پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | اعزام بالگرد آب پاش سپاه به خائیز/ درگیری عشیره ای عامل آتش سوزی

تاریخ خبر: // کد خبر: 301329 // // //


اعزام بالگرد آب پاش سپاه به خائیز/ درگیری عشیره ای عامل آتش سوزی

فرمانده یگان محیط زیست، با اشاره به اعزام بالگرد آب پاش سپاه پاسداران به منطقه حفاظت شده خائیز، گفت: علت این آتش سوزی درگیری میان دو عشیره بوده است.


اعزام بالگرد آب پاش سپاه به خائیز/ درگیری عشیره ای عامل آتش سوزی

از روز پنجشنبه منطقه حفاظت شده خائیز در آتش می سوزد، تلاش‌ها برای جذب کمک‌های اطفا حریق تا شب گذشته ناکام ماند و در جریان اطفا این حریق با دستان خالی نیروهای محیط زیست، موجب پرتاب شدن یکی از آنها از ارتفاع بود که خوشبختانه منجر به مرگ وی نشد، عدم وجود دستگاه‌های ابتدایی اطفا حریق از جمله دستگاه دمنده آتش و عدم توجه به درخواست نیروهای فعال در محل به منظور اعزام بالگرد آب پاش انتقادات بسیاری به دنبال داشت.

سرهنگ جمشید محبت خانی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست ، از اعزام یکی از بالگردهای مجهز سبد آب، سپاه پاسداران به منطقه حفاظت شده خائیز خبر داد و در ادامه با بیان اینکه این بالگرد از صبح امروز یک مرحله به منطقه اعزام شده و عملیات موفقی داشته است، از مرحله دوم آبگیری آن خبر داد و گفت: ۲ دستگاه بالگرد هوانیروز نیز امروز ۲ پرواز پشتیبانی و انتقال نیرو به مناطق در محاصره آتش داشته اند اما به دلیل شعله ور شدن مجدد آتش در مراتع گچساران به آن منطقه بازگشتند.

وی خاطر نشان کرد: وسعت آتش سوزی در این منطقه حفاظت شده هنوز برآورد نشده است، اما طبق گزارش مدیرکل محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد وضعیت کنترل آتش نسبت به روز گذشته بهتر است.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست علت تأخیر در اعزام بالگردهای آب پاش را ناهماهنگی دستگاهی عنوان کرد و ابراز داشت: در جلسات بعدی به آسیب شناسی این مساله می‌پردازیم و امیدوارم بعد از اطفا این حریق دیگر شاهد این ناهماهنگی‌ها نباشیم.

وی علت وقوع این آتش سوزی را درگیری بین دو عشیره منطقه و آتش زدن مراتع مناطق آزاد عنوان کرد و گفت: این آتش سوزی از مناطق آزاد به منطقه حفاظت شده سرایت کرده است.

محبت خانی در خصوص تخصیص بودجه ۱۵ میلیاردی برای تجهیز منطقه به وسایل ضد حریق و کنترل آتش نیز اظهار داشت: این بودجه به سازمان جنگل‌ها اختصاص داده شده و در جریان نحوه هزینه کرد آن نیستم.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو