پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | دلیل وجود بخارها در لحظه قبل از پرتاب موشک های فضایی چیست؟

تاریخ خبر: // کد خبر: 302240 // // // //


دلیل وجود بخارها در لحظه قبل از پرتاب موشک های فضایی چیست؟

اگر فیلم های مربوط به پرتاب راکت و موشک ها به خصوص پرتاب اسپیس ایکس را ببینید درست لحظاتی قبل از پرتاب، معمولا یک بخار سفید رنگ از بدنه و نوک راکت یا موشک خارج می شود که گاهی موجب نگرانی بینندگان برنامه های زنده پرتاب موشک ها می شود. دلیل وجود این بخار سفید رنگ بسیار ساده است.


دلیل وجود بخارها در لحظه قبل از پرتاب موشک های فضایی چیست؟

اگر فیلم های مربوط به پرتاب راکت و موشک ها به خصوص پرتاب اسپیس ایکس را ببینید درست لحظاتی قبل از پرتاب، معمولا یک بخار سفید رنگ از بدنه و نوک راکت یا موشک خارج می شود که گاهی موجب نگرانی بینندگان برنامه های زنده پرتاب موشک ها می شود. دلیل وجود این بخار سفید رنگ بسیار ساده است. برای درک این موضوع به چند سطر پایین دقت کنید.
سوخت پایه راکت ها و موشک هایی که قصد خروج از جو زمین را دارند یا “هیدروژن مایع” است یا نسل جدیدی از سوخت ها به نام RP-1. هر دوی این سوخت ها برای سوختن و تکمیل فعل و انفعالات شیمیایی و نهایتا راه اندازی موتورهای راکت و گریز از جاذبه زمین نیاز به یک “اکسیدایزِر” یا “اُکسنده” دارند که برای این منظور از ماده ای به نام LOX یا “اکسیژن مایع” استفاده می کنند.

این اکسیژن مایع حالتی مایع گونه از گاز اکسیژن است که در دمایی بسیار پایین و فشاری بسیار بالا به شکل مایع در می آید و در مخارنی درون موشک تعبیه می شود. این اکسیژن مایع درست لحظاتی قبل از استارت موتورها به مخزنی ثانویه منتقل می شود تا در لحظه استارت موتورها، نقش حیاتی خود را به خوبی بازی کند از طرفی دیگر اکسیژن مایع دمای جوشی معادل منفی 183 درجه سانتیگراد دارد! دمایی بسیار پایین تر از دمای محیط که باعث می شود پس از انتقال از مخزن اولیه به مخزن ثانویه به سرعت به نقطه جوش و سپس تبخیر برسد. اکسیژن مایع در مخزن ثانویه به سرعت تبخیر می شود و فشار مخزن را به اندازه ای بالا می برد که می تواند به سرعت باعث انفجار مخزن شود لذا برای جلوگیری از این اتفاق چندین “شیر خلاص” یا Relief Valve در مخزن ثانویه تعبیه می شود تا این بخارات را به بیرون از مخزن هدایت کند. این بخارات به اندازه ای سرد هستند که باعث Condense شدن رطوبت هوای اطراف موشک و ظاهر شدن بخاری سفید رنگ می شود دقیقا همان بخارهایی است که مورد صحبت ماست و ما قبل از استارت موتورها می بینیم.

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از کانال تلگرامی ایرونیوز


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو