پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | آغاز عملیات نیروهای ” الوفاق” برای آزادسازی فرودگاه طرابلس

تاریخ خبر: // کد خبر: 302588 // // //


آغاز عملیات نیروهای ” الوفاق” برای آزادسازی فرودگاه طرابلس

دولت وفاق ملی لیبی اعلام کرد که نیروهای تحت امر این دولت بعد از بیرون راندن نیروهای خلیفه حفتر از فرودگاه بین‌الملل طرابلس، کنترل این فرودگاه را به دست گرفته‌اند.


آغاز عملیات نیروهای ” الوفاق” برای آزادسازی فرودگاه طرابلس

ارتش لیبی وابسته به دولت الوفاق به ریاست فایز السراج امروز چهارشنبه از آغاز عملیات آزادسازی فرودگاه طرابلس از دست نیروهای خلیفه حفتر فرمانده شبه نظامیان لیبیایی خبر داد. بر اساس این گزارش ارتش لیبی همچنین از سه محور به “ترهونه” حمله کرد.

سرگرد خلبان «محمد قنونو» سخنگوی عملیات موسوم به آتشفشان خشم دولت الوفاق لیبی گفت: نیروهای ما  دو روز قبل موفق شدند فرودگاه طرابلس را محاصره کنند. وی افزود: نیروهای ارتش لیبی طی این هفته موفق شدند همه پادگان ها در جنوب طرابلس را که به کانون شورشیان تبدیل شده بود آزاد کنند. همچنین اعلام کردند عملیات تعقیب نیروهای ژنرال خلیفه حفتر، فرمانده نیروهای شرق لیبی که به سمت «قصر بن غشیر» گریخته‌اند، ادامه دارد. قنونو گفت که جنگنده ها طی ساعات اخیر 3 بار تانک های شبه نظامیان را در قصر بن غشیر و فرودگاه طرابلس هدف قرار داده‌اند.

سخنگوی عملیات موسوم به آتشفشان خشم دولت الوفاق لیبی گفت: نیروهای ما  دو روز قبل موفق شدند فرودگاه طرابلس را محاصره کنند. فرودگاه بین المللی طرابلس در فاصله 27 کیلومتری این شهر و در منطقه “قصر بن غشیر” واقع شده است. این فرودگاه از سال 2014 میلادی به دلیل خسارت‌های ناشی از درگیری‌ها در آن زمان تعطیل و پرواز هواپیماها به فرودگاه بین المللی معیتیقه منتقل شد.

نیروهای شرق لیبی، موسوم به “ارتش ملی لیبی” تحت فرماندهی ژنرال “خلیفه حفتر” در آوریل 2019 عملیات نظامی برای اشغال پایتخت را که مقر نیروهای دولت وفاق ملی است، آغاز کردند.

نیروهای دولت وفاق ملی، که از مشروعیت در نزد جامعه جهانی برخوردار است، طی هفته‌های اخیر با پشتیبانی ترکیه کنترل برخی مناطق در شمال شرقی لیبی را در دست گرفته‌اند ولی ارتش ملی لیبی، که از سوی امارات، مصر و روسیه حمایت می‌شود، روز گذشته از سیطره بر برخی مناطق خبر داد.

ژنرال حفتر از ۱۵ فروردین سال ۹۸ تلاش کرد شهر طرابلس را که مقر دولت وفاق ملی است، اشغال کرده و به موجودیت این دولت که از سوی سازمان ملل و جامعه جهانی به رسمیت شناخته شده، پایان دهد.خلیفه حفتر بعد از ناکامی‌ در رسیدن به هدف اعلامی خود، ماه گذشته رسماً خود را حاکم لیبی معرفی کرد؛ اقدامی که از سوی مخالفان و کشورهای دنیا، کودتا تعبیر شد.

تلاش های بین المللی برای برقراری آتش بس بین طرف های درگیر تاکنون نتیجه ای نداشته است.

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته  از خبرگزاری تسنیم ( لینک 1 ) / (لینک2 ) / خبرگزاری فارس


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو