پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | تکلیف تحقیق و تفحص‌های مجالس قبل؟ + تحقیق و تفحص های مصوب و غیر مصوب هوانوردی

تاریخ خبر: // کد خبر: 302863 // // // // خبر مهم


تکلیف تحقیق و تفحص‌های مجالس قبل؟ + تحقیق و تفحص های مصوب و غیر مصوب هوانوردی

در خصوص تحقیق و تفحص های حوزه هوانوردی نیز، شاهد چند پرونده باز هستیم که ضرورت دارد با پیگیری های خاص ، مورد بررسی قرار گرفته و نتایج آن شفاف شود. گزارش زیر اشاراتی به ، لیستی از تحقیق و تفحص های بیان شده و مصوب تا تحقیق و تفحص های مصوب نشده در حوزه هوانوردی دارد.


تکلیف تحقیق و تفحص‌های مجالس قبل؟ + تحقیق و تفحص های مصوب و غیر مصوب هوانوردی

محسن پیرهادی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی درباره اینکه مجلس یازدهم تا چه میزان به شفافیت در تمامی ابعاد اهمیت می‌دهد گفت: یکی از کارهایی که جزو شعارهای ما بود و باید به طور ویژه در مجلس یازدهم پیگیری کنیم ،مسئله شفافیت است.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: باید شفافیت را تبدیل به قانون کنیم؛ زیرا هنگامی که یک مسئله به صورت قانون درمی‌آید، ضمانت اجرایی و تعهد پیدا می‌کند، اما هنگامی که صرفا بخواهیم یکسری مسائل را در حوزه ژورنالیستی و فضاهای ذهنی عمومی جامعه دنبال کنیم، نه تنها کار ریشه‌ای انجام نداده‌ایم بلکه دستاوردی هم به دست نیاورده‌ایم. وی تاکید کرد: در بسیاری از موارد قانون‌گذار این ظرفیت را به ما داده است که مسئله‌‌ای تبدیل به قانون شود تا بتوانیم از ظرفیت‌هایش استفاده کنیم‌.

پیرهادی درباره انجام تحقیق و تفحص از سوی خانه ملت بیان کرد: تحقیق و تفحص یک ابزار برای نظارت بهتر و یا جراحی یک معضل و مسئله پیش آمده است. وی با بیان این‌که تحقیق و تفحص به دنبال یک مسئله خاص صورت می‌گیرد، گفت: برای این‌که یک تحقیق و تفحص سرانجام پیدا کند، باید همه اطراف و پیرامونش به طور کارشناسی دیده شود تا خدایی نکرده تحقیق و تفحصی که صورت می‌گیرد،  دچار سیاست زدگی نشود.

این نماینده مجلس یازدهم تاکید کرد: زمانی که می‌خواهیم یک تحقیق و تفحص نتیجه دهد، باید به دور از سیاسی‌کاری آن را انجام دهیم تا به نوعی خروجی‌اش به کام کشور و مردم شیرین بیاید. وی گفت: یک کار کارشناسی به دور از سیاست‌کاری که با تخصص و علم همراه باشد، می‌تواند درست دنبال شود.

وی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر این‌که تحقیق و  تفحص‌هایی از مجالس قبلی مانده‌ است که مردم چشم انتظار نتیجه آن هستند آیا مجلس یازدهم آن‌ها را پیگیری می‌کند یا خیر، گفت: گزارشی از تحقیق و  تفحص‌هایی که بر زمین مانده است، خواسته‌ایم.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: درخواست داده‌ایم تحقیق و تفحص‌هایی که گزارش‌شان قرأت نشده و چه آن‌هایی که در میان راه دچار مشکل شده است را در اختیارمان قرار دهند. وی درباره اینکه برخی از تحقیق و تفحص‌ها مانند حوادث آبان و سقوط هواپیمای اوکراینی مغفول مانده است، مجلس یازدهم در برابر آن‌ها چه خواهد کرد گفت: نباید این ظرفیت‌ها را با هیجان‌زدگی دنبال کنیم اگر بنای تحقیق و تفحص داریم، باید تا انتهای آن برویم و به مردم که محرم و امین و مورد اعتماد همه مسئولان هستند و اصلا آنان این‌ها را به کرسی و مسند اختیارات رساندند،  گزارش دهیم.

وی تاکید کرد: یکسری از بحث‌های امنیتی و نظامی هستند که ممکن با اطلاع‌رسانی، عناصر خارج از کشور از آنها سواستفاده کنند اما در بقیه موارد جاری باید با مردم شفاف صحبت کنیم. پیرهادی گفت: باید برای انجام تحقیق و تفحص کار کارشناسی صورت گیرد و تمامی ابعاد موضوع سنجیده و تا انتها پیگیری شود و این کار نوعی روال شود.

وی ادامه داد: گاهی یک جمعی بدون کار کارشناسی امضاء جمع می‌کنند، سوار موج و درگیر جریانات می‌شوند که معمولا نتیجه نمی‌دهد اگر می‌خواهیم مسائل ساختارمند شود و خروجی خوبی داشته باشد باید کار کارشناسی انجام دهیم.

آشنایی با برخی از تحقیق و تفحص های مصوب و غیر مصوب کجلس در حوزه هوانوردی: 

بنظر می رسد که احیا و بازتوانی حوزه هوانوردی، نیازمند اجرای تحقیق و تفحص های زیادی باشد. برخی از تحقیق و تفحص های مورد نیاز ، در ادوار گذشته مجلس، مطرح شده و مصوب هم گردیده است. برخی از تحقیق و تفحص ها ، صرفا مطرح شده ، اما مصوبه اجرایی نگرفته و در نهایت، برخی از تحقیق و تفحص ها، صرفا از زبان یک یا چند نماینده در قالب پیشنهاد یا تهدید ، طرح عنوان گردیده اند. برخی از مهمترین این موارد عبارتند از:

*** احقیق و تفحص در خصوص علل سقوط هواپیمای اوکراینی .

*** تحقیق و تفحص در خصوص سقوز هواپیمای ATR آسمان در کهگیلویه .
*** تحقیق و تفحص در خصوص سوانح هوایی کشور .

*** تحقیق و تفحص در خصوص قراردادهای خرید هواپیما در دوره آقای آخوندی .
*** تحقیق و تفحص در خصوص قرارداد CIP فرودگاه امام .
*** تحقیق و تفحص در خصوص عملکرد شرکت شهر فرودگاهی امام .

*** تحقیق و تفحص از شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران .
*** تحقیق و تفحص از وضعیت ناوگان هوایی ایران .
*** …… .

نکته جالب اینکه غالب این تحقی و تفحص ها در قالب حرف و نظر و مصوبه باقی مانده و کمتر موردی، به حالت اجرایی رسیده است . علت این امر هم قابلیت پیگیری دارد و در آینده نزدیک در تعامل با مجلس و دو نهاد نظارتی ،بشکل خاص بدان ورود خواهیم کرد.

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از اعتماد آنلاین


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو