پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | سفیر ایران: پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی راکد و بایگانی شده نیست و کار در حال انجام است

تاریخ خبر: // کد خبر: 302955 // // // خبر مهم


سفیر ایران: پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی راکد و بایگانی شده نیست و کار در حال انجام است

سفیر ایران در کی‌یف با بیان اینکه پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی راکد و بایگانی شده نیست،‌ گفت: کار در حال انجام است و تهران منتظر پاسخ طرف اوکراینی به پیشنهادات ارائه شده در این زمینه است.


سفیر ایران: پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی راکد و بایگانی شده نیست و کار در حال انجام است

منوچهر مرادی سفیر جمهوری اسلامی ایران در اوکراین در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی «ناش» اوکراین به تشریح مناسبات تهران و کی‌یف، تحریم‌های آمریکا، شیوع کرونا،‌ پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی و موضوعات دیگر پرداخت.

* سقوط هواپیمای اوکراینی و اقدامات انجام شده

وی در پاسخ به این سؤال که با توجه به تاثیرگذاری سانحه سقوط هواپیمای مائو، آخرین تحولات مربوط به پی­گیری این موضوع چیست؟ عنوان کرد: این حادثه یک تراژدی بود و هنوز بسیاری در ایران از حادثه متاثر هستند زیرا یک فاجعه و باعث کشته شدن افراد بسیاری شد. شهروندان ایرانی که در این حادثه کشته شدند از نخبگان و دانشجویان برتر ما بودند. خیلی برای ما تلخ بود. می‌خواهم از این تریبون استفاده کنم و مجدد مراتب تسلیت خودم را به خانواده‌های تمامی‌کشته شدگان به خصوص خانواده جانباختگان اوکراینی ابراز کنم و از خداوند برای آن‌ها صبر و بردباری مسئلت دارم.

سفیر ایران در کی‌یف ادامه داد: حادثه سقوط هواپیمای مائو دارای سه جنبه سیاسی، فنی و حقوقی است. در بعد سیاسی که منظور من ارتباطات بین مقامات سیاسی ۲ کشور می‌باشد، از همان روز اول ارتباط نزدیکی بین مقامات سیاسی ما برقرار شد. ۲ بار روسای جمهور تلفنی با یکدیگر صحبت کردند و آقای روحانی دستور دادند و برخی خواسته‌های آقای زلنسکی بلافاصله اجرا شد که مهم ترین آن تحویل به موقع اجساد کشته شدگان اوکراینی بود. با وجود آنکه پروسه شناسایی اجساد بسیار دشوار بود و اجساد متلاشی شده بودند و باید DNA  گرفته می‌شد، این کار به موقع انجام شد، زیرا آقای زلنسکی رئیس جمهور وعده‌ای به مردم داده بودند.

وی افزود: علاوه بر این، وزرای خارجه چند بار درباره ابعاد مختلف این موضوع با هم گفت‌وگو داشتند. در حاشیه نشست امنیت مونیخ وزرای خارجه ایران و اوکراین با یکدیگر گفت‌وگو کردنند. وزرای خارجه ما در جلسه پنج جانبه کشورهای درگیر در حادثه نیز گفت‌وگو داشتند. وزیر راه ما به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور برای عرض تسلیت و توضیح و تشریح برخی موضوعات به اوکراین سفر کرد و ملاقات بسیار خوبی با آقای زلنسکی، وزرای خارجه و وزیر زیرساخت اوکراین داشت. دبیر شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین سفری به ایران داشتند و با همتای خود ملاقات کردند. این ۲ چند تماس تلفنی دیگر هم انجام دادند. در آخرین مورد هم وزرای خارجه ما در حدود یک هفته پیش مکالمه تلفنی طولانی انجام داده و ابعاد مختلف این حادثه را  مورد بررسی و مشورت قرار دادند. لذا  از روز اول حادثه تا به امروز ارتباط بین مسئولان و مقامات ما و تصمیم گیرندگان ما و اوکراین همواره برقرار بوده است.

این دیپلمات ایرانی ادامه داد: در بخش فنی نیز از همان روز نخست، شاید شب اول یا دوم بود که  هیأت ۴۰ نفری اوکراین با دریافت ویزا به ایران عزیمت کردند و با دستان باز تحقیقات خود را انجام دادند. آزادانه از تمامی اماکن مورد نظر بازدید کردند و از بقایای هواپیما نمونه برداری کردند و تحقیقات وسیعی را انجام دادند. هیأت فنی ما نیز سفری به اوکراین داشت. در اینجا مذاکرات خوبی  انجام شد و از آزمایشگاه‌های اوکراینی دیدن کردند و با مسئولان اوکراینی دیدار کردند. برداشت های مفیدی از این سفر حاصل شد. علاوه بر این، در سازمان ایکائو جلسات فنی برگزار شد و هنوز هم ادامه دارد. البته وضعیت شیوع بیماری کرونا بر این پروسه و ارتباطات ما تاثیر گذاشته و یک مقدار روند کند شده است، ولی هیچگاه این ارتباط متوقف نشده است. به هر حال به صورت تماس تلفنی، ویدیو کنفرانس و نیز ملاقات حضوری این ارتباطات انجام می‌شود.

*حدود ۱۰۰ صفحه مسئولان ۲ طرف با یکدیگر مکاتبه داشته‌اند

منوچهر مرادی عنوان کرد: در بعد حقوقی این حادثه نیز باید گفت از همان روز نخست، ارتباط بین دادستانی اوکراین و قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران و دادستان کل جمهوری اسلامی ایران به شکل مکاتبات مستمر و حتی گاهی روزانه برقرار بوده است. ما اخیرا بررسی کردیم، مشاهده شد حدود ۱۰۰ صفحه مسئولان ۲ طرف با یکدیگر مکاتبه داشته‌اند. سؤالاتی مطرح شده است و این پروسه در حال انجام است و قطع نشده است. دستگاه‌های قضایی ۲ کشور و دادستان‌ها در حال بررسی موضوع هستند. بر اساس اطلاعات دادستانی ایران برخی افراد در این باره دستگیر شدند و در حال بازجویی هستند. دادستانی نظامی ایران فعالانه موضوع را پیگیری می‌کند. به محض اینکه نتایج روشنی کسب شود حتما طرف اوکراینی در جریان قرار خواهد گرفت. علاوه بر تمامی ارتباطات فوق، سفرای ۲ کشور یعنی من و همتای اوکراینی آقای بوردلیاک در تهران به طور مستمر با وزارتخانه‌های امور خارجه و مسئولان ذیربط در تماس هستیم.

وی گفت: به هر حال، این پرونده قطعا راکد و بایگانی شده نیست و کار در حال انجام است. ماهیت و طبیعت این پرونده‌ها نیز زمان بر است. این گفته من نیست و چند مسئول اوکراینی نیز در همان ابتدا اعلام کرده‌اند، چنین پرونده‌هایی طولانی مدت خواهد بود. همچنان که در موارد مشابه در حوادث و سوانح هوایی دیگر هم هیچگاه این مسائل به یکباره حل نشده است. لازم است ابعاد مختلف از جمله نحوه و میزان پرداخت غرامت، در خصوص نحوه و محل تحویل جعبه‌های سیاه هر کدام به طور مجزا نیاز به مذاکره و رایزنی و مشورت وجود دارد.

*مدالیته‌ای که ایران به اوکراین در قضیه سقوط هواپیما پیشنهاد داده است

مرادی اضافه کرد: بر این اساس، ما برخی پیشنهادات را به طرف اوکراینی ارائه کرده‌ایم. در واقع ما نوعی مدالیته را به طرف اوکراینی پیشنهاد کرده‌ایم تا مراحل حل و فصل موضوع را با همکاری یکدیگر پیش ببریم. در انتظار پاسخ طرف اوکراینی هستیم. امیدواریم بعد از آنکه ما توانستیم این پیشنهادات و این مدالیته را نهایی کنیم، روند اجرای مفاد این مدالیته در اولین فرصت آغاز شود. هر چند باید اشاره شود، شرایط شیوع ویروس کرونا در جهان و توقف پروازهای بین المللی یک مقدار کار را دشوارتر کرده است، ولی در همین شرایط هم در صورتی که پاسخ طرف اوکراینی به پیشنهادات خود را هر چه سریع‌تر دریافت کنیم، امیدوارم بتوانیم مراحل اجرایی را پیگیری کرده و ادامه دهیم.

سفیر ایران در پایان این گفت‌وگو بار دیگر گفت: ما مردم اوکراین را مردم دوست و همراه خود می‌دانیم. من نزدیک ۲ سال است جز دوستی و محبت از مردم اوکراین چیزی ندیدم. برای مردم اوکراین آرزوی بهترین‌ها را دارم. امیدوارم هر روز شاهد تحولات بهتر، رفاه، صلح و دوستی و آرامش در این کشور باشیم و این کشور بتواند با توجه به ظرفیت‌های وسیع و شایستگی خود، عضو برجسته‌ای در نظام بین الملل باشد و این خواست مردم ایران و سفارت جمهوری اسلامی ایران در اوکراین است.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفتهع از خبرگزاری فارس


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو