می‌گوید: تذکرات مقام معظم رهبری برای شتاب دادن به شکل‌گیری شرکت‌های دانش‌بنیان‌ در کشور و نیازی که شیوع بیماری کرونا به تولیدات علمی تعدادی از منتخبان مجلس یازدهم را مجاب کرد که می‌بایست اقدامات مؤثرتری در این زمینه داشته باشند و با تشکیل «فراکسیون اقتصاد دانش‌بنیان» مجلس یازدهم در تلاش هستند تا حرکت رو به جلوی زیست‌بوم فناوری و نوآوری در کشور را تسریع کنند.

 

فراکسیون اقدام پیش‌دستانه علیه تهدیدات آمریکا:  این فراکسیون البته از سال گذشته همراه با افزایش تهدیدهای آمریکا به منظور مقابله پیشدستانه با این اقدامات اعلام موجودیت کرد، اما ادامه کار در مجلس یازدهم سبب شده تا منتخبان به این فکر بیفتند که این فراکسیون به صورت تخصصی‌تر در مجلس یازدهم پیگیری شود. این فراکسیون قرار است با تشکیل کمیته‌های تخصصی در حوزه تحریم‌ها فعالیت کند و بخش‌هایی را که متأثر از فشارهای خارجی است شناسایی و تقویت کند. برخی از نمایندگان معتقد به این فراکسیون ، به دنبال تشکیل فراکسیون دیپلماسی بین المللی و منافع ملی افتادند. حسین نوش آبادی نماینده منتخب مردم ورامین، قرچک و‌ پیشوا، در این خصوص معتقد است که، هشتاد نفر از نمایندگان دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی، ضمن استقبال از تشکیل فراکسیون « دیپلماسی بین المللی و منافع ملی» آمادگی خودشان را برای عضویت در این فراکسیون، اعلام کردند.

 

فراکسیون «مدیران ارشد دولت‌های نهم و دهم» : در میان نمایندگان مجلس یازدهم، وزرا و استانداران احمدی‌نژادی‌ زیاد هستند؛ از وزرای دولت نهم و دهم گرفته تا کارگزاران و استانداران تعداد قابل توجهی در میان آن‌ها به چشم می‌خورد؛ افرادی که قابلیت آن را دارند تا یک فراکسیون جداگانه تشکیل بدهند. شنیده‌ها حاکی از آن است که احتمال اعلام موجودیت فراکسیون دیگری هم در مجلس یازدهم هست. تشکیل فراکسیون «مدیران ارشد دولت‌های نهم و دهم» موضوعی است که این روزها در رسانه‌ها مطرح است. احمد علیرضابیگی، نماینده مردم تبریز ضمن طرح چنین موضوعی با روزنامه سازندگی بیان کرده که که چهره‌هایی چون فریدون عباسی، حمیدرضا حاجی‌بابایی، شمس‌الدین حسینی و علی نیکزاد دیگران در آن حضور خواهند داشت.

 

فراکسیون «گام دوم انقلاب» : جمعی از نمایندگان منتخب مجلس یازدهم، فراکسیون گام دوم انقلاب را با هدف تلاش در جهت تحقق اهداف بیانیه گام دوم تشکیل دادند.گفته شده ایجاد پویایی، تحرک و نو آوری در ساختارهای اداری و تشکیلاتی مجلس، اجتماعی سازی و ایجاد بسترهای لازم برای مشارکت همه مردم، تشکل ها و احزاب در امور تقنینی کشور، کارآمد سازی مجلس در حوزه های مختلف قانونگذاری و نظارت و گسترش فضای تعامل و گفتگو نمایندگان با یکدیگر و حفظ وحدت و یکپارچگی مجلس از جمله راهبردهای این فراکسیون است.

فراکسیون کارگری و بازنشستگان : ولی اسماعیلی نماینده مردم گرمی در مجلس یازدهم از تشکیل فراکسیون کارگران و بازنشستگان برای حمایت از این قشر در مجلس خبر داد.  فراکسیون کارگری منتخبین مجلس یازدهم در 23 اردیبهشت ماه با شرکت 20 نفر از نمایندگان مجلس،اعلام موجودیت کرد. اسامی اعضای این فراکسیون به شرح زیر است: 1-علی نیکزاد 2- علی بابابی 3- رسول نژاد  4-سید امیرحسین قاضی زاده 5- رضا نعمتی 6- سید احسان قاضی هاشمی 7- علیرضا منادی 8- رضا تقی‌پور 9- پروین صالحی  10- رسول فرخی 11- عزیزی 12- جعفر قادری 13- معصومه پاشایی 14 حاجی علینژاد 15- وحدت  16- علی کریمی  17- حجت الاسلام محمد صفری 18- محمد عباس زاده  19- شمس الدین حسینی 20- عبدالرضامصری .

فراکسیون مناطق محروم : آیت‌الله مصطفی محامی نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان و در دیدار با فاضلی منتخب مردم سراوان در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، ضمن ابراز خرسندی از اعلام موجودیت فراکسیون مناطق محروم در مجلس یازدهم اظهار داشت: این فراکسیون باید مسائل مهم مناطق محروم کشور را پیگیری کرده و سپس تصویب قوانین مناسب را در دستور کار قرار دهد. فاضلی منتخب مردم سراوان در مجلس یازدهم شورای اسلامی نیز در این دیدار، از راه‌اندازی فراکسیون شهرهای محروم در مجلس آینده خبر داد و گفت: این فراکسیون شامل حدود 120 نماینده شهرستان‌های محروم از سراسر کشور است و قرار است تا مسائل مربوط به محرومیت را در کشور پیگیری کند. قرار شد در این فراکسیون که شامل نمایندگان شهرهای کوچک و کمتر توسعه یافته است مسائل برای پیشرفت و توسعه شهرها و کشور به صورت هماهنگ پیگیری شود.

فراکسیون نیروهای انقلاب اسلامی: این فراکسیون را بعنوان اولین فراکسیون مجلس شورای اسلامی در دور یازدهم می شناسند. ولی اسماعیلی، از نمایندگان اصولگرای راه یافته به مجلس یازدهم، اعلام کرد که این فراکسیون ۲۳۵ عضو دارد و در عین حال ، نام رئیس و اعضای هیات رئیسه این فراکسیون اعلام نشده است. محمد مهدی زاهدی منتخب مردم کرمان در خصوص این فراکسیون بیان نموده است که ، دستور جلسه نشست قبلی این فراکسیون ، فارغ از ارائه اهداف و برنامه کاندیدهای هیئت رئیسه ، درباره اصلاح اساسنامه یا مرام نامه فراکسیون و همچنین درمورد بند ۱ تبصره ۳۶ که درباره حضور نمایندگان در کمیسیون‌های مختلف بود. این فراکسیون ، اولین اعلام و اعمال قدرت خود را در انتخابات هیات ردیسه مجلس در روز چهارشنبه 7 اردیبهشت 1399 ، به رخ کشید.

فراکسیون مستقلین : از میان ۲۹۰ کرسی مجلس و ۲۰۲ حوزه انتخابیه، ۲۲۱ نفر اصولگرا، ۱۶ نفر اصلاح‌طلب و ۳۴ نفر مستقل هستند؛ همچنین پنج نفر از نمایندگان اقلیت دینی بوده و تکلیف ۱۴ کرسی مجلس یازدهم در دور دوم مشخص می‌شود؛ پس می‌توان انتظار داشت که مستقلان هم مانند دوره‌های قبل فراکسیونی را در این مجلس تشکیل دهند .بر این قاعده،  سیدمهدی فرشادان، منتخب مردم سنندج، دیواندره و کامیاران از اعلام موجودیت فراکسیون مستقلین در مجلس یازدهم خبر داد. وی افزود: برخلاف برخی دیدگاه‌ها که مجلس یازدهم را بە یکسویه نگری متهم می‌کنند، مجموعه‌ای خدوم و تلاشگر طبق روال مجلس قبلی معتقد به دیدگاهی مستقل در اداره امور مجلس هستند و بە همین منظور در طلیعه تشکیل مجلس یازدهم با همفکری طیفی از منتخبین سابق و لاحق اقدام به تشکیل فراکسیون مستقلین مجلس کرده‌اند تا ضمن رد اتهام یکسو نگری مجلس، آراء مستقل را نیز گرد هم آورده تا بعنوان بازوان کارآمد مجلس نقش تاریخی خود را ایفا کنند.

فراکسیون رفاه و تامین اجتماعی : غلامحسین رضوانی منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم، از تأسیس و راه‌اندازی فراکسیون رفاه و تأمین اجتماعی با ابتکار تعداد کثیری از نمایندگان منتخب مجلس یازدهم خبر داد و اظهار داشت: با توجه به اهمیت موضوع تأمین اجتماعی در زندگی مردم و از آنجا که نظام حمایت اجتماعی در ابعاد مختلف آن جزء حقوق بنیادین ملت در قانون اساسی بوده و گسترش چتر تأمین اجتماعی در معنای عام و جامع آن، برای همه مردم ایران به‌خصوص طبقات محروم، از اهداف و دغدغه‌های انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی بوده، لازم است.

فراکسیون محیط زیست : فراکسیون محیط زیست در مجلس یازدهم با حضور جمعی از نمایندگان ، اعلام موجودیت کرد. در جلسه اعلام موجودیت این فراکسیون که عصر روز چهارشنبه 31 اردیبهشت برگزار شد، سمیه رفیعی منتخب مردم تهران ، اقبال شاکری منتخب مردم تهران، شریفیان منتخب مردم تهران، مالک شریعتی منتخب مردم تهران، ایزدخواه منتخب مردم تهران، فاطمه قاسم‌پور منتخب مردم تهران، احمدی بیغش منتخب مردم شازند، حجت‌الاسلام میرتاج‌الدینی منتخب مردم تبریز، پاشایی‌فام منتخب مردم مرند، سارا فلاحی منتخب مردم ایلام، سیدجواد ساداتی‌نژاد منتخب مردم کاشان و محسن پیرهادی منتخب مردم تهران حضور داشتند.

فراکسیون مبارزه با فساد : دکتر مالک شریعتی درباره جزئیات مربوط به این فراکسیون، گفت: موضوع این فراکسیون فرابخشی که به برکت شهید دیالمه به نام آن شهید والامقام نامیده شده، شفافیت و مبارزه با فساد و رانت است. هرچند این فراکسیون هنوز تاسیس نشده ، موضوع و محتوای کارش را مطرح کردیم تا کسانی که می خواهند با ما همراه شوند آمادگی داشته باشند. برای اقدامات مقدماتی نیز هنوز جلسات مهمی برگزار نکردیم و جلسات آن پس از آغاز به کار مجلس برگزار می شود.

فراکسیون گردشگری: در راستای رونق صنعت گردشگری در کشور با توجه به ظرفیت‌ها و قابلیت‌هایی که در این حوزه وجود دارد، تشکیل فراکسیون قوی گردشگری در مجلس شورای اسلامی با جدیت پیگیری می‌شود. پیش‌نویس تشکیل این فراکسیون تهیه شده و در جلسه با مجمع نمایندگان شمالغرب کشور این مهم مطرح و با اخذ موافقت در راستای تشکیل این فراکسیون برای بهره‌مندی از ظرفیت‌های گردشگری موجود اقدام می‌شود.

فراکسیون قرآن ،عترت و نماز : حجت‌الاسلام نصر‌الله پژمان‌فر، رئیس فراکسیون قرآن، عترت و نماز  در مجلس دهم ، با بیان اینکه قطعاً فراکسیون قرآن،عترت و نماز در مجلس یازدهم هم حضور بسیار فعالانه‌ای خواهد داشت، تصریح کرد: تلاش داریم این فراکسیون از فعال‌ترین فراکسیون‌های‌ مجلس آینده باشد. وی افزود: فراکسیون مذکور در مجلس دهم به صورت ویژه به برخی از فعالیت ها پرداخته که نیمه‌‌کاره مانده و آن‌ها را می بایست در دور جدید مجلس، دنباله گیری کنیم.

علاوه بر فراکسیون های مورد اشاره ، زمزمه هایی در خصوص تشکیل فراکسیون هایی همانند فراکسیون اشتغال(فریدون عباسی) ، مدیریت پروژه های شهری(اقبال شاکری) ،نظارت بر زیر مجموعه های کجلس(حسینعلی حاجی دلیکانی) ، شفافیت و دسترسی آزاد به اطلاعات( زهره سادات لاجوردی) ، حمایت از جهش تولید( زهره الهیان) ، …… ، نیز شنیده شده است.

 

فراکسیون هوافضا و هوانوردی در مجلس یازدهم: 

هرچند احتمال تشکیل این فراکسیون بشدت کم بوده و احتمالا ، مسائل ذیل کمیسیون عمران و اعضای آن حل و فصل خواهد شد، اما در صورت تشکیل ، توجه به برخی از نکات قابل طرخ در خصوص این فراکسیون ، خالی از لطف نخواهد بود.

*** همانند دوره های قبل مجلس و برخلاف اسم بسیار بزرگ فراکسیون هوافضا و هوانوردی مجلس، این فراکسیون بشدت ضعیف بوده و تقریبا تمامی مسائل مربوط به صنعت و حوزه ، در کمیسیون عمران، دنباله گیری و حل و فصل می شود.

*** در صورت تشکیل این فراکسیون ، اصلی ترین دغدغه های فعالیت آن حول محورهایی همانند خرید ناوگان ، ساماندهی ایرلاین ها ، تغییرات مدیریتی در حوزه هوانوردی ، پیگیری وضعیت سوانح هوایی ، ساماندهی املاک فرودگاهی و مواردی از این جنس خواهد بود. برخی از کارشناسان احتمال حمایت برای اولین انتصابات را در زیربخش های هما می دهند.

*** وجود افرادی نظیر قالیباف (خلبان) ، نیکزاد(وزیر مسکن ، راه و شهرسازی) ، پژمانفر(مسائل پیش آمده با ایرتور) ،نوش آبادی ،… می تواند ، تقویت کننده احتمال تشکیل این فراکسیون باشد. در این بین ، رضایی کوچی ، نوش آبادی ،فیروزی پور ، می توانند رابطه نسبتا نزدیکی با مدیران فعلی فعال در حوزه هوانوردی کشور ، برقرار کنند. اما بنظر می رسد که غالب نمایندگان شهیر ، از عضویت در این فراکسیون ، امتنا خواهند کرد.

*** در صورت نیاز به تشکیل این فراکسیون ، هسته اولیه آن می بایست شامل صدیف بدری(اردبیل)، علی نیکزاد(اردبیل)، باقر قالیباف (تهران) ،رحمت الله فیروزی پور(نظنز) ، نصرالله پژمانفر(مشهد)، اقبال شاکری(تهران)،حسین نوش آبادی(ورامین)، محمدرضا رضایی کوچی(جهرم)،منصور آرامی(بندر عباس) ، مالک شریعتی نیاسر(تهران) و افرادی از این جنس باشد. اما حتی حضور 50 درصد این افراد هم انتظار نمی رود. همچنین ممکن است ، هسته اولیه ، همانند دوره پیشین ، توسط دکتر اصفندیار اختیاری(نماینده زرتشتیان مجلس) زده شود.

*** بدلیل آنکه دغدغه افراد فعال در این فراکسیون ورای اشتراکات حوزه ای، بشدت افتراق داشته و از طرف دیگر ، اولویت های متفاوتی را دنباله گیری می کنند ، خروجی ویژه ای از چهار سال فعالیت احتمالی این فراکسیون انتظار نمی رود.این سنت نانوشته را می توان در مجلس دهم نیز مشاهده نمود.

 

با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از آنا / بصیرت / خبرگزاری مهر / ایران اینتل / تسنیم / انصاف نیوز / مثلث آنلاین / خبرگزاری موج / آفتاب یزد / گفتار نو / مدارا / خبرگزاری صدا و سیما / میراث آریا / راهبرد معاصر/ ایکنا / جام جم /

اختصاصی شده توسط ایرلاین پرس


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو