پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | خاکستر 50 هزار میلیاردی زاگرس!

تاریخ خبر: // کد خبر: 301902 // // // // خبر مهم


خاکستر 50 هزار میلیاردی زاگرس!

خسارت اتش سوزی های اخیر زاگرس به دلیل نبود ناوگان اتش نشان هوایی تکان دهنده است برای ایجاد یک ناوگان چقدر هزینه لازم است؟


خاکستر 50 هزار میلیاردی زاگرس!

همین اول تیر خلاص را بزنیم. به گفته فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری متاسفانه سالانه به‌طور میانگین حدود ۱۵ هزار هکتار از جنگل‌های کشورمان دچار آتش‌سوزی می‌شوند و ما هر سال بخشی از جنگل های کشورمان را به خاطر همین آتش سوزی هایی که در بسیاری از موارد عامل انسانی دلیل به وجود آمدن آن است از دست می دهیم و متاسفانه به نظر می رسد پایگاه آتش نشانی هوایی که بتوان در این گونه مواقع از آن برای خاموشی جنگل و مرتع استفاده کرد دیده نمی شود در حالی که خسارت های هرآتش سوزی هزینه هایی به مراتب بیشتر از احداث چندین پایگاه هوایی آتش نشانی در پی داشته است.  به هر حال دوستداران محیط زیست، امسال بیشتر از سال های گذشته نگران وقوع آتش سوزی در مراتع و  جنگل ها  هستند زیرا بارندگی های خوب امسال،  موجب رویش قابل توجهی گیاه  شده که با آغاز فصل گرما و در صورت رعایت نکردن، احتمال وقوع آتش افزایش می یابد. آتش سوزی های اخیر در جنگل های زاگرس باعث شد تا در کنار  برآورد خسارت های این آتش سوزی به برآورد هزینه های لازم برای تجهیز یک ناوگان هوایی آتش نشانی بپردازیم.

برآورد حداقل 50 هزار میلیارد تومان خسارت
هر چند پیش از مهار کامل آتش تعیین میزان دقیق خسارت ممکن نیست اما با توجه به وسعت و تراکم و عمر درختان در منطقه می توان تاحدودی خسارت را تخمین زد. با توجه به آن چه گفتیم دبیر شبکه تشکل‌های محیط‌زیست و منابع طبیعی، در گفت و گویی با اعتماد خسارت 10 روز آتش‌سوزی در زاگرس را برای کشور حداقل 50 هزار میلیارد تومان اعلام می‌کند. به گفته «محمد الموتی» طبق مطالعات هر درخت بلوط 50 ساله 200 هزار دلار ارزش دارد. علاوه بر این، هر هکتار مرتع نیز باتوجه به تراکم و پوشش تخمین‌زده می‌شود که بین 200 تا 800 دلار ارزش داشته باشد. براساس تراکمی که در جنگل‌های زاگرس مشاهده می‌شود، به‌طور میانگین هر هکتار از جنگل‌های زاگرس بین 40 تا 42 درخت بلوط، عموما بالای 50 سال دارد. با کنار هم قرار دادن این ارزش‌گذاری‌ها با تخمین ابعاد آتش‌سوزی و باتوجه به خدمات اکوسیستمی، حیات‌وحش، پوشش جنگلی و حیات وحش و عوامل دیگر آتش‌سوزی در  10 روز گذشته در محدوده زاگرس حداقل برای کشور 50 هزار میلیارد تومان خسارت به  جا گذاشته است.
پیش از این هم قاسم سبزعلی، فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها و مراتع کشور هم درباره خسارت آتش سوزی ها در مناطق جنگلی زاگرس گفته:  آتش سوزی در هر هکتار از مناطق جنگلی زاگرس ۵۶ میلیون تومان و در هر هکتار اراضی ۱۷میلیون تومان خسارت وارد می کند. یعنی جدای از آتش سوزی اخیر سالانه نزدیک به دو هزار و 250 میلیارد تومان از آتش سوزی در زاگرس، خسارت روی دست اقتصاد به جا می ماند.

 

هزینه لازم تجهیز ناوگان هوایی آتش نشانی

متاسفانه با وجود داشتن نعمت میلیون ها هکتار جنگل و مرتع طبیعی که خداوند به این ملت بزرگ ارزانی داشته تاکنون در زمینه تشکیل و سازمان دهی یگان تخصصی آتش نشان هوایی جنگل ها و مراتع اتفاقی که منجر به ایجاد پایگاه هوایی آتش نشانی شود رقم نخورده است. این در حالی است که کشورهای دیگر با مراتع و جنگل هایی با وسعت کمتری از کشور ما دارای چندین ناوگان آتش نشانی هوایی هستند.
بالگرد سیکورسکی s-70 :  این بالگرد دارای حداقل اوج گیری است و در خانواده بالگردهای نظامی قرار می گیرد و در دو مدل نظامی و غیرنظامی استفاده می شود. قیمت مدل غیرنظامی آن 5.9 میلیون دلار است. این بالگرد می تواند حدود ۹ هزار لیتر مواد خاموش کننده با خود حمل کند.
هواپیمای DC-10 Air Tanker : این هواپیما صرفا برای اطفای حریق طراحی شده و از سال ۲۰۰۶ در آمریکا مورد استفاده قرار می گیرد. این هواپیما مناسب ترین گزینه برای مناطق روستایی و جنگلی محسوب می شود و ظرفیت ۴۵ هزار لیتر مواد خاموش کننده را دارد.
هواپیمای دوزیست: این گونه هواپیماها علاوه بر اطفای حریق برای عملیات های نجات هوایی و دریایی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.مهم ترین قابلیت این هواپیماها قابلیت فرود، پرواز در سطح آب و پر کردن مخازن آبی خود از دریاچه یا سد است. آن ها در هربار آبگیری بین 3 تا 5 هزار لیتر آب را جابه جا می کنند.
هواپیمای بریف بی-۲۰۰ : شاید نهنگ هوایی بهترین اسمی باشد که بتوان روی این هواپیمای روسی گذاشت. این هواپیما از سال ۲۰۰۳ در روسیه مورد استفاده قرار می گیرد و عملیات های موفقیت آمیز بی شماری در جنگل های روسیه به ثبت رسانده است. ظرفیت این هواپیما ۱۲ تن مواد خاموش کننده است و قابلیت فرود و پرواز از سطح آب را دارد.
بالگرد میل-۲۶ :  این بالگرد روسی توسط چین برای اطفای حریق های گسترده و حمل و نقل تجهیزات اطفای حریق استفاده می شود.
با نگاهی به قیمت هواپیماها و بالگردهای آتش نشانی در جهان متوجه می شویم که هر بالگرد حدودا بین 3 تا 6 میلیون دلار قیمت دارند و هر هواپیما از 7 میلیون دلار شروع می شودو تا 15 میلیون دلار هم قیمت دارد. با این حال چند روز پیش عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط‌زیست در گفت‌وگو با شهروند هم اعلام کرده برای ساخت 10 پایگاه آتش‌نشانی هوایی، 500 میلیون دلار لازم  است که بر اساس دلار 16 هزار تومانی می شود 8 هزار میلیارد تومان که در مقایسه با زیانی که جنگل های زاگرس دید رقم چندانی نیست.
یک کارشناس حوزه آتش‌نشانی هوایی معتقد است برای برداشتن گام نخست احداث پایگاه هوایی آتش نشانی، تامین بودجه مناسب برای خرید تجهیزات مناسب هوانوردی و دریافت مجوز وجود حداقل چهار وسیله پرنده با تجهیزات موردنیاز است. این چهار پرنده می‌تواند شامل حداقل دو هواپیمای آب‌نشین با امکاناتی مانند تانکر اطفای حریق و تجهیزات جانبی و حداقل دو بالگرد با تجهیزات لازم باشد. آموزش ویژه کارکنان پروازی و تیم اطفای حریق نیز در این میان ضروری است.

 

سرنوشت آتش‌ نشانی هوایی رونمایی شده
سال 1397 بود که عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست  از سامانه آتش‌ نشانی هوایی تحت فشار کشور در شاهین شهر اصفهان رونمایی کرد. طبق گفته سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری این سامانه برای دیگر هواپیماها نیز به راحتی قابل نصب بوده که قدرت تخلیه ۱۸ تن آب در مدت ۵ ثانیه روی مساحت تعیین شده در فاصله ۱۰۰ متری را دارد که متاسفانه در هیچ آتش سوزی مورد استفاده قرار نگرفته است.
منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه خراسان


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو