پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | پنج کاربرد فناوری بیومتریک در زندگی روزمره

تاریخ خبر: // کد خبر: 303319 // // // خبر مهم


پنج کاربرد فناوری بیومتریک در زندگی روزمره

کاربردهای فراوان فناوری بیومتریک باعث شده استفاده از آن روز به روز گسترش یابد. از باز کردن قفل تلفن‌همراه هوشمند گرفته تا سیستم‌های امنیتی مورداستفاده در فرودگاه‌ها، همه نشان از اهمیت این فناوری می‌دهد.


پنج کاربرد فناوری بیومتریک در زندگی روزمره

مردم همیشه با مشکلاتی مانند فراموش کردن یا از دست دادن رمزهای عبور روبرو هستند، اما در صورت سرقت رمز عبور این موضوع اهمیت پیدا می‌کند. اگرچه استفاده از رمزهای عبور ساده و آسان است، اما آنها بررسی امنیتی قدرتمندی ارائه نمی‌کنند. اینجا جایی است که فناوری بیومتریک می‌درخشد. این فناوری با حذف رمز‌های عبور، روش‌های سنتی حضوروغیاب و احراز هویت و دیگر موارد کار را برای انسان تسهیل می‌کند.

فناوری احراز هویت بیومتریک شامل اسکن اثرانگشت، تشخیص چهره، اسکن عنبیه، تشخیص صدا و حتی الگوی راه رفتن شما می‌شود. این فناوری علاوه بر کاربردهای امنیتی، محافظت بیشتری از زندگی دیجیتال ما به عمل می‌آورد. نکته مهم این است که تقلب، هک شدن اطلاعات ​​و یا به اشتراک‌گذاری آنها در فناوری بیومتریک کار دشواری است و امنیت بالاتر نسبت به روش‌های عادی دارد.

پیش‌بینی می‌شود اندازه بازار جهانی بیومتریک از ۳۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ به ۶۵,۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۴ رسیده و نرخ رشد مرکب سالانه آن در این دوره ۱۴.۶ درصد باشد. عوامل عمده رشد این بازار شامل افزایش استفاده از بیومتریک در وسایل الکترونیکی مصرفی مانند موبایل، افزایش تمایل دولت‌ها برای اتخاذ فناوری بیومتریک، افزایش نیاز به نظارت و امنیت به دلیل تهدیدات حملات تروریستی و افزایش نفوذ این فناوری در برنامه‌های کاربردی اتومبیل‌ها است.

یکی از مواردی که بیشترین توجه را به خود جلب کرده است روش دسترسی کاربران به تلفن‌همراه هوشمند خود است. کاربران به جای وارد کردن یک کد امنیتی چهار رقمی و یا کشیدن یک الگو، تنها کافی است انگشت خود را روی صفحه‌نمایش قرار داده تا قفل تلفن‌همراه خود را باز کنند.

همه این موارد بیان‌گر آن است که استفاده از فناوری بیومتریک روز به روز گسترده‌تر می‌شود. در ادامه فقط چند نمونه از موارد استفاده فناوری بیومتریک در زندگی روزمره را بیان می‌کنیم.

۱. امنیت فرودگاه

شناسایی عنبیه چندین سال است که در تعدادی از فرودگاه‌های بزرگ مورداستفاده قرار گرفته است. برای استفاده از این فناوری افراد ابتدا در یک طرح ثبت‌نام می‌کنند تا چشم و عنبیه آنها اسکن شود. سپس اطلاعات افراد در یک پایگاه داده بین‌المللی ذخیره می‌شود و هنگام ورود به فرودگاه به جای انتظار در صف‌های طولانی گذرنامه، مسافران به‌سادگی داخل یک غرفه رفته و به دوربین موجود در آن نگاه می‌کنند. سپس نرم‌افزار عنبیه را اسکن می‌کند و جزئیات را با اطلاعات ذخیره شده در پایگاه داده مطابقت می‌دهد.

۲. دسترسی به ساختمان

تشخیص اثرانگشت برای ورود به ساختمان‌ها جدید نیست. بسیاری از تأسیسات امنیتی بالا سال‌هاست که از فناوری بیومتریک استفاده می‌کنند چراکه این فناوری دسترسی اشخاص مجاز به مراکز محافظت‌شده را به‌خوبی تضمین می‌کنند.

۳. اتومبیل

طبق آمار تخمین زده می‌شود که بیش از ۲ میلیون اتومبیل در انگلیس از فناوری بیومتریک استفاده کنند. این مسئله می‌تواند تشخیص صدا هنگام استفاده از بلوتوث و یا سیستم‌های سرگرمی برای باز کردن قفل خود وسیله نقلیه باشد.

۴. بانک‌های خون

وقتی صحبت از اهدای خون می‌شود، هویت بسیار مهم است. در گذشته برای اهداکنندگان کارت‌هایی حاوی کلیه اطلاعات مورد نیاز صادر می‌شد. اما این روزها اطلاعات مهم به‌صورت دیجیتالی ذخیره می‌شوند؛ به این صورت که مراکز از اثرانگشت یا عنبیه اهداکنندگان برای دسترسی به جزئیات مهم آنها استفاده می‌کنند.

۵. مدارس

سال گذشته انجمن مدرسین و مدیران دانشکده‌های انگلیس تخمین زد که حدود ۳۰٪ از مدارس متوسطه در این کشور از داده‌های بیومتریک استفاده می‌کنند. علاوه بر اطمینان از ورود دانش آموزان و بزرگ‌سالان مجاز به ساختمان‌های مدرسه، از داده‌های بیومتریک همچنین برای فعالیت‌هایی مانند ثبت حضوروغیاب، چک کردن کتاب‌های کتابخانه و یا حتی پرداخت وعده‌های غذایی استفاده می‌شود.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری آنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو