پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | موتور فضاپیمای “استارشیپ” منفجر شد

تاریخ خبر: // کد خبر: 301227 // // //


موتور فضاپیمای “استارشیپ” منفجر شد

نسخه اولیه پرتابه شرکت “اسپیس‌ایکس” هنگام آزمایش موتور منفجر شد و به طور کامل از بین رفت.


موتور فضاپیمای “استارشیپ” منفجر شد

شرکت “اسپیس‌ایکس”(SpaceX)، به تازگی آزمایش دیگری روی موتور “راپتور”(Raptor) نسخه اولیه پرتابه خود موسوم به “استارشیپ اس‌ان۴” (Starship SN۴) انجام داد اما این وسیله نقلیه آزمایشی در بوکا چیا، تگزاس منفجر شد. این آزمایش، چهارمین آزمایش این موتور در نوع خود است و هنوز مشخص نیست که به رغم همه تلاش‌ها، چه مشکلی پیش آمده است.

این آزمایش، برای توسعه استارشیپ آغاز شده بود. اسپیس‌ایکس امیدوار است که بتواند از این فضاپیمای جدید به عنوان جایگزینی برای موشک‌های “فالکون۹”(Falcon ۹) و “فالکون هوی”(Falcon Heavy) استفاده کند اما استارشیپ هنوز در مرحله ابتدایی توسعه قرار دارد؛ در حالی که وسایل نقلیه‌ای از این دست، چندیدن بار توانایی پرواز خود را اثبات کرده‌اند.

اسپیس‌ایکس به تازگی موفق شده تایید “اداره هوانوردی فدرال آمریکا”(FAA) را برای پرواز آزمایشی نخستین نمونه از استارشیپ دریافت کند. هدف از آزمایش اخیر، این بود که نخستین نمونه اس‌ان۴، مسافت کوتاهی را پرواز کند اما مشخص شد که تحقق این هدف در حال حاضر ممکن نیست زیرا وسیله نقلیه در پی وقوع انفجار، به طور کامل تخریب شد. این انفجار، تقریبا دو دقیقه پس از تکمیل آزمایش موتور به وقوع پیوست.

این نخستین بار نیست که یکی از نخستین نمونه‌های استارشیپ شرکت اسپیس‌ایکس، با چنین پایان فاجعه‌باری روبرو می‌شود. به همین دلیل است که شرکت‌ها، وسایل نقلیه خود را طی مراحل ساخت و توسعه، بارها و بارها آزمایش می‌کنند تا از ایمنی و قابلیت اطمینان اجرای نهایی آنها در زمان نیاز مطمئن شوند.

**

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از ایسنا / کانال تلگرامی انتخاب


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو